Mikor szükséges egy fogamzásgátlóról másikra váltani?
A fogamzásgátló módszerek közül a tabletták igen nagy népszerűségnek örvendenek, ám érdemes tudni, hogy vannak olyan esetek, amikor célszerű más gyógyszerre váltani. Hogy mikor és hogyan, arról dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.
Hogyan hatnak a fogamzásgátló tabletták?
Bár a fogamzásgátló tablettáknak több fajtájuk is létezik, ám hatásuk megegyezik: közel 100%-ban védenek a nem kívánt terhességtől. A külsőleg bevitt hormonok ugyanis gátolják az FSH/LH termelését, így mind a tüszőérés, mind a sárgatest képződése elmarad. Ráadásul vannak olyan készítmények is, melyek megváltoztatják a méhnyak nyák összetételét, így a spermiumok nehezebben tudnak felvándorolni, valamint a beágyazódáshoz sem teremt megfelelő környezetet, hiszen a méh nyálkahártyája sem képes ekkor tökéletesen felépülni.
Fogamzásgátló tabletták fajtái
A tablettákat két nagy csoportba oszthatjuk: vannak a kombinált, valamint a mini tabletták. A különbség a kettő között, hogy míg az előbbiek progeszteront és ösztrogént is tartalmaznak, a másik csupán progeszteront. A kombinált készítmények állandó szinten tartják a hormon mennyiséget, így nincs kiugróan magas ösztrogén szint, ami kiváltaná az ovulációt. A minipill viszont inkább fizikai gátat szab, mivel elvékonyítja a méhnyálkahártyát, valamint akadályozza a spermiumok feljutását, ugyanis sűrűbbé teszi a méhnyak nyákfelületét.
Mikor érdemes váltani?
A fogamzásgátló tabletták közti váltásnak több oka lehet, ám általában kellemetlen mellékhatások, magas egészségügyi kockázat, illetve szoptatás indokolja. Amennyiben mellékhatások jelentkeznek (pl. migrén, közti vérzés), úgy mindenképp orvoshoz kell fordulni, aki a panaszok alapján megállapítja, mely összetevő válthatta ki a zavaró tünetet, és ez alapján új készítményt javasol. Ezen kívül a váltás mellett szól pl. a vérrögképződés magasabb rizikója, ekkor a szakember esetleg minipill alkalmazását vagy hormonmentes fogamzásgátló módszert javasol.
A váltás menete
Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza felhívja a figyelmet arra, hogy fontos, hogy a váltást mindig egyeztesse orvosával, hiszen ő ismeri az egyes szerek összetevőit, hatásait! Az áttérés menete attól függ, hogy ugyanolyan típusú készítményen belül történik a csere, vagy kombináltról csak progeszteron tartalmúra, esetleg fordítva. (vagy fordítva). Az első esetben ugyanaz a teendő, mintha semmi sem változna, csak a 7 napos szünet után már az új gyógyszert kell beszedni. Minipill-re való váltáskor szünetet nem kell tartani, ha elfogy az előző levél, már lehet is beszedni az újat. Amennyiben kombináltra cseréljük le a régebbi készítményt, úgy a menstruáció első napján kell megkezdeni az új levelet, majd az előírásoknak megfelelően szedni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Nőgyógyászati Központ+36 70 621 2443 |
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Precíz ellátás
Gyors, precíz ellátás. Kedves recepciósok. Profi ellátás.