Menopauza után vérzészavar

Menopauza után vérzészavar

Módosítás:2023.11.30 09:44

Menopauza után sokan úgy gondolják, nem fognak többet találkozni hüvelyi vérzéssel. Azonban vannak olyan koros állapotok, betegségek, melyek során bizony előfordulhatnak kisebb-nagyobb vérzések. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza ennek lehetséges okait osztotta meg. 

Online Bejelentkezés

Dr. Józan Gyöngyi

Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Menopauza után a nők általában nem számítanak további hüvelyi vérzésre, éppen ezért ijednek meg akkor, ha kisebb-nagyobb mértékben mégis előfordul. Ilyenkor mindenképp konzultálni kell szakemberrel, mivel akár rosszindulatú daganatra is felhívhatja a figyelmet. Maga a vérzés leggyakrabban nem kapcsolódik a menstruációhoz, így más ok húzódhat meg mögötte. 

Ezek állhatnak a vérzés hátterében 

  • Endometrium sorvadás: amikor az ösztrogén termelődése a menopauza miatt leáll, a méhnyálkahártya vékonyabbá válik. Ez vérzéssel is járhat 

  • Méhnyálkahártya hiperplázia: az állapot miatt a méh nyálkahártyája ahelyett, hogy vékonyodna, vastagabbá válik. Oka leggyakrabban az, hogy az ösztrogént a kevés progeszteron nem képes ellensúlyozni. Az endometrium hiperplázia néha endometriumrák kialakulásához vezet, így szoros kontrollt igényel. 

  • Méhnyálkahártyarák: becslések szerint kb. 10% a valószínűsége annak, hogy a posztmenopauzában a vérzés hátterében az endometrium rákja áll. 

  • Polipok: a polipok olyan növekedések, amelyek a méhben is kialakulhatnak. Általában kontakt vérzést okoznak. 

  • Hormonterápia: a klimax hormonterápiája az első hónapokban könnyen okozhat pecsételő vérzést. 

  • Hüvelyszárazság: menopauza után gyakori panasz a hüvelyszárazság, ami miatt a szexuális együttlétek után kisebb vérzés léphet fel- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza. 

Egyéb lehetséges okok

  • alvadási problémák 

  • fertőzés 

  • trauma a medencében 

Diagnózis és kezelés 

menopauza utáni vérzészavarAmennyiben vérzészavart tapasztal menopauza után, ajánlott minél előbb nőgyógyászt felkeresni, hogy kiderüljön, mi is okozza a problémát, és hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú daganat meglétét. A szakember a manuális vizsgálaton túl UH-os ellenőrzést (vaginális UH-t is) méhtükrözést és hormonvizsgálatot javasol, szükség esetén pedig szövettani mintát vesz az endomertiumból. A kezelés a vérzést kiváltó októl függ (ez lehet gyógyszeres kezelés, hormonterápia, műtét is). 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Úr! 47 éves vagyok, februárban volt utoljára menzeszem. Előtte 1-2 évben már rendetlenkedett, kimaradt 1-2 max 3 hónap is. De gondolom ez még természetes, a menopauza velejárója. Szerencsére, nekem soha nem volt az életemben nőgyógyászati panaszom, annak ellenére sem, hogy néhány éve kiderült, van egy nagyobb méretű miómám. Az elmúlt napokban elkezdtem könnyű hasizom tornát végezni, és úgy 2-3 nap után észre vettem kicsi pecsételést (ha jól emlékszem csak torna után) Először sötétebb színű, alig kivehető (mivel színes fehérnemű volt rajtam) aztán legközelebb már, szintén torna után, pici pirosas pecsételés is volt, ezután a vizelet is kicsit barnás lett, benne kevés nyálkahártya darabkákkal, mint menzesz előtt szokott. Azt hittem megfog jönni. Aztán abbahagytam a tornát, és a tünetek megszűntek, azóta sem tapasztaltam semmit. Egyszer még próbálkoztam a tornával, de nem vettem észre utána pecsételést, de tovább mégsem mertem csinálni. Időközönként tornáztam én azelőtt is, de akkor nem voltak ilyen tüneteim. Most attól félek, jelezhet-e ez valami betegséget, komoly problémát? Többször éreztem az elmúlt hónapokban, hogy érzékenyek a melleim, kicsit fájt a hasam is, de a menzesz mindig elmaradt.Készülök az UH vizsgálatra, csak nagyon félek a diagnózistól. Ha méhnyálkahártya megvastagodás áll fenn, minden esetben kell küretet végezni, vagy csak ha rosszindulatú elváltozás gyanúja tapasztalható? Egyáltalán fél év alatt kialakulhat rosszindulat, vagy akkor az már korábban elkezdődhetett? Mert erre utaló információt sehol sem találok, hogy a méhnyálkahártya rosszindulat mennyi idő alatt alakulhat ki. A ménnyálkahártya megvastagodás minden nem menstruáló hölgynél kialakulhat, vagy erre vannak hajlamosító tényezők? .Van okom aggodalomra? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!

Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy egy vizit keretében a fizikális vizsgálatokat és a részletes anamnézis felvételt követően megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Józan Gyöngyivel találkoztam már sok évvel ezelőtt egy kórházban, nem ő volt az orvosom, de az feltűnt, hogy kedves, figyelmes, türelmes ember. Erről ezúttal is meggyőződtem. Volt rám ideje, empatikus, nem kellett kapkodni, ez nagyon jólesett. Az asszisztens, a recepción dolgozók is nagyon jó benyomást tettek rám, és maximálisan segítőkészek voltak.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész