Hasi görcsök terhesség során - mi minden okozhatja?
Terhesség során több olyan panasszal is szembesülhet a kismama, melyek riadalmat keltenek, hiszen akár vetélést is jelezhetnek. Ilyen tünet például a hasi görcs is, mely bár sokszor ártalmatlan dolgot jelez, mégis jobb, ha nőgyógyászhoz fordul ilyenkor az illető, hiszen komoly bajra is utalhat. Hogy mi minden okozhatja a problémát, azt dr. Murshed Mohamed főorvostól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától kérdeztük meg.
Endometriózis tények és tévhitek
Március az endometriózis hónapja- ilyenkor még nagyobb figyelem fordul az egyre gyakoribbnak számító betegségre, melynek felismeréséig még mindig gyakran hosszú évek telnek el, jelentősen rontva az életminőséget. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát az endometriózissal kapcsolatos leggyakoribb tényekről, tévhitekről kérdeztük.
Alvászavar a menopauzában? Van segítség
Az alvászavarok gyakorlatilag “globális járvánnyá” váltak, hiszen a népesség közel egyharmadát érintik rövidebb-hosszabb ideig. Nők között összességében gyakoribbak az alvásproblémák, és a rossz hír, hogy ezek a menopauza táján felerősödhetnek. A jó hír viszont dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa szerint az, hogy megfelelő kivizsgálás után sokat lehet tenni a jó alvásért.
Meddőség: ilyen, amikor lelki okok állnak mögötte
Amikor egy pár eldönti, hogy családot szeretne alapítani, akkor minden hónapban reménykedve várja, hogy vajon sikerült-e a fogantatás... ám ha több hónap, esetleg év azzal telik, hogy folyamatos kudarccal szembesülnek, akkor érdemes lelki problémákra is gondolni. Erről beszélt Kispál Mónika, a Nőgyógyászati Központ pszichológusa.
Tényleg jobb a bal oldalon feküdni terhesen?
A méhlepény vérkeringése oldalt fekve optimálisabb, mint ha háton feküdne a kismama, de valóban fontos, hogy jobb vagy a bal oldalon alszik? Dr. Hernádi Balázs szülész-nőgyógyász választ ad a kérdésre.
Vérzészavar szülés után: meddig normális?
Szülés után időbe telik, míg helyreáll a ciklus, rendeződik a menstruáció. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa elmondja, hogy mikor van az a pont, amikor már érdemes orvoshoz fordulni a vérzészavar problémával.
Hogyan csökkenthető a mellrák kialakulása?
A mellrák szempontjából nem mindegy, milyen magas az ösztrogén szint a szervezetben. Dr.Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza kifejti, hogy milyen tényezők csökkenthetik az emlőrák kialakulásának kockázatát.
A menopauza terápiája
Bizonyára mindenki hallott már a változókori tünetegyüttesről, a hőhullámok, alvászavarok, fokozott verejtékezés és hangulatingadozások jelentkezéséről. Dr. Margitai Barnabás, a Nőgyógyászati Központ változókori tünetekkel foglalkozó szakorvosa összefoglalta, hogyan csökkenthetők a kellemetlen panaszok.
Ezek a petefészekrák hétköznapinak tűnő jelei - vegye őket komolyan!
Ha van nőgyógyászati daganat, amire figyelni kell, az a petefészekrák! Alattomos, türelmes, végül kíméletlen - Dr.Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ specialistája ismerteti mire figyeljünk.
Ezek a mozgásformák segítenek csökkenti a menopauza tüneteit
A mozgás az egész élet során igen fontos szerepet tölt be, ennek ellenére igen sokan elhanyagolják, különösen idősödő korban. Pedig menopauza után is érdemes valamilyen mozgásformát űzni, hiszen nem csak a lelki egészségre van pozitív hatással, hanem több betegség prevenciójában is nagy szerepe van, ráadásul a klimax tüneteit is mérsékli. Hogy milyen mozgásformák ajánlottak változókor után, és hogy mikre érdemes figyelni, arról Dvorák Mártont, a Nőgyógyászati Központ mozgásterapeutáját kérdeztük.