Endometriózis - milyen esély van a fogamzásra?
Sokan a gyermekvállalás nehézsége kapcsán szembesülnek a diagnózissal: endometriózis. A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza a diagnózis, a kezelés és a teherbe esés lehetőségeiről beszélt.
Eltévedt szövetek a méhben
Az endometrium a méh belső felszínét borító szövet, amely minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül és leválik. Az endometriózis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet a szervezet más területein, a méh üregén kívül, jellemzően a hasüregben is megtalálható. Ezek a felszínes plakkok, ciszták, csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak, különösen azért, mert ugyanúgy reagálnak a menstruációs ciklus során, mint a méh nyálkahártyája, vagyis havonta “leválnak” vérzés formájában. Azonban a méh üregén kívül az endometrikus csomók nem tudnak kijutni a testüregből, így előfordulhat belső hasüregi vérzés, következményes gyulladás és hegképződés, illetve elhelyezkedéstől függően számos panasz, például a vizeléssel, székeléssel kapcsolatban.
Milyen panaszok esetén kell tehát orvoshoz fordulni? Az endometriózis leggyakoribb tünete az erős fájdalom, főleg a menstruáció előtt és alatt, esetleg a nemi élet során. Az is gyanús lehet, ha szokatlan fáradékonyságot, deréktáji fájdalmat, hasmenést vagy székrekedést tapasztalunk. A tünetek általában az idő előrehaladtával romlanak, bár bizonyos esetekben a tünetek javulása majd újra kialakulása a jellemző. Sokan ugyanakkor semmiféle tünetet nem észlelnek, és esetleg csak a meddőségük kapcsán vagy más okból végzett műtét során derül fény a betegségükre.
Sokszor már a tünetek is árulkodóak
Számos elmélet létezik az endometriózis kialakulásáról, de eddig egyik sem tűnt megdönthetetlennek és a diagnózis is bizonytalan lehet mindaddig, amíg azt hastükrözés (laparoszkópia) útján nem igazolták szövettani mintavétel alapján. Az általános érzéstelenítésben végzett sebészeti beavatkozás során, apró hasfali nyílásokon keresztül a hasüreget széndioxid gázzal töltik fel, majd egy optikai rendszer segítségével feltérképezik a kismedencét és a hasüreget. Ezzel a módszerrel a néhány milliméteres csomók, plakkok, behúzódások is láthatóvá válnak.
Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a nőgyógyászati vizsgálat során az orvos maga tapintja ki az endometriózisra jellemző csomókat. A tünetek is árulkodóak lehetnek és a képalkotók is segíthetnek, de pontos információt a betegség elhelyezkedéséről és kiterjedéséről valóban csak a laparoszkópos megerősítés adhatja.
Esély a fogamzásra
Az egészséges nők minden hónapban körülbelül 20-25 százalékos eséllyel esnek teherbe, az endometriózis enyhébb formájával küzdőknél ez kb. 7-10 százalék. Ha már hegesedéssel jár a betegség, ha a petevezetők lezártak és/vagy ciszták vannak jelen a petefészekben, az esély sajnos még ennél is kisebb, a terhesség többnyire kezelés nélkül nem is jön létre. A gyermekre vágyó nőknek azonban jó hír, hogy a diagnosztizálásra és egyidőben kezelésre is alkalmazott laparoszkópos műtét utáni közel három éves időszakban jelentősen megnőhet a fogamzás esélye, bár sajnos maga a betegség ekkor sem feltétlenül szüntethető meg véglegesen. Ugyanakkor súlyos endometriózishoz társuló meddőség esetén sokszor a mesterséges megtermékenyítés (ART) a választandó eljárás.
- Az endometriózis kezelése tehát a betegség stádiumának, a vezető tüneteknek (ez elsődlegesen a fájdalom), valamint a páciens családtervezési szándékának függvénye, amelyet személyre szabottan kell megválasztani – mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. – Első körben a gyógyszeres kezeléssel érdemes próbálkozni, ám ha a betegség ráterjed a belekre, húgyhólyagra (májra és rekeszizomra), elkerülhetetlen a sebészi eltávolítás. Mivel azonban a kiújulási arány, a panaszok állandósulása még így is 7-40 százalék közötti, végleges megoldást az érintett szervek részleges vagy teljes eltávolítása, akár a méh és a méhfüggelékek eltávolítása jelent, különösen, ha már nem tervez gyermeket a páciens. Az endometriózisban szenvedők ellátása komplex, az orvosi kezelés mellett nagyon fontosnak tartom a lelki támogatást is, akár pszichológus, mentálhigiéniés szakember segítségével, akár a betegek önszerveződő közösségei által, hiszen a pszichés állapot javulása a testi tüneteket is enyhítheti. Sajnos még ma is, hosszú idő telhet el, amíg felismerésre kerül a kórkép, anélkül pedig a hatékony gyógyszeres vagy műtéti terápia sem kezdődhet el.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés endometriózis kivizsgálására
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedves, korrekt
Nagyon elégedett voltam a Doktorúrral, minden tekintetben. Kedves és korrekt volt. Részletes tájékoztatást kaptam mindenről. Alapos vizsgálattal.