Nőgyógyászati rákszűrés
A rákszűrés során nem a nevéből fakadó daganatos állapotot megtalálására törekszik a nőgyógyász, hanem a cél a rákmegelőző állapotok időben történő felkutatása, felfedezése.
Nőgyógyászati rákszűrés célja
A nőgyógyászati „rákszűrés” során minden olyan szervet megvizsgálásra kerül, melyet a női nemi szervek közé sorolunk, és amelyekben daganat alakulhat ki. Így kiterjed a legtöbb esetben a méhnyak, méhtest, petefészek és az emlő vizsgálatára is egy komplex szűrő vizsgálat.
Rákszűrés menete
Citológiai mintavétel
A vizsgálat alapja a citológia mintavétel, mely során a méhnyakról speciális eszközzel sejteket sodor le a nőgyógyász. A mintát laborban értékelik, hogy tartalmaz-e gyanús, kórosan elfajult sejteket. Majd megtekintésre kerül a méhnyakat, a hüvelyboltozatot és a hüvelybemenet-gát területe.
Hüvelyi ultrahang
Szinte elengedhetetlen része a teljes kőrű rákszűrésnek a hüvely ultrahang vizgsálata. Ezzel a módszerrel jól látható a méh nyálkahártyája, felderíthetők az esetleges polypus-ok (a méhüregi nyálkahártya nyeles daganatai) vagy miómák (a méhizom többnyire jóindulatú daganatai). A petefészek elváltozásainak, esetleges cisztásodásnak időben történő észleléséhez is nélkülözhetetlen az ultrahangvizsgálat.
Nőgyógyászati Központunkban minden szülész-nőgyógyász végez nőgyógyászati hüvelyi ultrahang vizsgálatot!
Méh állapotának vizsgálata
A két kézzel végzett tapintásos vizsgálat megmutatja a méh és környezetének állapotát, esetleges érzékenységét, gyulladásos elváltozásait.
Emlők vizsgálata
Végül sor kerülhet az emlők tapintásos vizsgálatára is a teljes kőrű szűrés érdekében. 40 éves kortól a tapintásos szűrési módszer önmagában már nem elegendő, képalkotó eljárásokra is szükség van (mammográfia, ultrahang).
Emlő ultrahang elérhető az Ultrahangközpontban, részletek itt>>
Rákszűrés optimális ideje
A rákszűrést érdemes a menstruációs ciklus közepén elvégezni (általában menstruációt követő 10. – 22. nap). Ez azért is fontos, mert a menstruáció előtti és utáni 3-4 napon előfordulhatnak a mintában olyan sejtek, amelyek megzavarják a vizsgálat eredményét.
Minden nőnek érdemes rákszűrésen részt venni a szexuális élet megkezdésekor, illetve évente panasz és tünetmentesség esetén. Külön vizsgálatra van szükség rendellenes folyás, együttlét utáni vérzés, kismedencei fájdalom esetén.
Mit mutat meg a rákszűrés eredménye?
A citológiai vizsgálat során a labor nem csak kóros és egészséges sejteket mutatja ki, hanem gyakran ilyenkor fedezik fel a tünetet nem okozó fertőzéseinket is. Ebben az esetben a vizsgálatot követően a nőgyógyász azonnal megindíthatja a megfelelő terápiát.
Jelentkezzen be nőgyógyászhoz!