Intim fájdalom- mi minden okozhatja?

Intim fájdalom- mi minden okozhatja?

Módosítás:2020.08.14 10:14

A nők olykor kellemetlen hüvelyi fájdalomról panaszkodhatnak, melynek hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a lehetséges okokról kérdeztük.

Gyulladás, fertőzés

A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, melyet legtöbbször valamilyen fertőzés (bakteriális, vírusos, gombás…) vált ki, de akár endometriózis is okozhatja. A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező környezetet teremt a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. A kellemetlen diszkomfort, fájdalom mellett gyakori panaszként bővebb hüvelyi folyás jelentkezik, ami kellemetlen szagú és megváltozott színű/állagú is lehet. Diagnózisa a beteg elmondása alapján, valamint kenetvétellel történik, melyből megállapítható, melyik kórokozó a probléma forrása. Kezelése gyulladáscsökkentő, antibiotikumos kenőcsökkel, kúpokkal, illetve szájon át szedhető gyógyszerekkel történik, valamint a kezelés után fontos a lactobacillus-helyreállító, probiotikus készítmény alkalmazása is.

Endometriózis

Endometriózis során a méh belső felszínén lévő nyálkahártya a méhen kívül is megjelenik (pl. a hasüregben, de akár a hüvelyben is). Ez azért is baj, mert ez ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, mintha méhen belül lenne- azaz a ciklus során megvastagszik, majd leválik. Ezáltal vérzés, gyulladás lép fel, sőt, összenövések, csomók is alakulhatnak ki, ami gátat szabhat a teherbeesésnek is. Súlyosságát a környező szervek érintettségi foka határozza meg. Laparoszkópos vizsgálattal diagnosztizálható. Kezelése több síkon mozog: fájdalomcsillapítás, hormonterápia, műtét.

Fájdalom közösülés során

hüvelyfájdalom okaiA hüvelyi fájdalom olykor csupán együttlétek alkalmával jelentkezik. Ennek is több oka lehet: előfordulhat, hogy hüvelyszárazság okozza a kellemetlen érzést, melyet kiválthat pl. ösztrogéndominancia, (korai) klimax, vagy magas prolaktin szint, de az is lehet, hogy endometriózis, méhnyakrák (előrehaladott), kismedencei gyulladás vagy fertőzés áll a hátterében. A probléma igen gyakori szülés után, amikor még nem állt vissza a megszokott hormonális egyensúly, viszont általában 6 hónapon belül, de ritkábban a szoptatás után, megszűnik a panasz. Kezelése a kiváltó októl függ, így történhet síkosító gélek alkalmazásával és hormonterápiával, gyógyszeres kezeléssel is, illetve endometriózis során akár műtétre is sor kerülhet. Az sem ritka, hogy évekkel szülés után, egy a méhszájba helyezett és fel nem szívódott, időközben betokosodott fonal darab (öltés) okozza a panaszokat, ilyenkor azok eltávolítása oldja meg a problémát.  

Terhesség során

Terhesség során rengeteg hormonális és fizikai változáson megy keresztül a kismama, így kellemetlen tünetek széles palettájával találkozat mindhárom trimeszter alatt. Koraterhességben hüvelyi fájdalmat okozhat a kisugárzó fájdalom, ugyanis a méh növekedése, a szalagok nyúlása olykor kellemetlen érzéssel járhatnak. Később, amikor a magzat már nagyobb méretű, egyes idegeket nyomhatja, melyek hosszabb-rövidebb idejű éles fájdalommal járhatnak. Ugyancsak hasonló panaszt okozhat az, amikor a baba aktívan mozog, a szülőcsatorna felé fordul. Nem árt azonban tudni, hogy a hüvelyi fájdalom jelezheti a méhszáj nyílását is, így ha hosszabb ideig fennáll a panasz, esetleg görcsök vagy vérzés csatlakozik hozzá, úgy mihamarabb forduljon orvosához- tanácsolja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, aki hozzátette, ekkor a fertőzés jelenlétét is érdemes kizárni.

Méhnyak- és hüvelyrák

A hüvely daganatai raritásnak számítanak, de fontos a teljes vagina átvizsgálása a fájdalom forrását kutatva. Bár a méhnyakráknak korai stádiumban általában nincsenek tünetei, ám megeshet, - főleg előrehaladottabb állapotban-, hogy a közti vérzés mellett hüvelyi fájdalom hívja fel rá a figyelmet, mely gyakran szexuális együttlétek során jelentkezik, az idegi érintettséget jelzi. A korai stádiumban/rákmegelőző állapotban felismert elváltozás idejében megkezdett kezelése a kulcsa a gyógyulásnak és a megelőzésnek, ezért fontos a rendszeres szűrés (HPV vizsgálattal együtt).

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! Én egy 29 éves lány vagyok.Párommal babát szeretnénk. Valószínűleg Pcos vagyok ami végett hormonvizsgálatra küldtek mivel a menstruációm a fogamzásgátlótabletta abbahagyása óta nem jelentkezett ennek 3 hónapja és mindkét petefészkemben jelen vannak a sok kis tüszők. De a kérdésem nem erről szólna hanem arról hogy találtak egy 5 cm-es subserosus miómát a méh külső felszínén nálam.A méhet állítólag nem deformálja. A leleten az áll hogy az uterus fundusából jobb oldalon előemelkedik egy 54mmX44mm-es miómagóc. Panaszaim egyáltalán nincsenek.Tavaly többször is voltam ultrahangon nem láttak miómát.December végén elhagytam a gyógyszerem és február végén már ott volt ez a mióma. Nem tudom hogy vajon nőni fog e ez a mióma vagy marad az állapota. Azt szeretném megkérdezni hogy veszélyes lehet e ez a mióma rám nézve okozhat e bajt. Illetve ha megkapom a megfelelő kezelést a pcos-ra és esetleg teherbe esek akkor veszélyes lehet e ez a mióma rám vagy a babára a terhesség alatt? illetve szülésnél okozhat e problémát? Doktor Úr/Nő mit javasol? Meg kellene esetleg műteni vagy maradhat is mert nem valószínű hogy problémát okoz? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Anikó

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Anikó!

A meddőségi kivizsgálásban több, teherbeesést és termékenységet befolyásoló tényező került megállapításra.
A PCO'S jól kezelhető gyógyszeresen.
A myomát műtéti úton javasolt eltávolítani, de amennyiben teherbe esik, elhelyezkedésénél fogva a terhességre nagy valószínűséggel nem lesz hatással.
(Egyes esetekben azonban terhesség által indukáltan nagyméretűre nőhet, kellemetlen ún. myomás tüneteket okozva.)
Részletesebben csak egy vizsgálatot követően tudok Önnek nyilatkozni.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes, alapos

Bár mindennel maximálisan elégedett voltam, de kiemelném Dr. Hernádi Balázs kedvességét, szakmai hozzáértését, türelmét és alaposságát.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók