
Megváltozott menstruáció a fogamzásgátló miatt? Ekkor kell orvoshoz menni
A nők nagy része élete során bizonyos ideig alkalmaz fogamzásgátlást, ami különböző módokon befolyásolhatja a vérzést is. Változhat a menstruáció időtartama, erőssége, esetleg mellékhatások is jelentkezhetnek. Ezeket az összefüggéseket mutatja be egyes fogamzásgátlási módszereknél dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa.
Hogyan hathat a fogamzásgátlás a vérzésre?
A fogamzásgátlók számos formájánál használt progeszteron és/vagy ösztrogén hormonok megakadályozzák a petesejtet tartalmazó tüsző érését és az ovulációt, illetve gátolják a petesejt beágyazódását a méhnyálkahártyába. Többek közt a méhnyálkahártyára gyakorolt hatás az, ami befolyásolhatja a menstruációt is. A tablettával bevitt hormon ugyanis felépíti a normál menstruációs nyálkahártyát, de megakadályozza, hogy a peteérés bekövetkezzen. Ez azt jelenti, hogy az így felépített ciklus végén menstruáció zajlik ugyan, de ez nem teljesen azonos a normál menstruációval, ez ugyanis megvonásos vérzés, mivel azt a tabletta szedésének szüneteltetése idézi elő.
A fogamzásgátló módszerek, tehát többek közt a tabletták, a hüvelygyűrű, és a méhen belüli eszközök is hatással lehetnek a menstruációra. A vérzés lehet hosszabb és erősebb, bár a tapasztalat szerint inkább rövidebbé és/vagy gyengébbé válik. A pecsételő és a szabálytalan időben megjelenő vérzés inkább mellékhatásnak tekinthető, főként az első pár hónapban.
Fogamzásgátló módszerek áttekintése
Fogamzásgátló tabletta
A fogamzásgátló tabletták nagy többségét 21 napig kell szedni, majd azt követően 7 gyógyszermentes napot kell tartani. Egyes fogamzásgátló tabletták 24 + 4 napos szedési mintára épülnek, és a gyógyszermentes napokon várható a menstruáció, vagyis a megvonásos vérzés. Olyan tabletták is elérhetők, amelyeket folyamatosan kell szedni akár egy évig is, és ebben a szakaszban a vérzés szünetel.
Bármelyik tablettáról is legyen szó, előfordulhat szabálytalanul érkező menstruáció vagy pecsételő vérzés az első időszakban – gyakrabban az ún. minipill-eknél, amelyek csak progeszteront tartalmaznak. Ugyancsak gyakoribb ez a jelenség az egyfázisú tablettáknál. (Az egyfázisú tabletták a hormonok meghatározott, állandó adagját tartalmazzák, szemben a többfázisú tablettákkal, amelyek változó hatóanyag-tartalma a természetes menstruáció során bekövetkező hormonváltozásokat követi.) A pecsételés lehet annak is a következménye, ha valaki elfelejti bevenni a tablettát vagy később veszi be a szokásosnál.
Injekciós és beültetett fogamzásgátlók
A szabálytalan vagy megjósolhatatlanul jelentkező vérzés gyakori jelenség azoknál a nőknél, akik hosszú hatású, progeszteron alapú fogamzásgátlást alkalmaznak. A kezelés folytatása során egyre többen a menstruáció elmaradását tapasztalják.
Méhen belüli eszközök
A méhen belüli eszközök (IUD) egyik fajtája a rézzel bevont eszköz, a másik típus a hormont is tartalmazó eszköz, amely így kettős hatást fejt ki, egyrészt eszközként mechanikusan, másrészt a folyamatosan leadott hormontartalom miatt. A rézzel bevont méhen belüli eszköznél az első fél évben viszonylag gyakori a pecsételő és a hosszabb, erősebb, esetleg fájdalmasabb vérzés, bár az idővel sokat javul. A hormont is tartalmazó eszköz mellett szintén előfordulhat pecsételés és szabálytalan ciklus, amelyet azonban egy könnyebb időszak követhet, amely során akár el is maradhat a menstruáció. (Azoknak a nőknek, akik még nem szültek, akár a kisebb, mini-IUD is megfelelő lehet.)
Hüvelygyűrű
A kis, rugalmas gyűrű, amely ösztrogént és progeszteront szabadít fel a hüvelyben, megakadályozza az ovulációt. Általában 3 hétig marad fent, és arra az egy hétre, amíg eltávolítják, a hosszú, folyamatos vérzés a jellemző. Az első három hónapban itt is előfordulhat pecsételő vérzés is.
Esemény utáni fogamzásgátlás
A védekezés nélküli esemény után, vészhelyzetben alkalmazható tabletta a menstruációs ciklus hosszát befolyásolhatja, használata miatt előbb vagy később jöhet meg a menzesz, attól függően, hogy a periódus melyik részében alkalmazták azt. (Ha néhány napnál többet késik a vérzés, érdemes terhességi tesztet végezni.) Pecsételő vérzés és hosszabb menstruáció is előfordulhat.
Mikor kell orvoshoz fordulni vérzési probléma miatt?
- Minden nő szervezete másként reagál a fogamzásgátlási eszközökre, ezért nem mindig könnyű kijelenteni egy vérzéssel kapcsolatos szabálytalanságról, hogy az valódi probléma-e vagy csupán átmeneti kellemetlenség – hangsúlyozza dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa.- Mindazonáltal fogamzásgátló szedése mellett ajánlott orvoshoz fordulni az alábbi esetekben:
- Ha a páciens úgy gondolja, hogy terhes (és esetleg mégis menstruál).
- Ha nagyon fájdalmassá válik a menstruáció.
- Ha szexuális együttlét után jelentkezik vérzés.
- Ha a fogamzásgátló alkalmazásának első 3 hónapja után még mindig problémás a menstruáció.
- Ha kombinált fogamzásgátló tablettát szed valaki, és a menstruáció a gyógyszermentes napokon sem jelentkezik (bár ez az esetek nagy többségében normális.)
- Ha bármiféle nyugtalanító mellékhatás merül fel.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)