Menopauza és alvászavarok- mit lehet tenni?
A menopauza – klimax- számtalan kellemetlen és zavaró panaszokkal járhat. A legtöbben hőhullámokra és hangulatingadozásokra panaszkodnak, ám kevesebb szó esik az alvászavarokról, pedig ez a tünet is gyakran jelentkezik, és több más problémát is generálhat. Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát arról kérdeztük, vajon, hogy miként hat az alvásra a változókor, és hogy mit lehet panasz esetén tenni?
Kevesebb progeszteron és ösztrogén
A menopauza egy olyan szakasz a nők életében, amikor fokozatosan csökken a progeszteron és az ösztrogén hormonok termelődése, így megszűnik a menstruáció. Ez az öregedés természetes velejárója, és a nők reproduktív éveinek végét jelzi. A klimax általában a 45-50 éves kor körül jelentkezik, bár olykor ennél előbb is felléphet (korai klimax). Maga a klimax egy hosszú folyamat, 10-15 évet is felölelhet.
Amikor a petefészkek már nem termelnek megfelelő mennyiségű ösztrogént és progeszteront, az olyan tüneteket eredményezhet, mint a hangulatingadozások, hőhullámokat, hízás és alvászavarok.
Alvás és klimax
Ilyenkor a nők körülbelül 75-85%-a tapasztal hőhullámokat, amelyek átlagosan öt évig tarthatnak. A hőhullámok és a fokozott izzadás megnehezíthetik az alvást. A National Sleep Foundation szerint a menopauzában lévő nők körülbelül 61%-ának vannak alvászavarai, ami egyéb problémákhoz is vezethetnek- például nappali álmosságot, ingerlékenységet, dekoncentráltságot eredményezhetnek (melyek szintén lehetnek eleve a klimax tünetei).
Sajnos a klimax során tapasztalható hőhullámok rendkívül energizálóak a hő és az adrenalin növekedése miatt, ami megnehezítheti mind a nyugodt alvást, mind pedig ébredés után a visszaalvást. Még ha gyorsan el is alszik, alvás minősége romlik a gyakori ébredések és rossz közérzet miatt, ami másnapi fáradtságot okoz. Statisztikák szerint a súlyos hőhullámokban szenvedő nők közel 44 százaléka krónikus alvászavarban szenved.
Az alvászavarokat enyhébb esetben gyógynövényekkel, gyógyteákkal lehet kezelni, ám ha nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, akkor hormonterápia lehet szükséges (ezek a többi kellemetlen panaszon is segíthetnek). A kezelés lehet gyógyszeres, de tapasz/hüvelykrém formájában is megoldható- mondja Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
További teendők a nyugodt alvásért
- Rendszeres testmozgás
- Megfelelő stresszkezelés
- Esti órákban való lelassulás
- Megfelelő, nyugodt esti rutin kialakítása
- Könnyű hálóruha
- Könnyű vacsora
- Megfelelő, ne túl meleg hőmérséklet a hálószobában
- Lefekvés előtti alapos szellőztetés
Téma szakértői
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Figyelmes, türelmes
Az orvos nagyon figyelmes, türelmes volt és minden lehetséges, még lelki oldalról is körüljárta a problémát.