
Puffadás, hasfájás, székrekedés: endometriózis vagy IBS okozza?
Az endometriózis és az irritábilis bél szindróma (IBS) két teljesen különböző betegség, de vannak megegyező tüneteik, mint az alhasi fájdalom és a puffadás. Mivel azonban az endometriózist sokszor nem könnyű diagnosztizálni, bizonyos körülmények közt előfordulhat, hogy bár erről van szó, mégis IBS diagnózist kap a beteg. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája hívta fel a figyelmet a körültekintő kivizsgálás és diagnosztizálás jelentőségére.
Nem feltétlenül könnyű a diagnosztizálás
Hasonló tüneteik ellenére, az endometriózis és az IBS különböző okok miatt kialakuló eltérő kórképek. Az endometriózis kapcsán a méh nyálkahártyája „vándorol” el a helyéről más, többnyire környéki szervekbe, míg az IBS egy emésztőszervi tünetegyüttes, amelynek pontos oka egyelőre nem ismert. Mivel azonban a tüneteik egy része megegyezik – így az alhasi fájdalom, puffadás, székelési szokások megváltozása - megesik, hogy a bélpanaszokra koncentrálva IBS diagnózis születik, miközben valójában endometriózisrólvan szó.
- Az endometriózis során a méhben található méhnyálkahártya, vagyis az endometrium-szövet kijut a méhből, és „megtelepedik” a méhen kívüli belső és nemi szerveken, így például a petefészekben, petevezetékben, a hüvelyfalon, a húgyhólyagban, húgyvezetékben, a májban, vesében, tüdőben és a hashártyában, bélrendszerben is. Ez utóbbi esetben jelennek meg az IBS-szerű panaszok, mint a hasmenés, székrekedés (akár váltakozva), alhasi fájdalom, puffadás, görcsök – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – Fontos tudni, hogy a két betegség gyakran jár együtt is, főként, hogy az IBS eleve nagyobb arányban fordul elő nőknél, és mindkettőnek közös rizikófaktora például a kezeletlen stressz. Ugyanakkor a puffadás, az eneterális mikrobiom megváltozása szorosan összefügg a helytelen táplálkozással.
Az endometriózis biztos diagnosztizálási módja a hastükrözés, az IBS esetén vastagbéltükrözés
Miközben a közös tünetek megnehezíthetik a diagnosztizálást, addig vannak olyan jellegzetességek, amelyek eldönthetik a kérdést. Az endometriózis ugyanis leginkább a menstruáció előtt, alatt jelentkező erős, görcsös fájdalommal hívja fel magára a figyelmet, de okozhat fájdalmas szexuális együttlétet, fájdalmas vizelést, ciklusok közti vérzést és meddőséget is. Az IBS-re ezek nem jellemzőek, viszont megfigyelhető az evés után súlyosbodó alhasi fájdalom, a gyomorfájdalom, a hányás, hányinger, a nyálkás széklet.
- Amikor valaki „csak” hasfájással, alhasi görcsökkel, puffadással fordul orvoshoz, számos irányban lehet kutakodni a diagnózishoz, hiszen a két említett betegségen túl például kismedencei gyulladásos megbetegedések, a húgyutak betegségei, petefészek ciszta, a bél más jellegű gyulladásos megbetegedései is állhatnak a háttérben. Mivel pedig az endometriózis -elsősorban a felszíni plakkok esetén- egyetlen biztos diagnosztizálási lehetősége a laparoszkópia - hiszen sem a laborvizsgálatok, sem az Ultrahangos vagy más képalkotó vizsgálatok nem árulnak el biztosat -, amíg nem muszáj, nem választunk ilyen invazív módszert. Ultrahang vizsgálattal az esetek döntő többsége felfedezhető. Ha viszont mindenképpen meg szeretnék győződni az endometriózis meglétéről és kiterjedtségéről, kis lyukakat vágunk az alhason és egy vékony csőre erősített kamerával vizsgáljuk a kismedencét. Amíg ez nem történik meg, nem kizárt, hogy a páciensnél IBS-t állapítanak meg, miközben az endometriózis okozza a panaszait.
Endometriózisnál cél a fájdalomcsillapítás és akár a teherbe esés
Endometriózis esetében elsődleges cél a fájdalomcsillapítás, hiszen ez az állapot nagyon komoly fájdalommal járhat. Ugyanakkor ez sem érinti egyformán a pácienseket, van, akinél elég a vény nélküli fájdalomcsillapítók használata, és sokszor az is segítséget jelenthet, ha hormonális terápiával sikerül a hormonális egyensúlyra hatni, a menstruációs ciklust felváltani a megvonásos vérzéssel. A betegek életminőségének javításában sokat segíthet egy új gyógyszercsoport: az ún. GNRH antagonistákat néhány éve törzskönyvezték az endometriózis kezelésére és eddig biztató eredményeket mutatnak.
- Az esetek nagy részében azonban szükség van az elvándoroltendometrium szövetek eltávolítására. Ez szintén laparoszkópos beavatkozás keretén belül történik, és akár véglegesen is rendezheti a helyzetet, bár sajnos az endometriózis az esetek egy részében a műtétet követően is kiújulhat – mondja Hernádi doktor. – Súlyos esetekben merülhet fel a méheltávolítás lehetősége, természetesen csak akkor, ha a páciens nem tervez már gyermeket szülni. Ha azonban a terhesség is a célok közt szerepel, akkor legtöbbször szerv megtartó műtéti eljárásokra van szükség. Erre akkor kerülhet sor például, ha ciszták is vannak a petefészekben, vagy ha a petevezető tág és elzáródott, valamint folyadék halmozódott fel benne amikor eltávolításuk indokolt. A kétoldali lezárt petevezetékek esetén is a mielőbbi műtétet követően lombik kezeléssel érhető el a legjobb eredmény.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés nőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedves, korrekt
Nagyon elégedett voltam a Doktorúrral, minden tekintetben. Kedves és korrekt volt. Részletes tájékoztatást kaptam mindenről. Alapos vizsgálattal.
