Vegyük komolyan! A méhszájseb a fertőzések melegágya

Vegyük komolyan! A méhszájseb a fertőzések melegágya

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.03.06 08:47

Amikor méhszájsebet emlegetünk a köznyelvben, valójában nem egy sebről van szó. A cervicalistio nevű kórkép ugyanis inkább egy hámelváltozás, amely sokszor egyáltalán nem okoz tünetet. Ha azonban alhasi fájdalom, együttlét kapcsán jelentkező vérzés, és gyakori fertőzések nehezítik a mindennapokat, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arról beszélt, mikor kell kezelni a méhszájsebet és mikor nem szükséges.

A méhszájseb valójában nem jelent hámhiányt

A méhszájseb lehet a gyakori fertőzések oka is.A méhszájseb egy gyakori jelenség a nőgyógyászatban, sok nő kapja ezt a diagnózist egy-egy vizsgálat után. Azonban nem minden esetben világos, hogy itt nem egy valóságos sebről van szó, ugyanis a cervicalisatio (vagy ectropium) nevű kórkép valójában egy hámelváltozás a méhszájon. Ez azért alakulhat ki, mert a méhnyakcsatornában lévő hengerhámsejtek kijutnak a méhszáj felszínére és ott a laphámsejtekre telepszenek. Ezt a nőgyógyász szabad szemmel is észleli, ugyanis az érintett felszín pirosassá és „bolyhossá” változik. Vagyis laikus szemmel megjelenik egy akár sebnek is nevezhető jelenség, ami valójában nem hámhiány, hanem „csupán” egy elváltozás.
- A háttérben a hüvelyi kémhatás megváltozása áll. Ha a hüvely ph-ja hetek, hónapok alatt lúgos irányba tolódik, a lúgos közeget kedvelő hengerhámsejtek elvándorolnak a savasabb közeget igénylő laphámsejtek helyére. Ha pedig mindezt még egy fertőzés, gyulladás is tetézi, a látható elváltozás egyre nagyobb lesz.

Miért fontos tudni a méhszájsebről?

A méhszájseb az esetek nagy részében nem okoz tünetet, ha azonban hüvelyi folyás, alhasi fájdalom, az együttlétekhez kapcsolódó vérzés jelentkezik, mindenképpen nőgyógyászhoz kell fordulni. Ugyancsak ezt kell tenni, ha érzékelhetően gyakorivá válnak a fertőzések, gyulladások.
- Éppen ez a fertőzésekre való megnövekedett hajlam az, ami miatt a méhszájsebet fontos lehet diagnosztizálni és kezelni. Különösen kismamáknál fontos a kezelés, ugyanis nem maga a méhszájseb, de az ennek talaján kialakuló fertőzések azok, amelyek növelhetik a vetélés kockázatát – hangsúlyozza Józan doktornő. – Ugyanakkor az is fontos, hogy ne laikusként diagnosztizáljuk a kórképet, hiszen például a pecsételő vérzés nem csak méhszájseb, de akár méhnyakrák tünete is lehet. Ezért fontos a differenciáldiagnosztika. Mindazonáltal nem kell megijedni, hiszen a méhszájseb viszonylag gyakran fordul elő fiatalabbaknál, fogamzásgátló szedése mellett, és terhesség során, de megjelenése önmagában nem jelent semmi kórosat. Ha pedig nem súlyos a helyzet és tünetek sincsenek, nem szükséges a kezelés sem.

Mikor van szükség kezelésre?

A nőgyógyász szükség esetén kezeli a méhszájsebet.Enyhe esetben elegendő lehet a hüvely ph-jának visszaállítása, a savasság elérése. Ha gyulladás, fertőzés is kialakult már, azokat a megfelelő készítményekkel, általában külsődlegesen kell kezelni, bár néha szükséges a gyógyszeres kezelés is. Súlyosabb esetben azonban a nőgyógyász több kezelési lehetőség közt választhat.
- Az egyik opció, hogy ecsetelőkkel roncsoljuk az érintett hámfelszínt, bár ez nem mindig hatásos. Ha hatékonyabban szeretnénk eltávolítani az elváltozást, a lézeres vagy fagyasztásos technikák válhatnak be, de ezek az eljárások csak akkor jöhetnek szóba, ha nincs szükség szövettani leletre, ugyanis ezekekel a módszerekkel roncsoljuk a sejteket – ismerteti dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. - Amennyiben szeretnénk a szövettani leletet is ellenőrizni, úgy a hideg késes vagy az úgynevezett loop konizáció lehet a megoldás. Mindkettő tulajdonképpen kimetszést jelent, csak míg az előbbi kórházi körülmények közt végezhető el, az utóbbi egy egynapos sebészeti beavatkozás. A hideg késes eljárást tehát csak akkor javasoljuk, ha a legpontosabb szövettani mintavételre és eredményre van szükség.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó Napot! 22 éves vagyok, és szűz. Az a problémám, hogy már egy ideje(több, mint 1 éve) fehéres sárgás folyást vettem észre a hüvelyemben. Volt időszak, mikor abbamaradt, de mostmár mindennapossá vált, ami idegesítő, és látszik a bugyin.Égő, viszkető érzés nem társul hozzá. Valószínűleg pajzsmirígy alulműködés em van, de ezt majd csak a vérvétel fogja biztosra mondani, de a tüneteket olvasva biztosan az lesz. Lehetséges, hogy attól van ez a folyás? Olyan lehet, hogy nem valami gomba vagy fertőzés okozza ezt, hanem a pajzsmirígy probléma? És, ha az okozza, az fertőző? Előre is köszönöm a választ!!
Kedves Kitti!

Egy szakorvosi vizsgálatra lenne szükség, amelynek keretében lehetőség van fizikális valamint hüvelyváladék vizsgálatra.
Az Ön által említett panasz célzottan kezelendő, melynek a szüzesség nem akadálya.

Készséggel várjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató szakmaiság

Egy számomra elég intim, erős vérzéses problémával fordultam a doktornőhöz. Szakmaisága és türelme lenyűgözött. Nagyon köszönöm!

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész