Endometriózis diagnózis - mire számíthatok?

Endometriózis diagnózis - mire számíthatok?

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.10.02 08:23

Aki az endometriózis kínzó tüneteivel küzd, valószínűleg nem döbben meg a diagnózis hallatán, hiszen oka kell, hogy legyen a rendkívül erős menstruációs fájdalomnak, a fájdalmas szexuális együttlétnek, a székrekedésnek/hasmenésnek és a többi panasznak. A kérdés azonban sokakban felmerül: mire számíthatok? Meg lehet-e szabadulni a fájdalomtól, lehet-e gyerekem? Kigyógyulhatok-e valaha az endometriózisból? Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája válaszolt a kérdésekre.

Mi a prognózis endometriózis diagnózisnál?

Az endometriózisnál több lehetőség van a fájdalomcsillapításra. Az endometriózis egy jóindulatú megbetegedés, amelynek során a normál esetben kizárólag a méhben található méhnyálkahártya (endometrium-szövet) kivándorol a méhből, és eljuthat a méhen kívüli belső és nemi szervekhez, így a petefészekbe, petevezetékbe, a hüvelyfalba, a húgyhólyagba, húgyvezetékbe, a májba, vesébe, tüdőbe és a bélrendszerbe, hashártyába is.
Az endometriózisban szenvedő páciensek kilátásai alapvetően jók, de szem előtt kell tartani, hogy maga a betegség nem gyógyítható. A kezelések segíthetnek a tüneteket legyőzni, megfelelő körültekintéssel és bizonyos feltételek mellett a teherbe esés is elérhető, a kiújulás esélye azonban még a műtéti beavatkozások után is fennáll. Vagyis az endometrózissal élő nőknek fel kell készülniük arra, hogy rendszeresen és hosszú távon el kell köteleződniük a kezelés mellett, ez ugyanis egy krónikus állapot, amelyben az orvosi segítséget ajánlott az életmóddal is megtámogatni.

A diagnosztizálás nem egyszerű feladat

-  Az endometriózissal kapcsolatban az első nagyobb kihívás a diagnosztizálás, ugyanis bár a betegtörténet és az Ultrahang eredmények már megalapozhatják a gyanút, de sokszor más kórképek, főként a gyulladásos bélbetegségek gyanúja is felmerülhet. A biztos diagnózishoz a kezdeti stádiumban legelterjedtebben ma még laparoszkópiára van szükség. Ilyenkor kis lyukakat vágunk az alhason és egy vékony csőre erősített kamerával vizsgáljuk a kismedencét – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – Ha megbizonyosodunk a diagnózis helyességéről, a kezelést attól tehetjük függővé, mi a meghatározott cél. A fájdalomcsillapítás jellemzően minden esetben döntő, és ugyancsak fontos tudni, hogy tervezett-e az érintett nő gyermeket vagy sem. Az endometriózis ugyanis sok esetben akadálya a teherbe esésnek. A megtalált hashártyát érintő, összenövéseket okozó endometriózisos területeket el kell távolítani, ezzel a panasz lecsökken.

Milyen kezelési lehetőségek merülnek fel a fájdalomcsillapításban?

Nőgyógyászati műtét is segíthet endometriózisnál.Mivel a tünetek nagyon sokszor jelentős fájdalmat okoznak, az első cél a fájdalomcsillapítás, hiszen ez az állapot jelentősen rányomja a bélyegét a betegek mindennapjaira. Sokaknak elég lehet a vény nélküli fájdalomcsillapítók használata, de az is nagy segítséget jelenthet, ha hormonális terápiával sikerül a hormonális egyensúlyra hatni, a menstruációs ciklust felváltani a megvonásos vérzéssel. Erre a célra alkalmazhatók a különféle fogamzásgátló tabletták, eszközök. A betegek életminőségének javításában sokat segíthet egy új gyógyszercsoport: az ún. GNRH antagonistákat néhány éve törzskönyvezték az endometriózis kezelésére és eddig biztató eredményeket mutatnak.
- Az esetek nagy részében szükség van az endometriumszövetek eltávolítására is azokról a területekről, ahol nincs helyük. Ez szintén laparoszkópos beavatkozás keretén belül történik, és akár véglegesen is rendezheti a helyzetet, ezt azonban nem lehet garantálni. Az endometriózis ugyanis az esetek jelentős részében a műtétet követően is kiújulhat – teszi világossá a helyzetet Hernádi doktor. – Súlyos esetekben merülhet fel a méheltávolítás lehetősége, természetesen csak akkor, ha a páciens nem tervez már gyermeket szülni. Ilyen esetben a méhtestet vagy a méhnyakat és a petevezetéket is eltávolítjuk, a petefészek eltávolítása azonban általában nem szükséges. Azt is látni kell azonban, hogy ha a petefészek megmarad, az abból származó hormonok továbbra is stimulálhatják az endometriózis sejtek növekedését, vagyis bizonyos esetekben a tünetek fennmaradhatnak. 

Mit lehet tenni a fogamzás érdekében?

Hernádi doktor összefoglalójából kiderül, hogy a tervezett gyermekvállalást leginkább a műtéti eljárások teszik lehetővé endometriózis esetén. Erre van szükség többek közt, ha ciszták is vannak a petefészekben, vagy ha a petevezető tág és elzáródott, valamint folyadék halmozódott fel benne. A kétoldali lezárt petevezetékek esetén is a mielőbbi műtétet követően az ART (lombik) kezeléssel érhető el a legjobb eredmény.
Az endometriózisban szenvedők ellátása tehát komplex, az orvosi kezelés mellett az életmódváltásnak és nagy szerepe van a lelki támogatásnak is, akár pszichológus, mentálhigiéniés szakember segítségével, akár a betegek önszerveződő csoportjaihoz csatlakozva, hiszen a pszichés állapot javulása a testi tüneteket is enyhítheti. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Idén márciusban szültem 3. gyermekem császármetszéssel (első kettő sima szülés). 6 hetes kontrollon minden rendben volt. Védekezésképpen spirált tetettem fel a nyáron. Különösebb problémám nem volt vele (első pár nap pecsételő vérzés, enyhe görcsök). Az utóbbi pár hétben azonban egyre kellemetlenebb tüneteim vannak. Szoptatok még, menstruációm még nem volt szülés után. Viszont szinte hetente, kéthetente vannak olyan tüneteim, mint menstruáció kezdetekor: gyengeség, enyhe szédülés, időnként hasmenés, hasi görcsök. Azonban csupán kevés vér, időnként minimális barna váladék távozik. Rendszert nem véltem felfedezni, de egyre gyakrabban fordul elő egy-egy ilyen nap. Okozhatja ezt a spirál? Ha igen, ez még belefér a "normális" mellékhatasok körébe? Válaszát előre is köszönöm!
Marcsi

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Marcsi!


Az Ön által leírt panaszokat okozhatja a méhen belüli eszköz is. Amennyiben mindez zavaró mértékű, akkor javasolnám annak eltávolítását.
Szoptatás után pedig hormon tartalmú eszköz vagy gyűrű felhelyezése vagy tabletta javasolt.

Bővebb tájékoztatást vizit keretében tudunk Önnek adni.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók