Gyakori kellemetlenségek terhesség alatt - a segítség elérhető

Gyakori kellemetlenségek terhesség alatt - a segítség elérhető

Szerző: dr. Murshed Mohamed ódosítás:2024.08.07 10:02

Hátfájás, inkontinencia, lábdagadás – a várandósság az időszak szépségei mellett kellemetlenségeket is okozhat, amelyek azonban életmódbeli ajánlások betartásával és orvosi segítséggel kezelhetők. A témában adott tanácsokat dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa, néhány gyakori problémára fókuszálva.

Hátfájás

A terhesség során jelentkező tüneteket érdemes kivizsgálni.A hormonális változások (amelyek miatt többek közt a medencében és a hát alsó szakaszában lévő szalagok is megnyúlnak, hogy felkészüljenek a szülésre), a növekvő méh és magzat gyakran hátfájást okoznak a kismamáknál. Bizonyos tornagyakorlatok, a nyújtás és bizonyos mozdulatok helyes kivitelezése segíthetnek megelőzni és kezelni ezt a fájdalmat (ebben nagy segítség a gyógytornász), és esetleg vény nélküli fájdalomcsillapítókra is szükség lehet. Ebben a kérdésben a nőgyógyász iránymutatását kell kérni, de a paracetamol hatóanyagú gyógyszerek általában biztonságosak. Ha viszont zsibbadás, gyengeség érezhető a lábakban, változások a székelési, vizelési funkcióban, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, valamint akkor is így kell tenni, ha feltételezhető, hogy húgyúti fertőzés okozza a derékfájást.

Széklet- és vizelet inkontinencia

A terhesség alatt végbemenő változások meggyengíthetik a medencefenék izmait, így a belső szervek megtámasztása bizonyos mértékben elveszti a stabilitását, így előfordulhat az inkontinencia minden fajtája, leggyakrabban a vizeletszivárgás. Ez a harmadik trimeszterre a legjellemzőbb, amikor már a magzat súlya is nyomja az izmokat, és olyan rizikófaktorok is közre játszhatnak, mint a többedik terhesség, az elhízás, a cukorbetegség, a székrekedés és neurológiai problémák. Mivel az inkontinencia a szülés után is fennmaradhat, nagyon fontos az idejében elkezdett intimtorna, az egészséges életmód, illetve, bizonyos esetekben orvosi eszközök is szóba jöhetnek a baba megszületése után.   

A haj- és a bőr állapotának változásai

A hormonális változások azt is eredményezhetik, hogy a meglévő szeplők, májfoltok sötétebbek lesznek, az anyajegyeknek pedig változhat a színe, mérete. Ezen változások általában jóindulatúak, de – mint minden változást – ezt is ajánlott bőrgyógyásszal ellenőriztetni. A terhességre különösen jellemző lehet, hogy bőrszínű, nyeles növedékek (fibrómák) alakulnak ki a nyak, hónaljak, mellbimbó területén. Megjelenhetnek apró, olykor viszkető, száraz felszínű, barna növedékek, nem fertőző szemölcsök is. Ha ezek esztétikailag vagy elhelyezkedésük miatt zavaróak, a terhesség után bőrgyógyásszal lehet eltávolíttatni.
Hormonális okok miatt a hajgyökereknél felgyorsul a sejtosztódás, meghosszabbodik a növekedésben lévő hajszálak élettartama, így a haj gyorsabban nő. Szülés után azonban a növekedés leáll, és azok a hajszálak is ekkor hullanak ki, amelyek normál hormonális viszonyok közt már régebben kihullottak volna. Vagyis a tévhitekkel ellentétben nem a szoptatás okozza a hajhullást. A szülés utáni hajhullással csak akkor kell bőrgyógyászhoz fordulni, ha néhány hónap alatt nem rendeződik.

Székrekedés

A terhesség alatt megnövekedett mennyiségű progeszteron hormon viszonylag sok kismamánál jár a belek munkájának lassulásával, ami székrekedéshez vezethet. Ugyanakkor bizonyos gyógyszerek is járhatnak ezzel a mellékhatással, ahogyan például a vastartalmú étrendkiegészítők is. Ilyen esetben érdemes több rostot fogyasztani, rendszeres vécéhasználati szokásokat kialakítani, és egy sámlit tenni a vécé elé. Ha nem rendeződik a széklet, ajánlott orvostól tanácsot kérni, mert ritkábban bár, de aranyér, végbél repedés vagy előesés is lehet a háttérben.

Hüvelyi folyás

A terhesgondozás segít a kellemetlenségeken is.A hüvelyi folyás általában normális terhesség alatt, sőt, sokszor még bőségesebb is, mint egyébként. Ugyanakkor, ha a folyás színe megváltozik, rossz szagú, zavaros lesz, ha fájdalom vagy viszketés is jelentkezik a hüvelyben, azzal már érdemes orvoshoz fordulni, már csak azért is, mert mind a gombás fertőzésnek, mind a bakteriális vaginózisnak megnő a kockázata a várandósság alatt. Mivel utóbbi pedig koraszüléshez is vezethet, a kezelést fontos nőgyógyászra bízni.

Lábdagadás, ödéma

A várandósság során három fő ok miatt alakul ki lábdagadás a kismamáknál. Egyrészt több vér kering a rendszerben, másrészt ahogyan nő a magzat, a méh nyomhatja, részben blokkolhatja a vénákat, amelyek visszaszállítják a vért a lábakból a szív felé, harmadrészt a hormonok némileg elgyengíthetik a vénák falát, ami megnehezíti a munkájukat. Leggyakrabban a lábfejek és a bokák dagadnak be, ami miatt érdemes kerülni a hosszú álldogálást, fontos kényelmes cipőt viselni, rendszeresen mozogni és ha lehet, felpolcolni a lábakat. Jót tehet a kompressziós harisnya is. Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha az ödémák pihenésre sem múlnak el, esetleg növekednek, ha az arc és a kezek is ödémássá válnak, ugyanis ezek a tünetek preeclampsiára is utalhatnak.

- A várandósság alatti kellemetlenségek döntően nem veszélyesek, és egy kis odafigyeléssel, esetleg a rendelt kezelésekkel jól karbantarthatóak – ismerteti dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa. - Mindazonáltal, ha egy kismama olyasmit tapasztal, ami számára szokatlan, nem komfortos, esetleg kockázatosnak tűnik, jól teszi, ha orvoshoz fordul, hiszen megfelelő vizsgálatokkal felderíthetjük a tünet valódi okát és megnyugtathatjuk a pácienst, illetve, ha szükséges, megkezdhetjük a kezelést.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Murshed Mohamed

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • terhesgondozás
    • általános nőgyógyászati panaszok kezelése
    • méhnyakrákszűrés
    • fogamzásgátlás
  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és arab nyelvű ellátás / consultation in Arabic available

    Rendelés helyszíne:
    Kolosy téri rendelő, Buda Square Irodaház | 1036 Budapest, Lajos u. 66.  'B' lépcsőház, V. emelet

Kapcsolódó oldalak