Ritka menstruáció - milyen bajt jelezhet?

Ritka menstruáció - milyen bajt jelezhet?

Módosítás:2020.08.14 10:02

A nőgyógyászati rendelőkbe érkező páciensek nagy része menstruációs zavarokkal küzd. Ezeknek egyik típusa az, amikor túlságosan is ritkán jelentkezik vérzés. Hogy ez pontosan mit jelez, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológuságát kérdeztük.

Mikor számít túl ritkának a menstruáció?

A menstruációs vérzés kb. 28 naponta jelentkezik, ám a 24-32 napos ciklus is normálisnak számít. Amennyiben ettől eltér, úgy menstruációs zavar áll fenn. A túl ritka menstruációt oligomenorrhoea- nak nevezzük, melynek hátterében leggyakrabban hormonális probléma áll, ám előfordulhat, hogy daganat vagy gyulladás okozza a panaszt.

Hormonzavar a ritka menstruáció hátterében

Mivel a vérzést igen bonyolult hormonális folyamat szabályozza, melyben részt veszt többek között az ösztrogén, a progeszteron, a LH és az FSH hormon is- természetesen meghatározott mennyiségben. Amennyiben a rendszerbe hiba csúszik, úgy a ciklusban zavar keletkezik. A túl ritka menstruációt rendszerint endokrin probléma okozza, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében.

Ennek során figyelembe veszi az említett hormonokon kívül még többek között a tesztoszteron, a prolaktin és az inzulin szintjét is, hiszen ha ezek mennyisége a referenciatartományon kívül esik, az könnyen okozhat menstruációs zavarokat.

Ritka menstruációs vérzés okai

  • pszichés zavar
  • anovuláció
  • testsúlyzavarok
  • IR/PCOS
  • D-vitamin hiánya
  • gyulladás
  • daganat
  • hosszú folliculáris fázis

Peteérés hiánya

Ha túl ritkán jelentkezik menstruációs vérzés, az általában a peteérés hiányára utal, mely mögött hormonzavar húzódik, amit kezelni szükséges (kivéve szülés után és klimax tájékán). Mivel ekkor nem következik be ovuláció, ezért a terhesség sem jöhet létre, így igen gyakori, hogy családalapítási szándék miatt fordulnak orvoshoz a problémával a nők. Ez esetben ki kell deríteni, mi is áll az anovuláció mögött, mivel a kezelés a kiváltó októl függ - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusága.

A peteérés hiánya mellett ritka menstruációt okozhat a normálisnál (14 napnál) hosszabb folliculáris, vagyis a tüszőérési fázis. Ez a szakasz a vérzés első napjától az ovulációig tart, melynek során az FSH hormon hatására a petefészkekben tüszők fejlődnek és a méhnyálkahártya folyamatosan vastagszik.

Hogy mi okozza az említett zavarokat, azt csak alapos vizsgálatok útján lehet kideríteni, ám a legtöbbször (korai) klimax, IR/PCOS, D-vitamin hiánya, pajzsmirigyzavar, magas prolaktin szint, ösztrogéndominancia, diabetes áll a háttérben.

Szerencsére a legtöbb állapot gyógyszeresen és életmódváltással, AVIVA tornával igen gyorsan és sikeresen kezelhető, így a menstruáció normalizálódik.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot. Én egy 26 éves 5 gyermekes fiatal anyuka vagyok. Már nagyon sok dr -nál jártam de nem találtak semmit. Az a helyzet hogy az elmult fél évben folyamatosan vérzek. Ezt ugy kell elképzelni hogy 6 vgy 6 nap kivételével hol erösebben hol csk pár csepp de egész honapban van valamijen formában. Azt már tudjuk hogy nagyon vérszegény vagyok sokat szédűlök nagyon fáradékony is vagyok a fejem is napi szinten fáj nagyon sűrűn kapok el minden féle influenza tűnetű betegségeket. Szoval maga mit gondol mi lehet az oka.Válaszát elöre is köszönöm
Tisztelt Eszter!

Sajnálom, de fizikális vizsgálat és részletes anamnézis hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Ön írta, hogy sok szakembernél járt már, de ahhoz, hogy véleményt mondhassunk a személyes találkozás elengedhetetlen.
Amennyiben bizalmat szavaz nekünk, készséggel látjuk rendelőnkben.
Online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni hozzánk.
Kérnénk, hogy ha eljön rendelésünkre a korábbi leleteit hozza el magával, hogy minél teljesebb képet kaphassunk az előzményekről.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak