Hogyan táplálkozzunk a menopauza tüneteinek csökkentéséért?

Hogyan táplálkozzunk a menopauza tüneteinek csökkentéséért?

Szerző: Imre Noémi Módosítás:2025.01.23 09:28

A menopauza a nők egy részénél viszonylag könnyen átvészelhető időszak, másoknál viszont a csökkenő ösztrogénszint számos kellemetlen, sőt kínzó tünetet okozhat. A nőgyógyász segítségén túl érdemes a táplálkozásunkban is bizonyos változtatásokat eszközölni a jóllétünk érdekében. Ezeket mutatja be Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember, Msc.

A táplálkozásunk hatással van a menopauza tüneteire is

A menopauza kezelésében a dietetikus is segíthet.A menopauza átlagosan 51 éves kor körül következik be, a határt az jelenti, amikor már 12 hónapja nem jelentkezett menstruáció. A tünetek azonban már jóval korábban, a perimenopauza időszaka alatt, jellemzően a negyvenes években megjelenhetnek. A legjellegzetesebbek a hőhullámok, a hangulatváltozások, a hízás, az alacsony energiaszint, a hüvelyszárazság, miközben a csökkenő ösztrogénszint „láthatatlanul” hat a csontokra, az izomtömegre és az anyagcserére is. Többek közt ez utóbbiak miatt is szükséges a táplálkozás átgondolása, hiszen például a felkúszó kilók és a csontritkulás növekvő kockázata is jelentősen befolyásolható táplálkozással.
- Ez semmiképp sem azt jelenti, hogy a 40-es, 50-es nőknek valamiféle drasztikus kúrába kellene kezdeniük, sőt, ez kifejezetten kerülendő. Jó kiindulópont lehet a mediterrán étrend, amely a sovány fehérjeforrásokra, a teljes kiőrlésű gabonákra és a növényi alapú élelmiszerekre fókuszál, de ahhoz, hogy valóban hatékony, hosszú távon is fenntartható és élvezhető táplálkozási rendszert tudjunk felépíteni, legjobb szakember segítségét kérni – hangsúlyozza a dietetikus. 

Milyen élelmiszereket érdemes beépíteni az étrendbe?

  • Kalciumban gazdag élelmiszerek

A megfelelő táplálkozás segít a menopauza tüneteinek csökkentésében.Nehéz lehet olyasmit komolyan venni, ami nem okoz olyan látványos panaszt, mint például a hőhullámok vagy az éjszakai izzadás, de a csontritkulás éppen olyasmi, ami ellen sokat lehet tenni, ha idejekorán elkezdünk vele foglalkozni. A csontok ugyanis csak a huszas éveink közepéig épülnek, utána lassacskán a lebontó folyamatok indulnak be. Ezeket a folyamatokat pedig felgyorsítja a csökkenő ösztrogénszint. Éppen ezért érdemes olyan kalciumforrásokat beépíteni az étrendbe, mint a tehéntej, joghurt, alacsony zsírtartalmú sajtok, túró, skyr. Napi 1200-1500 milligramm kalciumbevitel ajánlott ebben a korban, a kalcium pedig legjobban a tejtermékekből szívódik fel, de a tejet és tejterméket nem fogyasztóknak más módon kell ezt pótolniuk. Ilyen esetben jól jöhetnek az olajos magvak (mint a mák, mandula, dió) vagy a tofu, a zab és a zöld leveles zöldségek, mint a spenót, a kelkáposzta vagy a petrezselyem. Azzal azonban érdemes számolni, hogy a zöld leveles zöldségek oxáttartalma miatt kalciumfelszívódásuk csekélyebb, mint az állati eredetűeké. 

  • Zöldségek

A tányér felét zöldségeknek és gyümölcsöknek kell elfoglalnia – ez az általános ajánlás. A menopauza időszakában ez különösen hangsúlyossá válik, hiszen ez nem csak a testsúly megtartásában és csökkentésében segíthet, de a csontoknak is használ. Nagyon tápláló, ugyanakkor alacsony energia tartalmú a zöldségek nagyobb része, mint például a brokkoli, a karfiol, a spárga, a kelbimbó, a káposztafélék. Érdemes arra törekedni, hogy minél többféle színű zöldség jelenjen meg a tányérunkon!

  • Sovány fehérjeforrások

Mind a testsúly, mind a csontok erőssége, valamint az izomtömeg miatt ajánlott sovány fehérjeforrásokat fogyasztani, mint például csirke-, pulykamell, tonhal vagy tojás. Növényi fehérjeforrások közül pedig válasszuk a tofut, lencsét és a babféléket. Arról se feledkezzünk meg, hogy a magas kalciumtartalom mellett a sovány tejtermékek teljes értékű fehérjeforrásnak is számítanak.

  • Szójatermékek

- A szója tekintetében megoszlanak a vélemények, ugyanis sok kutatás nem tartja eredményesnek azt a menopauza tüneteinek csökkentésében, de születtek ezzel ellentétes tanulmányok is – hangsúlyozza Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc. – Mivel a növényi, úgynevezett fitoösztrogént tartalmazó szójatermékek, vagyis a szójabab, a szójaliszt, a szójaital és a tofu mértékletesen fogyasztva a legtöbbeknek nem okoz panaszt, sőt, kifejezetten jótékony hatásúak, minden nőnek érdemes magának kitapasztalnia, használnak-e ezek neki vagy sem. Néhányan az éjszakai izzadás és a hőhullámok visszaszorulását tapasztalják, mások nem érzékelnek ilyesmit. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a fitoösztrogének fogyasztását a nőgyógyásszal is egyeztetni kell, különösen, ha hormonpótló terápiában részesül egy páciens.   

  • Étrendkiegészítők

Ugyancsak érdemes konzultálni a nőgyógyásszal és a dietetikussal az étrendkiegészítőkről, például a kalcium pótlókról, ugyanis ezeket mind össze kell hangolni az egészségi állapottal, az esetleg meglévő betegségekkel és az azokra szedett gyógyszerekkel. Amit azonban ősztől tavaszig mindenképpen ajánlott rendszeresen szedni, az a D-vitamin, azt ugyanis ebben az időszakban nem tudjuk másképpen pótolni.

- Ha a menopauza tünetei nagyon erősen befolyásolják a mindennapokat, mindenképpen érdemes az életmód orvoslás lehetőségét kihasználni és nőgyógyász - életmód orvos, dietetikus, mozgásterapeuta és pszichológus segítségével felépíteni egy olyan életmódot, ami nem csak a tüneteket képes csökkenteni vagy megszüntetni, de az életminőséget is jelentősen javítja – foglalja össze a dietetikus.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
  • Specialitások:
    • menopauza
    • terhességi cukorbetegség
    • policisztás ovárium szindróma (PCOS)
  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut 2
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Úr! 47 éves vagyok, februárban volt utoljára menzeszem. Előtte 1-2 évben már rendetlenkedett, kimaradt 1-2 max 3 hónap is. De gondolom ez még természetes, a menopauza velejárója. Szerencsére, nekem soha nem volt az életemben nőgyógyászati panaszom, annak ellenére sem, hogy néhány éve kiderült, van egy nagyobb méretű miómám. Az elmúlt napokban elkezdtem könnyű hasizom tornát végezni, és úgy 2-3 nap után észre vettem kicsi pecsételést (ha jól emlékszem csak torna után) Először sötétebb színű, alig kivehető (mivel színes fehérnemű volt rajtam) aztán legközelebb már, szintén torna után, pici pirosas pecsételés is volt, ezután a vizelet is kicsit barnás lett, benne kevés nyálkahártya darabkákkal, mint menzesz előtt szokott. Azt hittem megfog jönni. Aztán abbahagytam a tornát, és a tünetek megszűntek, azóta sem tapasztaltam semmit. Egyszer még próbálkoztam a tornával, de nem vettem észre utána pecsételést, de tovább mégsem mertem csinálni. Időközönként tornáztam én azelőtt is, de akkor nem voltak ilyen tüneteim. Most attól félek, jelezhet-e ez valami betegséget, komoly problémát? Többször éreztem az elmúlt hónapokban, hogy érzékenyek a melleim, kicsit fájt a hasam is, de a menzesz mindig elmaradt.Készülök az UH vizsgálatra, csak nagyon félek a diagnózistól. Ha méhnyálkahártya megvastagodás áll fenn, minden esetben kell küretet végezni, vagy csak ha rosszindulatú elváltozás gyanúja tapasztalható? Egyáltalán fél év alatt kialakulhat rosszindulat, vagy akkor az már korábban elkezdődhetett? Mert erre utaló információt sehol sem találok, hogy a méhnyálkahártya rosszindulat mennyi idő alatt alakulhat ki. A ménnyálkahártya megvastagodás minden nem menstruáló hölgynél kialakulhat, vagy erre vannak hajlamosító tényezők? .Van okom aggodalomra? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!

Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy egy vizit keretében a fizikális vizsgálatokat és a részletes anamnézis felvételt követően megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak