Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban-mikor van rá szükség?

Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban-mikor van rá szükség?

Módosítás:2019.04.03 14:05

Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek, a legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet. A szűrő vizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük, azt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyásza osztotta meg.

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarker egy olyan anyag (különböző fehérjék, hormonok), amely mennyisége sokszor megemelkedik pl. gyulladásos, illetve daganatos kórképek esetén. Ezeket maguk a daganatok is termelik, de testnedvekből (pl.; vér, vizelet) is vizsgálhatóak. Több tumormarker létezik, melyek többféle ráktípust is jelezhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy bár nagyon informatív a kapott érték, a diagnózis felállításához nem elegendő. Emelkedett szint esetén alapos kivizsgálás, képalkotó vizsgálatok elvégzése, illetve biopszia indokolt. A gyanú felvetése mellett a már diagnosztizált daganatok nyomon követésére viszont kifejezetten alkalmas.

Kiemelendő, hogy önmagában nem alkalmas szűrővizsgálatra vagy korai diagnózis felállítására, az értékek összehasonlítása szükséges az esetleges kezelés előtt, alatt és után.

A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:

  • CA-125, AFP (petefészek)
  • HE-4 (petefészek)
  • CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
  • CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
  • TPS (áttétes emlőrák)

Mikor érdemes a vizsgálatot elvégeztetni?

tumormarker nőgyógyászatbanA daganatok - mint amilyen az emlő-és a petefészekrák is- kezdeti stádiumban általában tünetet nem okoznak. Amennyiben valakinek a családjában előfordult már hasonló megbetegedés (emelkedett a kockázat!), úgy érdemes rendszeresen ellenőriztetni nőgyógyászati tumormarkereit is, csakúgy, mint menopauza után, hiszen ekkor megnő egyes daganatok megjelenésének az esélye.

„Menopauza után gyakran elfelejtenek nőgyógyászhoz menni a nők, de a rákos megbetegedések nem felejtenek el megjelenni, sőt! Éppen ezért volna fontos, hogy az éves szűrésben benne legyen a tumormarkerek vizsgálata is, hogy ha szükséges, akkor további ellenőrzéseket, vizsgálatokat végezhessünk. Ezzel megnő a lehetősége annak, hogy még korai stádiumban kiderüljön, vannak-e abnormális sejtek”- mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza, aki hozzátette, hogy természetesen panasz (akár a legcsekélyebb) esetén is célszerű a szűrés, és a tumormarker vizsgálat. Például a CA-125 tumormarker ellenőrzése feltétlen indokolt petefészek daganatra utaló panaszok esetén is (pl. haspuffadás, vérzészavarok, deréktáji fájdalom).

Milyen érték esetén kell daganatra gyanakodni?

A nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbbet nézett érték a CA-125. Elsősorban követésre használható.  Ez egy általános petefészekmarker, kb. 35-ig normál az érték, 300-ig inkább jóindulatú elváltozásra utal, felette pedig már felkelti a rosszindulatú daganat gyanúját. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nem csak daganatot jelezhet a magas érték, ugyanis endometriózis fennállásakor is emelkedett vagy magas lehet a szintje. A CA-125 mellett alkalmazzák kiegészítő vizsgálatként a HE-4 ellenőrzését is, mely pontosítja a kapott értéket, és közelebb visz ahhoz, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, így ezzel kombinálva nő az érzékenység. Petefészekrák esetében kockázatbecslő algoritmusokat is alkalmazunk, e markerek segítségével (ROMA, RMI).

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktornő/doktor úr! Talán buta a kérdés, de a neten sehol nem találtam rá orvosi véleményt. Missed ab műtét után miért kell várni a teherbeeséssel, miért nem lehet a vérzés elmúltával újra próbálkozni? A méhszáj normális esetben ugyanúgy visszazárul, mint egy menstruáció után, és laikusként úgy gondolom, hogy ha létrejön a fogantatás, akkor a hormonértékek, méh/petefészkek állapota visszaállt a normál állapotra. És így igazából ugyanakkora esély van egy egészséges terhességre, mint egyébként. Mi történik akkor, ha valaki missed ab műtét után azonnal teherbe esik? Köszönöm a válaszát!
Orsolya

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Orsolya!

Természetesen teherbe eshet már a következő ovuláció alkalmával is.
Azért szoktuk javasolni egy-két menstruációs ciklus kivárását, hogy a méhnyálkahártya tökéletesen fel tudjon épülni a ciklusához igazodva.
Emellett egy kívánt terhesség elvesztésének feldolgozása egyénenként eltérő ugyan, de a lelki folyamatnak is időt kell hagyni.
Remélem tudtam segíteni!

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók