Mióma kialakulásának okai és kezelése

Mióma kialakulásának okai és kezelése

Módosítás:2021.10.22 14:38

A mióma egy sejtburjánzás, a méh izomból és rostos szöveteiből álló jóindulatú daganat. Leggyakrabban a méh simaizomszövetén keletkezik, de a szervezetünkön belül bárhol megjelenhet.

Mióma (méhmióma) kialakulásának okai

A kialakulásnak pontos okát az orvostudomány mai állása szerint nem ismerjük, de a hormonális változásokhoz köthető mindenféleképpen. Kutatások azt bizonyítják, hogy a terhesség alatt a miómák mérete nő, vélhetőleg az ösztrogén szint növekedése miatt.

A miómák megjelenése fogamzóképes korban fordul elő a leggyakrabban (25-30 éves korban).

Amit tudni kell a miómáról

Tünetei:

  • menstruációs zavarok
  • nyomásra érzékeny hasüreg
  • erős menstruációs vérzés
  • állandó vizelési inger
  • rendszertelen ciklus

Mióma növekedése

A miómák növekedése nem egyenletes, sok esetben tünetmentesek hosszú évekig, majd hirtelen növekedésnek indulnak és akár néhány hónap leforgása alatt a méretük emgduplázódik, vagy újabb nagyobb méretű mióma alakul ki. Éppen ezért fontos a miómák rendszeres (évenkénti) ellenőrzése.

Méhmióma elhelyezkedése

  1. méh és hashártya között
  2. méh belső felszínén található mióma
  3. méhfalba vagy méhnyálkahártya alatt található

Mióma diagnosztizálása és kezelése

A legkisebb, néhány miliméteres miómákat már ultrahangos vizsgálattal is ki lehet mutatni, de egyes esetekben fizikális vizsgálat sornán is észrevehető. Ha a kezelő orvosnak szüksége van a mióma pontos elhelyezkedésének meghatározásához akkor MR vizsgálat is indokolt lehet.

Hogyan kezelhető a mióma?

Megfigyelés

Amennyiben a mióma nem okoz semmilyen panaszt és úgy ítéli meg a kezelő orvos, hogy nincs szükség annak eltávolítására, akkor csak rendszeres kontrollra kell járni, ahol figyelik annak változását. Ennek elsődleges oka, hogy sok esetben a változó kor után maguktől felszívódnak vagy legalább is méretük csökken.

Műtéti eltávolítás

A miómát eltávolíthatják laparoszkópiával vagy feltárásos műtéttel. A műtét nem jelenti egyértelműen a méh eltávolítását, arra nem minden esetben van szükség, erről mindig a kezelő orvos dönt.

Gyógyszeres kezelés

Ez nem jelent végleges megoldást, inkább a sebészeti beavatkozás előtt szokták alkalmazni.

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész