Erős izzadás? Nem csak a meleg, a menopauza is okozhatja
Ha egy hölgy a kánikulától függetlenül is verejtékezik, alvászavarai vannak, nem tud megszabadulni a plusz kilóktól, és változókorban van – érdemes részt vennie egy kivizsgáláson. A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek enyhítéséről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.
Szükséges-e a hormonpótlás?
A menopauza egy – akár hosszú évekig tartó - folyamat, amely során a petefészkek működése fokozatos leáll, a női ciklus szabálytalanná válik, a hormonértékek széles határok közt ingadoznak, majd az ösztrogénhormon termelődése meg is szűnik. A menstruáció végleges elmaradását követően a hüvely és a húgycső kiszáradhat, sérülékennyé válhat, így a nők könnyebben szembesülhetnek különböző fertőzésekkel és ugyancsak gyakoribbak a vizelettartási problémák is. Mivel a változókori tünetek jó része éppen az ösztrogénhormon hiányának köszönhető, súlyos panaszok esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni ennek, és más hormonoknak a pótlásáról. Az optimális megoldáshoz feltétlenül szükséges részt venni egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, a szakorvos javaslatára további vizsgálatokon is. A hosszú távú egészségét és a kellő információkat figyelembe véve, az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést. A cél mindenképpen a legkisebb, még hatékony adag előírása.
- Korábbi téves híresztelések miatt néhányan tartanak a hormonpótlástól. Holott ez a fajta terápia mindazoknál nagy segítséget jelenthet, akiknek 45 éves kor előtt marad el a menstruációjuk vagy a 40 és 60 év közöttiek közül azoknak, akik hőhullámokkal, alvászavarral küzdenek, és veszélyeztettek a csontritkulás szempontjából – mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. - A kezelésekkel tulajdonképpen a menopauza idején elvesztett ösztrogén juttatható a szervezetbe, ami nem csak a kínzó panaszok enyhítése miatt fontos, de 15-20 százalékkal csökkenhet például a szív – és érrendszeri megbetegedések kockázata, valamint mérséklődhet a méhtest- és a béldaganat rizikója. Az ösztrogén mellett szükséges lehet még a progeszteron pótlására is – erről természetesen a kivizsgálás után lehet dönteni. A szükséges hormonpótlást minden esetben egyénre szabva kell elrendelni, és rendszeres orvosi kontroll mellett lehet biztonságosan alkalmazni.
Életmódtanácsok a menopauza kínzó tünetei ellen
Hőhullámok és éjszakai izzadás:
- Legalább heti háromszor mozogjunk, sportoljunk.
- Alkalmazzuk a stresszkezelés különböző módszereit.
- Rendszeresen szellőztessük a hálószobát, aludjunk nyitott ablaknál.
- Ha a fűszeres ételek, a kávé, az alkohol és a dohányzás fokozza a tüneteket, ezeket hagyjuk el.
Alvászavarok:
- Ne estére időzítsük az edzést.
- Kerüljük a koffeint.
- Azonos időben keljünk fel és feküdjünk le.
Elhízás és csontritkulás :
- Étkezésünk alapját képezzék a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabona, a hal.
- Válasszunk kalciumban gazdag élelmiszereket, ellenőriztessük a D-vitamin szintünket, és szükség esetén egyeztessünk a pótlásról.
- Fizikai aktivitással tegyünk a hízás és a csontritkulás ellen.
- Aludjunk legalább 7 órát naponta.
Vaginális diszkomfort és szárazság:
- Használjunk vény nélkül kapható síkosítókat.
- Ne mondjunk le a szexről, hiszen a „gyakorlás” csökkentheti a tüneteket.
- Próbáljuk ki az intimtornát vagy más, belső izmokat megmozgató tornát, és kérjünk tanácsot az orvostól.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés menopauza kivizsgálására
Téma szakértői
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Tényleg segíteni szeretnének
Tényleg azt éreztem, hogy a recepciótól kezdve a Doktor úron át mindenki segíteni szeretett volna, hogy mielőbb meggyógyulhassak. Ez nagyon jól esett. Csak ajánlani tudom mindenkinek!