Meddőség - ilyen testi elváltozásokat fedezhet fel a nőgyógyász
Sok nő fordul nőgyógyászhoz azért, hogy kiderülhessen, mi lehet a várt teherbeesés elmaradásának oka. Ilyenkor általában egy hosszabb kivizsgálási folyamat indul el, amely kapcsán természetesen megvizsgálják a testi elváltozások lehetőségét is. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész azokról a fizikai okokról beszélt, amelyek gyakran felfedezhetők a meddőség hátterében.
Mechanikai akadályok is nehezíthetik a teherbeesést
Nagyon gyakori eset, hogy a női meddőség mögött a belső nemi szervek elváltozása áll, aminek következtében mechanikai akadályok nehezítik meg a teherbeesés bizonyos folyamatait, így a tényleges megtermékenyülést vagy a beágyazódást. A hüvelyben, a méhben és a petevezetőkben többféle veleszületett és szerzett rendellenességet is előfordulhat, legyen szó akár nem megfelelő kifejlődésről, akár alaki deformitásról. Ezek jelentős többsége kisebb-nagyobb műtéti beavatkozással általában hatékonyan kezelhető. Íme, a gyakoribb rendellenességek:
Petevezeték-károsodás vagy elzáródás
Nagyon gyakori ok a meddőség hátterében, hogy a petevezeték valamilyen okból kifolyólag károsodott, esetleg teljesen elzáródott, ami ellehetetleníti a teherbeesést. Ezt a mechanikai akadályt jellemzően a petevezeték – általában krónikus vagy gyakran visszatérő – gyulladása okozza. A gyulladás sok esetben észrevétlen marad, bár az is előfordul, hogy fájdalommal és lázas állapottal jár együtt, ami azért szerencsésebb, mert a betegség ilyenkor diagnosztizálható, kezelhető, nem okoz károsodást.
Szintén sok esetben állhat a petevezeték problémája mögött Chlamydia fertőzés, ami egy szexuális úton terjedő betegség, és mivel sokszor egyáltalán nem okoz tüneteket, ezért gyakran túl későn veszik észre. Elzáródást okozva azonban jelentősen csökkenti a teherbeesés sikerét.
- A petevezető részleges vagy teljes elzáródása komoly probléma, hiszen hiába kerül megtermékenyítésre a petesejt, a vezetéken keresztül nem tud eljutni a méhbe, vagyis nem képes végbe menni a foganás folyamata – ismerteti Józan doktornő. - Fontos kiemelni, hogy a petevezetéknek már az egyszeri gyulladása is olyan kárt okozhat kezelés nélkül, hogy az negatívan befolyásolja a megtermékenyülés folyamatát, így gyakorlatilag minden egyes megbetegedéssel nő a kockázat.
Endometriózis
Az endometriózis egy nagyon súlyos elváltozás a női nemi szerven belül, ami egyfajta kártékony sejtburjánzást jelent. Akkor beszélünk erről az állapotról, ha a méhszövet a méhen kívül is megjelenik, beágyazódik, illetve ott terjedni kezd. Az endometriózis negatívan befolyásolja a petefészek, a méh és a petevezetékek működését, ráadásul a méhen kívül elhelyezkedő endometrium szövetek is ugyanúgy működnek, mint a méhen belüliek, azaz reagálnak a ciklusokra. Nemcsak folyamatos növekedésben vannak tehát, hanem a nyálkahártyájuk vérzéssel együtt kilökődik, ami erősebb vérzéshez, hegesedéshez, valamint természetesen gyulladáshoz vezethet – általában erős fájdalom kíséretében.
Ez a testi elváltozás nagyon gyakran a meddőség egyik kiváltó oka, noha rendszeres nőgyógyászati vizsgálattal – a legtöbb problémához hasonlóan – ez is megelőzhető, és gondos, gyakran sebészi ellátással bizonyos szintig kezelhető.
Fibroidok a méhfalon
A benignus uterinális fibroidok úgynevezett jóindulatú daganatos elváltozások, amelyek nagyon gyakran alakulhatnak ki a nőknél 30 éves kor felett. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy korábban nem találkozhatnak vele a páciensek. Mivel a fibroidok képesek elzárni a petevezetéket és akadályozhatják a foganás többi folyamatát is, ezért ez a probléma is állhat a meddőség mögött.
Kismedencei összenövések
Súlyos gondot tud okozni a termékenységben néhány kismedencei elváltozás is, így például a különféle összenövések, amelyek képesek megakadályozni a foganás egy-egy konkrét folyamatát. Gyulladások – például vakbélgyulladás –, sőt hasűri- és kismedencei műtétek után is viszonylag gyakran előfordul, hogy jelentős hegesedés indul be, amiből összenövések keletkezhetnek – ez pedig a nőknél gyakran idéz elő meddőséget.
A kivizsgálásban sokszor nem csak a nőgyógyász vesz részt
- Amikor egy nő fogamzásképtelenség miatt fordul orvoshoz, nagyon alapos kikérdezésre, a kórtörténet áttekintésére és elsődleges nőgyógyászati kivizsgálásra számíthat – foglalja össze a tudnivalókat dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Sok esetben azonban más szakorvosokat, főként endokrinológust, immunológust, belgyógyászt is be kell vonni a folyamatba, mert az ok felderítése nem mindig könnyű feladat. Ha azonban sikerül diagnosztizálni, hogy nem hormonális vagy akár pszichés gátja van a terhességnek, hanem fizikai akadályok teszik nehézzé, lehetetlenné a fogamzást, a legtöbb esetben sebészi beavatkozásra van szükség, amely sikeres esetben el is háríthatja az akadályt és létrejöhet a várva várt terhesség.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés nőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Mindenre kiterjedő
Úgy bántak velem, ahogyan azt elvártam, a feszültségem huss elreppent. Köszönöm a Doktornőnek a mindenre kiteredő vizsgálatot!