Fájdalomcsillapítóktól a méheltávolításig: kezelési lehetőségek endometriózisban

Fájdalomcsillapítóktól a méheltávolításig: kezelési lehetőségek endometriózisban

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.03.14 08:39

Az endometriózis több ok miatt igényelhet kezelést, hiszen mind a fájdalomcsillapítás, mind a termékenység növelése cél lehet, sokszor egyidejűleg. De vajon milyen előnyei és hátrányai lehetnek az egyes eljárásoknak, segíthetnek-e az alternatív terápiák, szükséges-e minden esetben a kezelés? Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája a legfontosabb kérdésekre adott választ.

Ha a termékenység növelése a cél

Endometriózisnál gyógyszeres és műtéti kezelés is szóba jöhet.Az endometriózis általában gyógyszerekkel vagy műtéttel kezelhető, gyakran mindkettő szükséges. A kezelésről szóló döntés egyik sarokpontja, hogy mi a kezelés célja. Ha a páciens gyermeket szeretne, akkor a termékenység növeléséért lehet és kell kezelési módszert választani, ami jellemzően műtéti. Súlyosabb endometriózis esetén, különösen, ha ciszták is találhatók a petefészekben, a műtét gyakran növeli a termékenységet is, ilyenkor több minimál invazív (MIS) műtéti típus is szóba jöhet, erre nézve még nincs egyértelmű állásfoglalás. Az viszont már igazolt, hogy a folyamatos gyógyszeres kezelés nem járul hozzá a teherbe eséshez, a fájdalom csökkentésében van szerepe.
Van olyan indikáció, amikor csak a műtét oldhatja meg a meddőség problémáját: például, ha úgynevezett hydrosalpinx mutatható ki ultrahanggal. Ez olyan végükön sokszor elzáródott és tág petevezetőt jelent, amelyben folyadék halmozódik fel. Mivel ez a folyadék a petevezeték és a méhüreg között közlekedik, ez azt is jelenti, hogy csökken az embrió létrejöttének és megfelelő beágyazódásának a valószínűsége, vagyis a kívánt terhességre kisebb az esély. Ha viszont laparoszkóposan eltávolítják a károsodott petevezetékeket, duplájára nő a lombik sikerességének valószínűsége. A kétoldali lezárt petevezetékek esetén is a mielőbbi műtétet követően az ART (lombik) kezeléssel érhető el a legjobb eredmény.

Ha a fájdalomcsillapítás a cél

Amennyiben az endometriózis okozta fájdalom jelenti a fő problémát, akkor több lehetőség közül lehet választani.

  • Vény nélküli fájdalomcsillapítók

Néhány nő azt tapasztalja, hogy sokszor ezek a könnyen hozzáférhető fájdalomcsillapítók is elégségesek, és csupán a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatások fordulhatnak elő. Egyes típusok kombinálása valóban sikeres lehet.

  • Hormonális kezelés

A hormonális terápiának az a célja, hogy visszaszorítsa a menstruációs ciklust, helyre billentse a nemi hormonok arányát, ami részben lassíthatja vagy szinte megállíthatja a betegség előrehaladását, részben pedig a fájdalmat is csökkentheti. A hormonális terápia több formában is megvalósulhat, így elrendelhető például kombinált vagy minipill fogamzásgátló tabletta, méhen belüli eszköz, injekciós megoldás, endometriózisban alkalmazott többedik vonalbeli készítmények. Ugyanakkor ezeknél a készítményekkel bizonyos mellékhatásokkal lehet számolni, például testsúly gyarapodás, bőrproblémák, és a terápia befejezésekor a tünetek visszatérhetnek. Ha csak progeszteron tartalmú készítményekkel történik a kezelés, akkor a fájdalomcsillapításon túl a menstruáció is visszaszorulhat vagy megszűnhet, de ugyancsak lehetnek kellemetlen mellékhatások. Egyes kezelések pedig az erősen lecsökkentett vagy megszüntetett hormontermelés miatt menopauza-szerű állapotot eredményezhetnek, ami miatt hormonpótló kezelés válhat szükségessé. Ezek a mellékhatások is kompenzálhatóak amennyiben jelentkeznek. Fontos, hogy mindig személyre szabott legyen a gyógyszeres kezelés.

  • Laparoszkópiás eljárás

Endometriózisnál mindig személyre szabott a kezelés.A laparoszkópos beavatkozások lehetővé teszik, hogy egy „kulcslyukon”, egy egészen kis bemetszésen keresztül egy kis endoszkóp segítségével pontosan felmérhető legyen az endometriózis állapota, kiterjedtsége, és ezzel az eszközzel pedig a túlburjánzott endometrium szövetek is eltávolíthatók. Ez az eljárás minden esetben alkalmazható (amikor esetleg a gyógyszeres megoldás nem segített), a pontos technika megválasztása mindig a sebész feladata. Az eljárás hatékonyan lép fel a fájdalom ellen, gyógyszeres kezelés és rendszeres kontroll követi, illetve utókezelés nélkül az esetek mintegy 30%-ban ez után is kiújulhat a betegség.

