PMS- csökkentse a tüneteket

PMS- csökkentse a tüneteket

Módosítás:2022.10.12 20:02

A PMS – azaz a premenstruációs szindróma- számtalan nőnél okoz gondokat a havi vérzése előtti napokban. Bár a hasi görcsök, a puffadás és a hangulatingadozások tipikus menstruációs tünetek, ám mikor beszélünk PMS-ről, mik állhatnak a hátterében és mit lehet ellene tenni? A kérdéseket dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza válaszolta meg. 

Röviden a PMS-ről 

A premenstruációs szindróma igen gyakori problémának számít, hiszen a fogamzókorú nők csaknem fele tapasztalja vissza-visszatérően a menstruációt megelőző tüneteket. Szerencsére az esetek többségében a panaszok bár zavaróak, nem befolyásolják jelentős mértékben a mindennapi életet, ám az esetek kb.20%-ában erősebben kihat azokra a napokra, így komolyabb kezelésre van ekkor szükség (ekkor inkább PMDD-ről beszélünk, ami premenstruációs diszforikus rendellenesség) 

A PMS oka egyelőre nem ismert, de a kutatók szerint hormonzavarok, a szerotonin szintjének változásai, depresszió, tápanyag-és vitaminhiány és bizonyos nőgyógyászati kórképek (pl. endometriózis, PCOS, menstruációs zavarok) is hozzájárulnak a fellépéséhez.  

“A PMS pontos háttere máig kérdéses, ám a magas ösztrogénszint és a progeszteronhiány is gyakran megfigyelhető ekkor. Ezen kívül súlyosbíthatja a panaszokat pajzsmirigyzavar, magas prolaktinszint (főleg azoknál van jelen, akik mellfájdalomra is panaszkodnak), PCOS/IR is. Éppen ezért, ha valaki PMS-sel küzd, érdemes ilyen irányba vizsgálatokat végeztetnie”- tanácsolja a nőgyógyász. 

 

Lehetséges tünetek

 

  • PMSHangulatingadozás 

  • Alvászavarok 

  • Puffadás 

  • Hasi görcsök 

  • Csökkent libidó 

  • Fejfájás 

  • Ödéma 

  • Mellfájdalom 

  • Ízületi/izomfájdalom 

 

Az említett panaszok az ovuláció után bármikor jelentkezhetnek, ám általában a menstruáció előtti héten kezdődnek.  

Gyógynövények, vitaminok, ásványi anyagok és gyógyszerek 

A PMS terápiája a tünetek súlyosságától függ- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Enyhe esetben elég lehet több pihenés, a stressz csökkentése és a kiegyensúlyozott táplálkozás, ám ha a panaszok súlyosabbak, gyógyszeres kezelés is indokolttá válhat, valamint hormonvizsgálattal célszerű utánajárni, hogy hormonzavar okozza-e a problémát (ilyen esetben természetesen az alap gondot kezelni szükséges) 

Ezeket teheti a tünetek csökkentése érdekében

  • Igyon sok folyadékot a puffadás, görcsök enyhítésére. Ez lehet a sima vízen kívül gyógytea is (pl.vörös málnalevél, kamilla, cickafark, barátcserje) 

  • Sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona fogyasztása 

  • Csökkentse a cukor, a só, a koffein és az alkohol bevitelét 

  • Fogyasszon plusz folsavat, vasat, a B-6-vitamint, a kalciumot, D-vitamint és magnéziumot, mivel segítenek csökkenteni a görcsöket és a hangulatra is pozitív hatást gyakorolnak 

  • Aludjon megfelelő mennyiségben/minőségben 

  • Végezzen valamilyen testmozgást, mivel így csökkennek a görcsök és a puffadás (kutatások szerint az AVIVA torna remek módszer erre a bajra is) 

  • Fájdalomcsillapítók (pl.ibuprofen, aszpirin vagy paracetamol. Súlyosabb esetben diclofenac) 

  • Használjon diuretikumot (vízhajtó)a puffadás és az ödéma enyhítésére 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! 2018 Április 4-én jött meg legutóbb a menstruáciom, úgy ahogyan szokott(25-28 napra, 14 éves korom óta, 1 gyermekem van rendes szüléssel jött világra 34 éves voltam akkor). Annyi körülmény volt más ennél a menstruációnál, hogy egy elég erőteljes bélgyulladásom volt amire akkor a Klion elnevezésű antibiotikumot szedtem. A bélgyulladás azóta elmúlt. Voltam hasi ultrahangon, ami teljesen negatív volt. A laboreredményem vér+vizelet is teljesen jó volt (április 24) Mivel azonban egy tompa jobb oldali derékfájásom van egészen lent a mendence környékén, és nem jött meg a menstruációm májusban eddig, ezért elmentem nőgyógyászhoz, akihez évek óta járok. A hüvelyi ultrahangon mindent rendben talált, a bal ováriumban egy 18 mm pete érik, a jobb ováriumban több 6 mm apró folt van. Ezekre a foltokra semmit nem mondott a doktor úr, ezek már 2015 óta szerepelnek mindig a leleteimen. A rákszűrésem eredményére még várok, eddig nem volt semmi gondom sohasem, voltam hormonvizsgálaton, aminek az eredménye jövő héten lesz kész. Ez a derékfájás, ami hol tompa, hol égető, többnyire ülés közben zavar legjobban (de sajnos ülő munkát végzek) vagy ha állok sokat, éjszaka nem zavart eddig. Ha lehajolok akkor feszítő jellegű, néha előre sugárzik az alhasamba, ez is inkább csak ülés közben. Ön szerint ez a derékfájás lehet nőgyógyászati eredetű? Illetve a kellene tartanom azoktól a 6 mm foltoktól a jobb petefészkemben? Mik lehetnek azok? A mensturációm kimaradására nézve csak annyit fűznék még hozzá, hogy az anyukámnak 46 éves korában múlt el végleg a menstruációja. Én most 40 vagyok, lehet, hogy azért nem jött meg esetleg? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Csilla
András  Csilla

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt András Csilla!

A petefészekben valószínű tüszők kerültek leírásra, ez normális.
A hormon laborját nem tudom.
A panaszai nemcsak nőgyógyászati eredetűek lehetnek, esetleg urológiai vizsgálat lehet szükséges. Amennyiben a menstruáció zavara nem rendeződik kontroll vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív benyomás

Mind a recepción segítő hölgyek, mind az asszisztens és doktornő is barátságos, emberi viselkedést tanusítottak. Abszolút pozitív benyomást keltett a szolgáltatás. Köszönöm!

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész