Mi az oka a ritkább menstruációnak?

Mi az oka a ritkább menstruációnak?

Módosítás:2020.08.14 10:26

Amennyiben 35 napnál ritkább a menzesz, menstruációs problémáról beszélünk, és akár endokrin betegség is állhat a hátterében! Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza mondja el a legfontosabbakat.

 

A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe beleszámítjuk a menstruációs vérzés 4-5 napját is. Nem kell aggódni, ha valakinél ez eltolódik akár 4-5 nappal, pozitív vagy negatív irányban egyaránt. A menstruációs ciklust több minden befolyásolhatja, így lelki, fizikai megterhelés, az immunrendszer átmeneti gyengülése vagy valamilyen nőgyógyászati fertőzés.

Hormonális probléma?

A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon, az FSH szintje (amely az ovulációs szakaszban 4,5-25 IU/L) lassan emelkedik, segítve az új tüsző érését. A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, ezt követi a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése, az érett petesejt kilökődésével.

A 35 napnál ritkább havi vérzés esetén nem árt a fokozott figyelem, ugyanis ennek hátterében legtöbbször a hormonális rendszer nem kielégítő működése állhat. Endokrin problémánál fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Az FSH-szint mellett az alábbi paramétereket is fontos ellenőrizni:

  • LH
  • ösztradiol
  • progeszteron
  • tesztoszteron
  • vércukor, inzulin értékek (0, 60 és 120 perces)
  • TSH, T3, T4
  • prolaktin

Miért fontos a vizsgálat?

Mivel ezekben az esetekben általában nem következik be szabályos tüszőérés és tüszőrepedés (ovuláció), még inkább indokolt a vizsgálat és a kezelés, különösen akkor, ha babát szeretnének. Amennyiben terhesség a cél, és a nőgyógyászati vizsgálat nem igazol egyéb eltérést, úgy a hiányzó tüszőérést gyógyszeres kezeléssel lehet elérni. A terápia mindenképpen szakorvosi felügyeletet igényel! – mondja dr. Hetényi Gábor.

Problémát jelenthet még a megszokottnál gyakrabban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzést tapasztal a nő.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Úr! Évek óta diffúz hajhullással küzdök, melyet egy halom orvosi vizsgálat követett, ahol mindent rendben találtak. Bőrgyógyász, gasztroenterológus, immunológus, belgyógyász, endokrinológia (pajzsmirigy) fogászat stb...... Fél éve cukorterhelésen vettem részt, melynek eredménye Cukor 0' 4,3 60' 3,1 120' 3,5 Inzulin 0' 4,2 60' 25,9 120' 27,7 Homa: 0,8 Az endokrinológus erre azt mondta, hogy jó. A nőgyógyász Pco-t állapított meg, melyre az endokrinológus fogamzásgátlót írt fel. A tesztoszteron szint tudomásom szerint ilyen esetben emelkedett, nekem viszont alig van, a minimum szint alatti. A véleményére vagyok kíváncsi és a segítségét szeretném kérni a továbbiakban. Amúgy tünetek a hajhulláson kívül, fáradékonyság, puffadás étkezés után, rossz közérzet, fáradékonyság szintén étkezés után. Száraz bőr (sok folyadékfogyasztas ellenére) büdös vizelet. Köszönöm válaszát: H. Kármen
Kedves Kármen!

Javaslom, hogy a leleteivel jelentkezzen nőgyógyászati és endokrinológiai kontrollvizsgálatra.
Sajnos fizikális vizsgálat hiányában nem mondhatok többet.

Készséggel látjuk rendelésünkön, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes, alapos

Bár mindennel maximálisan elégedett voltam, de kiemelném Dr. Hernádi Balázs kedvességét, szakmai hozzáértését, türelmét és alaposságát.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász