PCOS - jelentősen nőhet a fogamzás esélye!

PCOS - jelentősen nőhet a fogamzás esélye!

Szerző: dr. Lőrincz Ildikó Módosítás:2023.11.08 13:14

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a terméketlenség leggyakoribb okai közé tartozik. Ugyanakkor a szükséges orvosi kezelés mellett az életmód célzott változtatása is javítja a teherbeesés esélyét. A komplex és kitartást igénylő terápia jelentőségéről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, endokrinológus beszélt.

Online Bejelentkezés

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

PCOS a meddőség mögött

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) oka a hormonális egyensúly felbomlása. Bár a policisztás ovárium szindróma elnevezés a petefészek, vagyis az ovárium betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében. PCOS-ben gyakran felfedezhető az ösztrogén-progeszteron egyensúly felborulása, a petefészkekben pedig elsősorban a kéreg alatt számos apró ciszta jelenik meg.
A PCOS tünetei legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Van, akinél csupán néhány kellemetlenség utal a bajra, mások szinte az összes tünettől szenvednek – mondhatni, hogy nincs két egyformán megjelenő PCOS. A leggyakoribb tünetek a következőek:

  • A PCOS kezelése összetett feladat.Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz.
  • Pattanásos bőr.
  • Szőrnövekedés az arcon és a testen.
  • Hajhullás, kopaszodás.
  • Emelkedett inzulinszint, inzulinrezisztencia, cukorbetegség.
  • Elhízás, amely nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet.
  • Meddőség.

Az életmódváltás és a fogyás hozzásegíthet a teherbe eséshez

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szaklap publikációja szerint a PCOS-ben szenvedő nők jelentősen növelhetik a teherbeesés esélyét, ha megszabadulnak a súlyfeleslegtől és rendszeresen mozognak. Ez nemcsak annak az 5 millió amerikai nőnek jelenthet jó hírt, akiknél PCOS-t diagnosztizáltak, de a magyar nők érintett 5-10 százalékának is. A PCOS ugyanis a fogamzóképes korú nőknél a leggyakoribb hormonális ok, amely meddőséghez vezethet.
Az amerikai kutatásban 149, PCOS-sel diagnosztizált, túlsúlyos vagy elhízott nőt véletlenszerűen három csoportra osztottak. Az egyik csoportot a gyakran alkalmazott fogamzásgátlóval kezelték, a mások csoportot súlycsökkentő- és mozgásprogramon vezették keresztül, a harmadik csoportnál kombinálták a két irányt. Mindhárom csoport négy hónapig folytatta a programot. 
Az eredmények azt mutatták, hogy minden csoportnál vissza tudott állni a rendszeres ovuláció, a legtöbben pedig a második és a harmadik csoport tagjai közül tudtak teherbe esni. Ráadásul a kombinált módszerrel kezelt nőknél más előnyöket is kimutattak: normalizálódott az inzulinszintjük és alacsonyabb lett a triglicerid szintjük is. 

Pontos diagnózisra komplex kezelés épülhet

A PCOS kezelésében nőgyógyász és diabetológus is részt vehet.- A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat az állapot függvényében – hangsúlyozza dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, endokrinológus. - A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti. Ebben a nagy kitartást és elszántságot igénylő folyamatban szakértő segítséget nyújthat az életmód orvoslás. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 43 éves vagyok. Az eddig szabályosan működő ciklusom kb. egy fél éve szabálytalanná vált. Van mikor 21, van mikor 30 napra menstruálok.Új jelenség az esetemben, hogy a menses helyett 4-5 napig csak barnás váladék jelentkezik nem nagy mennyiségben. Ami szintén új számomra, hogy menses után a mellemben mindig megszűnt a 3-4 napon a feszülés. Most menses után kb. 2 hétre kezdett el a feszülés elmúlni. Ezek a jelek már a változókor jeleit mutatják? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:Mónika
Tisztelt Mónika!

Sajnos fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel hiányában nem véleményezhetünk.
A változókor kezdete/tünetei egyénenként eltérők lehetnek, ezért Önnek egy kivizsgálást javasolnék.
Készséggel látjuk rendelésünkön, ahol lehetőség van a nőgyógyászati vizsgálatot endokrinológiai vizittel is egybekötni. Amennyiben szükséges, laborvizsgálatok is elvégezhetők intézményünkben.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is tud időpontot foglalni hozzánk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak