Erősödő, olykor sötétebb szőrszálak- nőként PCOS-t is jelezhet

Erősödő, olykor sötétebb szőrszálak- nőként PCOS-t is jelezhet

Módosítás:2023.06.12 10:57

A sötét szőrszálak a nőknél igen zavaróak, hiszen a jelenlegi szépség trendek szerint a szőrtelen bőr a vonzó. Ha erős szálak jelennek meg, azt leggyakrabban csipesszel/gyantával/borotvával/lézerrel eltűntetjük. Ha valakire ez azelőtt nem volt jellemző -főleg, ha világosabb színtípusba tartozik-, úgy érdemes utánajárni, miért is nőnek sötétebb szőrszálai, hiszen gyakran egy gyakori nőgyógyászati-endokrinológiai betegségre, a PCOS-re hívja fel a figyelmet. A témában dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.

A testszőrzet változásai a korral, hormonokkal

A testünkön lévő szőrszálak növekedését, erősségét hormonok befolyásolják- gondoljunk csak a pubertás során bekövetkező változásokra vagy épp a hajhullásra. Leginkább a női és a férfi nemi hormonok vannak rá nagy hatással, hiszen ahogy kevesebb lesz az ösztrogén (pl. klimax idején) úgy ritkul és gyengül a szőrzet. Éppen ezért jellemző az idősebbekre a hajhullás mellet a ritkább, világosabb, gyengébb szőrzet. Ám ha a tesztoszteron kerül túlsúlyba, akkor a szőrzet sűrűbb, sötétebb és erősebb- akár férfiról, akár nőről van szó. Ez nem csak azt jelenti, hogy feltűnőbbé válnak a szőrszálak, hanem azt is, hogy olyan helyeken is megjelenhetnek, ahol a férfiaknák jellemző, pl. bajusz/áll területén, vagy a mellbimbók körül.

PCOS és zavaró szőrszálak

pcos tünete az erősödő szőrszálak megjelenéseA PCOS olyan állapot, amikor a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek. A fokozott szőrnövekedéshez hozzájárul a magas LH, inzulin, illetve az úgynevezett androgén hormonok emelkedett szintje is. A PCOS egy hormonális egyensúlyzavarhoz társuló állapot, melyet az androgének túlzott termelése vagy hatása okoz. A szindrómában szenvedő nőknél a petefészkekben több kis tüsző alakul ki, amelyek cisztákként jelennek meg, innen ered a „policisztás” kifejezés. Ezek a ciszták valójában éretlen tüszők, melyek közül nem, vagy csak ritkábban keletkezik egy domináns, mely megrepedhetne.

A PCOS egyik jellemző tünete a férfiakra jellemző szőrnövekedés a nagy mennyiségű férfihormon miatt. Ilyenkor sötétebb és erősebb szőrszálak jelennek meg olyan helyeken, ahol nőknél nem szokott (pl. bajusz, szakáll) Ezért a probléma igen kellemetlen, mert igencsak zavaró panaszokat képes az állapot generálni- mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Androgén-érzékeny területei a következők:

  • Felső ajak
  • Szakáll terület
  • Mellek
  • Alsó has
  • Derék

Nem elég a gyanta vagy a lézer

Amennyiben PCOS miatt nőnek erősebb szőrszálak, úgy nagyon fontos az állapot kezelése, nem elég csupán a szőrszálakat eltűntetni, hiszen az állapot több szövődménnyel is járhat (pl. meddőség, menstruációs zavarok, szív-és érrendszeri betegségek). A PCOS kezelése több síkon is mozoghat, ám fontos, hogy a terápia személyre szabott legyen: ennek keretein belül indokolt lehet a túlsúly leadása, valamint minden esetben szükség van életmódterápiára (diéta, mozgás), amit gyógyszerek, táplálékkiegészítők, vitaminok szedése egészíthet ki. Fontos szempont lehet még az inzulinszintek egészséges tartományba terelése, az inzulinrezisztencia csökkentése is. 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy tavaly októberben találtak egy méhszájsebet nálam ami kicsit nagyobb mint 50 forintnagyságúra mondták, először fagyasztás történt, rá egy hónapra bő menstruáció szerű vérzés kezdődött el nálam, amire vérzéscsillapítót írtak fel, de a helyzet nem lett jobb. Majd ezután konizációt végeztek, aminek a szövettan eredménye krónikus gyulladás lett ami hpv okozhatja. A műtét másnapján 40 fok közeli lázam volt, és kellemetlen szagú folyásom, vérzés nem, viszont rá egy héttel ismét visszakellett mennem a kórházba, mivel nagyon erős vérzésem volt. Két ér összehúzó varratot helyeztek be, majd hazaengedtek, és végül kaptam antibiotikumot. Sokadik orvos felkeresése után még kaptam 2 doboz antibiotikumot és a vérzés megszűnt március elsejére. Nem volt semmi problémám, párkapcsolatom nincs, és múlt héten ismét ugyan csak egy napra jelentkezett vérzés. Természetesen ismét ellátogattam orvoshoz aki azt mondta, hogy a seb még mindig megvan igaz csak fél 5 forintos nagyságú.. Kérdezném,hogy mikor fog már elmúlni? Most már örökre hozzá kell szoknom ehhez a vérzéshez? Nagyon elvagyok keseredve, 24 évesen nem tudok a "hétköznapi" problémákkal foglalkozni, és már lelkileg is megvisel eléggé ez az állapot. Köszönöm a segítségét! Üdvözlettel: Bettina
Tisztelt Bettina!

Sajnos fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelésünkön, hogy a szükséges vizsgálatokat és részletes anamnézis felvételt követően válaszolhassunk a felmerülő kérdésekre.
Rendelésünkre online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak