
Vegyük komolyan! A méhszájseb a fertőzések melegágya
Amikor méhszájsebet emlegetünk a köznyelvben, valójában nem egy sebről van szó. A cervicalistio nevű kórkép ugyanis inkább egy hámelváltozás, amely sokszor egyáltalán nem okoz tünetet. Ha azonban alhasi fájdalom, együttlét kapcsán jelentkező vérzés, és gyakori fertőzések nehezítik a mindennapokat, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arról beszélt, mikor kell kezelni a méhszájsebet és mikor nem szükséges.

A szokatlan vérzésen kívül akár hasmenés is lehet a méhnyakrák tünete
A méhnyakrák egyik nagy veszélye, hogy kezdeti stádiumban sokszor tünetmentes. Később a szokatlan időben jelentkező, akár a szexuális együttlétet követő vérzés az egyik leggyakoribb probléma, ami miatt a nők orvoshoz fordulnak, azonban a későbbi stádiumokban olyan tünetek is felmerülhetnek, amelyeket nem feltétlenül a méhnyakkal kapcsolunk össze. Ezekre a jelekre hívta fel a figyelmet dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája, aki a korai felismerés jelentőségét is hangsúlyozta.

Hogyan táplálkozzunk a menopauza tüneteinek csökkentéséért?
A menopauza a nők egy részénél viszonylag könnyen átvészelhető időszak, másoknál viszont a csökkenő ösztrogénszint számos kellemetlen, sőt kínzó tünetet okozhat. A nőgyógyász segítségén túl érdemes a táplálkozásunkban is bizonyos változtatásokat eszközölni a jóllétünk érdekében. Ezeket mutatja be Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember, Msc.

Az endometriózis a szexuális együttlétet is fájdalmassá teheti
A szex közbeni fájdalom gyakori tünete lehet az endometriózisnak, amely emellett számtalan módon befolyásolja az érintett nők életét. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája röviden összefoglalta, mi okozhatja a mélyen jelentkező vagy éppen szúró jellegű fájdalmat, mit lehet tenni ellene és általában milyen kezelési lehetőségek jönnek szóba.

3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett
A nők egy része úgy vélheti, hogy 40 felett vagy legkésőbb a menopauza környékén feleslegessé válhat a nőgyógyászati szűrés, különösen, ha a termékeny időszak lezárultával nem számíthatnak már várandósságra. Holott a 40-es, 50-es életévekben bizonyos szempontból nagyobb egészségi kockázatokkal kell szembenézniük a nőknek, ezért dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra a négy területre hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Hogyan segíthet a dietetikus a PCOS-sel élő nőknek?
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) oka a hormonális egyensúly felbomlása. Van, akinél csupán néhány kellemetlenség utal a problémára, mások számos tünettől szenvedhetnek, a rendszertelen menzesztől a pattanásos bőrig, fokozott szőrnövekedésig. Fontos kérdés az elhízás, amely nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet. Vajdovich Dorottya, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc, PhD-hallgató arról beszélt, miért fontos a megfelelő étrend ennél a hormonális zavarnál.

Az idősödéssel egyre fájdalmasabb a menstruáció? Ilyen okai lehetnek
Bár a kor előrehaladtával általában enyhülnek a menstruáció kapcsán jelentkező panaszok, de előfordulhat, hogy egyre rosszabbá válik a helyzet. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész szerint ennek a jelenségnek olyan sokféle oka lehet, hogy mindenképpen érdemes azt szakorvossal kivizsgáltatni.

Méhnyakrák vagy méhtestrák - mi a különbség?
Bár a nevük alapján talán könnyű összetéveszteni, de a méhnyakrák és a méhtestrák két különböző daganattípus. A szűrésekre vonatkozó felhívások elsősorban a méhnyakrák korai felfedezésére buzdítanak, már csak azért is, mert ez a daganattípus kezdetben tünetmentes. A méhtestrák azonban általában rendellenes vérzéssel hívja fel magára a figyelmet, és méhnyakrákkal szemben elsősorban az 50 feletti nőket érinti. A két betegség tüneteire és a felismerés jelentőségére dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája hívta fel a figyelmet.

Túl van a menopauzán és még hőhullámai vannak? Van megoldás!
A menopauzát átélő nők többsége ismeri a hőhullámok kínzó érzését, és néhányan közülük még évekkel az utolsó menzesz elmaradása után is szenvednek a kellemetlen tünetektől. Vajon csak a hormonváltozás felelős a kellemetlenségekért vagy vannak más rizikófaktorok is? Az okokról és a megoldásokról dr. Margitai Barnabás, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, életmód orvosa beszélt.

Elmúlhat-e kezelés nélkül a méhsüllyedés?
A medencei szervek süllyedése, így főként a méhsüllyedés vagy méh előreesés nem ritka állapot, és főként a szülés után, illetve idős korban tapasztalhatják a nők. A tünetek az enyhétől a súlyosig terjednek, és felvethetik azt a kérdést, hogy vajon elmúlhatnak-e maguktól, visszarendeződhet-e a helyzet kezelés nélkül? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész adta meg a választ.