  • Hiszterektómia (méheltávolítás)

A nők egy kisebb részénél, akiknél az előző lehetőségek nem váltak be, vagy nagyon súlyos, kiterjedt endometriózissal küzdenek, megfontolandó a hiszterektómia lehetősége. Ilyen esetben a méhtestet vagy a méhnyakat is és a petevezetéket is eltávolítják, a petefészek eltávolítása azonban általában nem szükséges. Ez a műtét kicsivel hosszabb felépülési időt igényel, és mivel véglegesen megszünteti a menstruációt és a teherbe esés lehetőségét, a reproduktív életszakasz lezárultát követően ajánlható, ezért mindenképpen alapos megfontolást igényel. Azt is látni kell, hogy míg a hiszterektómia az esetek döntő részében valóban a tünetek megszűnését jelenti, kb. 10%-ban nem ez történik. Az el nem távolított petefészekből származó hormonok ugyanis továbbra is stimulálhatják az endometriózis sejtek növekedését, amelyek a műtét után is megmaradhatnak, vagyis a teljes eltávolításra kell törekedni.

  • Bélműtét

Amennyiben az endometriózis a bél falát is érinti, és súlyos tüneteket okoz, felmerülhet az érintett bélterület eltávolításának lehetősége, erre is több megoldás létezik. 

Minden esetben szükséges a kezelés?

- Az endometriózis alapvetően azért igényel kezelést, mert kínzó tüneteket okoz és/vagy mert akadályozza a teherbe esést. Akiknek nincsenek ilyen problémáik, és úgy döntenek, hogy nem szükséges kezelés, három lehetőséggel számolhatnak: idővel, jellemzően a menopauza után teljesen megszűnnek a tünetek, stagnálhat az addigi helyzet, és sajnos romolhat is – foglalja össze dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – A kezelés mindig személyre szabott kell, hogy legyen, hiszen sok tényezőt figyelembe kell venni a döntésnél. Azok, akik tartanak például a hormonális terápiáktól, gyakran kipróbálnak alternatív megoldásokat- az életmód váltás nagyon eredményes tud lenni-, de például a távolkeleti gyógyászat és a fitoterápia hatására javulást tapasztalnak, tudományos bizonyítékok egyelőre nem minden esetben támasztják alá a hatékonyságukat. Mindenesetre nem szabad elfogadni a fájdalmat, feladni, hiszen sokféle lehetőség van már a kezünkben, amelyeket akár egymás után, akár párhuzamosan is alkalmazhatunk.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem! Az én problémám már pár éve elkezdődött viszont nem rendszeresen jelentkezett így túl nagy jelentőséget nem tulajdonítottam neki. A menstruációs ciklusom közepén pár napig tartó kis mennyiségű pecsételő vérzésem van. Észrevettem,hogy a téli hónapokban gyakrabban előfordul ez, illetve tavaly télen 35-40 napra jött meg. Ekkor közti vérzés nem volt. Kora nyárra rendeződött. Normális esetben kb 32 napos a ciklusom hossza. Nőgyógyászhoz jártam általános vizsgálat keretében. A másik észrevételem, hogy mikor párkapcsolatban vagyok és ezáltal rendszeres a szexuális életem, egyáltalán nem fordul elő közti vérzés és pontosan megjön. A menstruációm ezektől függetlenül normális, kóros folyás, alhasi fájdalmam nincs. 23 éves vagyok és mivel voltak hónapok mikor minden rendben volt arra gondoltam, hogy fiatal korom miatt fordulhat elő ez. Hormonális vizsgálaton még nem voltam. Fogamzásgátlót nem szedek és nem is szedtem még. Ön szerint is elsősorban hormonális problémáról lehet szó? Válaszát előre is nagyon köszönöm. További szép napot kívánok.
Evelin

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Evelin!

A női hormon háztartás sokkal érzékenyebben reagál élete eseményeire, amit így ön is tapasztal. A középidős pecsételés valóban hormonális hátterű, a ciklusa hossza normális. Amennyiben zavarja és nem szeretne terhességet még, egy jól kiválasztott hormonális fogamzásgátló megoldása lehet ennek a problémának. Természetesen mivel még ilyet nem alkalmazott ezt meg kell előzze egy nőgyógyászati és labor vizsgálat!
Várjuk rendelőnkben.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szívesen ajánlom

Kedves, segítőkész, felkészült team. Maximálisan meg voltam elégedett. Szívesen ajánlom a szolgáltatást ismerőseiknek is. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók