Endometriózis: ezek a figyelmeztető jelek!
Az endometriózis tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen a betegségre, azonban vannak olyan figyelmeztető jelek, amelyek indokolják az odafigyelést: a kivizsgálást és kezelést. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
Nőgyógyászati Központ
+36 70 621 2443
A méhnyálkahártya (endometrium) kóros elhelyezkedése a méh üregén kívül az endometriózis, kialakulásának pontos hátterét még nem ismerik az orvosok, azonban feltehetően a hormontermelésben bekövetkezett változások állhatnak mögötte, immunológiai okai vannak.
Így jön létre az endometriózis!
Egyik magyarázat szerint a menstruáció alkalmával az endometrium sejtek a kürtökön keresztül távoznak a hasüregbe is (retrográd menzesz), a jól működő immunrendszer azonban megakadályozza azok megtapadását, fejlődését. Egyes esetekben ez másképpen történik: a sejtek fejlődésnek indulnak, és a méhen kívüli endometrium (petefészkeken, méhszalagokon, hashártya felszíneken, beleken, húgyhólyagon, stb.) pedig szintén reagál a női ciklusra, azonban a vér nem tud eltűnni a szervezetből, így gyulladásokat, összenövéseket, csomókat, cisztákat okozva kialakul az endometriózis.
A betegség tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen az endometriózisra, vannak azonban figyelmeztető jelek, amelyek szükségessé teszik a kivizsgálást:
-
Fájdalmas menstruáció.
-
Fokozott vérzés.
-
Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalom, ami erősödhet.
-
Nehezített teherbeesés, fájdalmas együttlét
-
Sikertelen terhesség, meddőség is létrejöhet, ami miatt keresni kell az okokat.
„Miért éppen nálam?”
Szerepet játszhat az endometriózis kialakulásában a genetika is, a szerzett betegségek, az immunrendszer állapota, a korábbi fertőzések mind-mind kockázati tényezők. Létrejöhet már az első menstruációt követő időszakban, ezután pedig tulajdonképpen bármikor. Dr. Hernádi Balázstól megtudtuk azt is: a későbbi életkorban kialakuló daganatokkal való összefüggéseit is kutatják.
Jó hír, hogy a terhesség időszakában megszűnnek a panaszok, a rossz pedig az, hogy ezt követőn ismét előjöhetnek a tünetek.
Endoszkópos eljárás, gyógyszeres kezelés!
Általában laparoszkópiával igazolják a betegséget, amelynek egyik terápiás módszere a hormonális gyógyszeres kezelés, illetve elsődlegesen, szintén endoszkópos úton eltávolítják a megbetegedett szöveteket. Előnye, hogy egyszerre lehet kivizsgálni és sebészi úton kezelni, az általában altatásban végzett beavatkozás után rövidebb a gyógyulási időszak, kisebb a fájdalom, a fertőzés veszélye.
A betegség kapcsán a minél korábban elvégzett műtét a lényeges, mert a betegség idővel egyre kiterjedtebbé válik, a tervezett gyermekáldás pedig sokszor elmarad – tette hozzá a Nőgyógyászati Központ orvosa.
Forrás: Nőgyógyászati Központ
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedves, türelmes, alapos
Bár mindennel maximálisan elégedett voltam, de kiemelném Dr. Hernádi Balázs kedvességét, szakmai hozzáértését, türelmét és alaposságát.