Stressz-vizeletinkontinencia
A vizeletinkontinencia férfiakat és nőket egyaránt érintő probléma, mégis sokak számára kényelmetlenséget jelent erről beszélni. Napjainkban a nők közel 60%-a érintett ezen betegségben, melynek egyik főtípusa a stressz- (terheléses) vizeletinkontinencia. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza az inkontinencia jelenség specialistájaként kiemelt figyelmet fordít ezen állapot kezelésére.
Mit jelent a stressz-vizeletinkontinencia?
Olyan akaratlan vizeletvesztés, amely elsősorban fizikai aktivitás során következik be. Ilyen terhelés lehet például a sportolás, emelés, tüsszentés vagy akár a köhögés. A stressz-inkontinencia általában a szülés okozta hólyagsérv, húgycsősérv esetében tapasztalható, továbbá a változókori kötőszöveti sorvadás és a gátállhat a jelenség hátterében.
Stressz-inkontinencia okai
- szülési sérülések
- elhízás
- gyengült gátizomzat
- krónikus köhögés
- ösztrogénhiány
- húgyúti gyulladások
- pszichés problémák
Szülés és stressz-vizeletinkontinencia
A stressz-inkontinencia kialakulásának egyik leggyakoribb oka a szülési sérülések. A többször gyermeket vállalt nők esetében az inkontinencia ezen típusa nagyobb számban fordul elő. Az elhúzódó szülés, a szülés során felmerült komplikációk (vákuum vagy fogó alkalmazása), illetve az izomzat meggyengülése mind szerepet játszanak a hüvelyfalak, valamint a húgyhólyag süllyedésében. Ezek együttes szövődménye pedig a záróizmok gyengülése és a stressz-vizeletinkontinencia kialakulása.
A stressz-inkontinenciának fokozatai
A stressz-vizeletinkontinenciának három súlyossági fokozatát különböztetjük meg:
- I-es stádiumban: csak az erősebb hasprés esetén fordul elő akaratlan vizelet cseppenés (köhögés, tüsszentés, erőlködés);
- II-es stádiumban: kisebb megterhelés esetén (pl. járáskor) is távozik akaratlanul vizelet;
- III-as stádiumban: erőlködés nélkül is előfordul vizeletcsepegés, folyás.
A stressz-inkontinencia kezelése
- Intim torna – cél a gátizom, záróizomzat erősítése
A medencefenék izmainak és a záróizmok megerősítésére alkalmazott gáttorna napi 4-5-szöri (10-es ismétlőszámú gyakorlatok) elsajátítása és használata segít az inkontinencia tüneteinek csökkentésében, megszüntetésében.
- Életmódbeli változtatások – folyadékbevitel, étkezés
Érdemes az olyan ételek, vagy italok bevitelét csökkenteni, melyeknek vízhajtó hatásuk van. Ilyen lehet a koffein és az alkohol. Illetve érdemes lefekvés előtt már kevesebb folyadékot fogyasztani.
- Elektrostimuláció
Hüvely, vagy végbélkúpokba szerelt elektródák segítségével elektromos árammal történő stimulálás, amely a hüvely izmait összehúzódásra készteti. Ez a beavatkozás eredményesen alkalmazható stressz-inkontinencia kezelésére.
- Gyógyszeres kezelés nem alkalmazható a stressz-inkontinencia kezelésére
- Műtéti kezelés
Legvégső esetben alkalmazzák, amikor már az egyéb terápiák nem szolgálnak megoldásként Amennyiben a méh előesése, süllyedése áll a háttérben, akkor azok műtéti megoldásai segíthetnek a stressz-inkontinencia kezelésében.
Műtéti beavatkozások
- Hólyagnyak felfüggesztés
A hasfalon keresztül történő vágás során a hólyagnyak környéki szöveteket rögzítik a medence porcához, vagy a medencéhez futó szalaghoz.
- Szalagplasztika
Ezen eljárás a legkedveltebb, ugyanis a hólyag alá vagy saját szövetből, vagy szintetikus anyagból „hintaágyszerű” felfüggesztés kerül, így gátolván a vizelet elcsöppenését.Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
-
Specialitások: