Terhesség asztmával
A terhesség egy különleges élettani állapot. Az anya két testért lélegzik, így asztmájának ellenőrzése különleges jelentőséggel bír. Tudnia kell, hogy az asztma nem növeli a különböző fejlődési rendellenességek kialakulásának a valószínűségét. Az asztma jól kontrollálható a terhesség ideje alatt.
Melyek a legfontosabb tudnivalók?
Ahhoz, hogy ellenőrizni tudja asztmáját, tudnia kell a következőket:
- Melyek az asztmás rohamokat kiváltó tényezők? Ezek lehetnek allergének, mint a házi por, penészgombák, virágpor, állatszőr, irritáló anyagok, (dezodorok, füst) vagy fizikai megerőltetés.
- A vírusos légúti fertőző megbetegedések gyakran válthatnak ki asztmás rohamokat. A zsúfolt helyek elkerülése csökkenti a vírusokkal való kontaktus lehetőségét.
- A dohányzás mellőzése és a passzív dohányzás elkerülése különösen fontos, mivel a dohányfüst az asztmás rohamok kiváltásáért felelős, fontos tényező, és a magzatra is káros hatást fejthet ki.
Kezelés
Az asztma kezelésének legfontosabb szempontja terhesség során az anya egészségének biztosítása a magzat normális fejlődése mellett.
Ennek során el kell érni, hogy:
- ne legyenek nappali, illetve éjszakai krónikus tünetek,
- legfeljebb minimális exacerbáció forduljon elő (exacerbáció: fellobbanás; krónikus gyulladásokra
- így az asztmára is - jellemző, hogy időnként aktivizálódik a gyulladás, felerősödnek a tünetek)
- a betegség ne korlátozza a terhest napi aktivitásában,
- maradjon fent a normális tüdőfunkció,
- ne forduljon elő gyógyszerelési mellékhatás,
- a rövid hatású inhalatív beta-2 agonisták a lehető legritkábban kerüljenek alkalmazásra. (Rövid hatású béta-2 izgatók: az asztma kezelésének alapgyógyszerei közé tartoznak. A béta-2 receptor izgalmának hatására tágulnak a légutak. Mellékhatása, hogy a légutak tágítása mellett tágítja az ereket, fokozza a szívfrekvenciát, ezzel terheli a keringési rendszert. Emiatt általában nem a krónikus, nap mint napi kezeléshez használják, hanem az asztmás rohamok gyors oldására.)
Bizonyított tény, hogy mind a magzat, mind a terhes nő számára biztonságosabb az asztma kezelése gyógyszerekkel, mint a tünetekkel, légzési nehezítettséggel járó kezeletlen asztma megléte.
A kezeletlen asztma csökkenti a vér oxigéntartalmát, ezzel gátolja a magzat egészséges fejlődését.
A kezelés fő szempontjai
Az asztma kezelése négy szempont körül csoportosul:
- Az asztma súlyosságának folyamatos mérése és követése légzésfunkciós vizsgálattal,
- Az asztmás rohamot kiváltó tényezők (dohányfüst, allergének, hideg, stb.) elkerülése,
- Páciensoktatás,
- A gyógyszeres kezelés állapotnak megfelelő folyamatos optimalizálása
A legfontosabb, hogy ismerje a megelőzési lehetőségeket és a tünetek korai kezelésének módjait.
Ne feledje, hogy az asztmában szenvedő terhes nő kettőnek biztosítja a levegőt.
Kezelés a szülés alatt
Általában szülés közben nem lép fel asztmás roham.
Fontos, hogy megbeszélje orvosával az érzéstelenítéssel kapcsolatos kérdéseket a szülés beindulása előtt, főleg, ha fennáll a császármetszés lehetősége. Lényeges, hogy a megfelelő asztmaellenes szerek kéznél legyenek, legjobb, ha a saját otthoni gyógyszereit viszi magával.
Kerülendő az F2 prosztaglandin használata a szülés beindítására, mivel hörgszűkítő hatása van. Fontos, hogy ezeket a lehetőségeket időben megbeszélje orvosával, csökkentve ezáltal a szülés közben előadódható komplikációk lehetőségét.
Szoptatás
Az elegendő ideig történő szoptatás megelőzheti, késleltetheti a gyermekkori asztma kialakulását.
A terhesség ideje alatt használt gyógyszerek általában a szoptatás folyamán is probléma nélkül használhatóak. Megjegyzendő, hogy az inhalációs gyógyszerek minimális mennyiségben választódnak ki az anyatejjel, ezért főleg ezek javasoltak.
Jelentkezzen be nőgyógyászhoz!