Endometriózis diagnózis - mire számíthatok?

Endometriózis diagnózis - mire számíthatok?

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.10.02 08:23

Aki az endometriózis kínzó tüneteivel küzd, valószínűleg nem döbben meg a diagnózis hallatán, hiszen oka kell, hogy legyen a rendkívül erős menstruációs fájdalomnak, a fájdalmas szexuális együttlétnek, a székrekedésnek/hasmenésnek és a többi panasznak. A kérdés azonban sokakban felmerül: mire számíthatok? Meg lehet-e szabadulni a fájdalomtól, lehet-e gyerekem? Kigyógyulhatok-e valaha az endometriózisból? Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája válaszolt a kérdésekre.

Mi a prognózis endometriózis diagnózisnál?

Az endometriózisnál több lehetőség van a fájdalomcsillapításra. Az endometriózis egy jóindulatú megbetegedés, amelynek során a normál esetben kizárólag a méhben található méhnyálkahártya (endometrium-szövet) kivándorol a méhből, és eljuthat a méhen kívüli belső és nemi szervekhez, így a petefészekbe, petevezetékbe, a hüvelyfalba, a húgyhólyagba, húgyvezetékbe, a májba, vesébe, tüdőbe és a bélrendszerbe, hashártyába is.
Az endometriózisban szenvedő páciensek kilátásai alapvetően jók, de szem előtt kell tartani, hogy maga a betegség nem gyógyítható. A kezelések segíthetnek a tüneteket legyőzni, megfelelő körültekintéssel és bizonyos feltételek mellett a teherbe esés is elérhető, a kiújulás esélye azonban még a műtéti beavatkozások után is fennáll. Vagyis az endometrózissal élő nőknek fel kell készülniük arra, hogy rendszeresen és hosszú távon el kell köteleződniük a kezelés mellett, ez ugyanis egy krónikus állapot, amelyben az orvosi segítséget ajánlott az életmóddal is megtámogatni.

A diagnosztizálás nem egyszerű feladat

-  Az endometriózissal kapcsolatban az első nagyobb kihívás a diagnosztizálás, ugyanis bár a betegtörténet és az Ultrahang eredmények már megalapozhatják a gyanút, de sokszor más kórképek, főként a gyulladásos bélbetegségek gyanúja is felmerülhet. A biztos diagnózishoz a kezdeti stádiumban legelterjedtebben ma még laparoszkópiára van szükség. Ilyenkor kis lyukakat vágunk az alhason és egy vékony csőre erősített kamerával vizsgáljuk a kismedencét – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – Ha megbizonyosodunk a diagnózis helyességéről, a kezelést attól tehetjük függővé, mi a meghatározott cél. A fájdalomcsillapítás jellemzően minden esetben döntő, és ugyancsak fontos tudni, hogy tervezett-e az érintett nő gyermeket vagy sem. Az endometriózis ugyanis sok esetben akadálya a teherbe esésnek. A megtalált hashártyát érintő, összenövéseket okozó endometriózisos területeket el kell távolítani, ezzel a panasz lecsökken.

Milyen kezelési lehetőségek merülnek fel a fájdalomcsillapításban?

Nőgyógyászati műtét is segíthet endometriózisnál.Mivel a tünetek nagyon sokszor jelentős fájdalmat okoznak, az első cél a fájdalomcsillapítás, hiszen ez az állapot jelentősen rányomja a bélyegét a betegek mindennapjaira. Sokaknak elég lehet a vény nélküli fájdalomcsillapítók használata, de az is nagy segítséget jelenthet, ha hormonális terápiával sikerül a hormonális egyensúlyra hatni, a menstruációs ciklust felváltani a megvonásos vérzéssel. Erre a célra alkalmazhatók a különféle fogamzásgátló tabletták, eszközök. A betegek életminőségének javításában sokat segíthet egy új gyógyszercsoport: az ún. GNRH antagonistákat néhány éve törzskönyvezték az endometriózis kezelésére és eddig biztató eredményeket mutatnak.
- Az esetek nagy részében szükség van az endometriumszövetek eltávolítására is azokról a területekről, ahol nincs helyük. Ez szintén laparoszkópos beavatkozás keretén belül történik, és akár véglegesen is rendezheti a helyzetet, ezt azonban nem lehet garantálni. Az endometriózis ugyanis az esetek jelentős részében a műtétet követően is kiújulhat – teszi világossá a helyzetet Hernádi doktor. – Súlyos esetekben merülhet fel a méheltávolítás lehetősége, természetesen csak akkor, ha a páciens nem tervez már gyermeket szülni. Ilyen esetben a méhtestet vagy a méhnyakat és a petevezetéket is eltávolítjuk, a petefészek eltávolítása azonban általában nem szükséges. Azt is látni kell azonban, hogy ha a petefészek megmarad, az abból származó hormonok továbbra is stimulálhatják az endometriózis sejtek növekedését, vagyis bizonyos esetekben a tünetek fennmaradhatnak. 

Mit lehet tenni a fogamzás érdekében?

Hernádi doktor összefoglalójából kiderül, hogy a tervezett gyermekvállalást leginkább a műtéti eljárások teszik lehetővé endometriózis esetén. Erre van szükség többek közt, ha ciszták is vannak a petefészekben, vagy ha a petevezető tág és elzáródott, valamint folyadék halmozódott fel benne. A kétoldali lezárt petevezetékek esetén is a mielőbbi műtétet követően az ART (lombik) kezeléssel érhető el a legjobb eredmény.
Az endometriózisban szenvedők ellátása tehát komplex, az orvosi kezelés mellett az életmódváltásnak és nagy szerepe van a lelki támogatásnak is, akár pszichológus, mentálhigiéniés szakember segítségével, akár a betegek önszerveződő csoportjaihoz csatlakozva, hiszen a pszichés állapot javulása a testi tüneteket is enyhítheti. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! Kérdésem lenne, hogy a késői terhesség növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát? 38 éves koromban hordtam ki a kislányomat. Ő természetes úton fogant meg, viszont nem tudtam szoptatni sajnos. Jelenleg 41 múltam és férjemmel szeretnénk kistesót, de szintén természetes úton tervezzük a teherbeesést, egyelőre még csak a tervezés szakában vagyunk. A késői terhességgel járó magzati és anyai kockázatok/komplikációk mellett olvastam az emlőrák kialakulásának kockázatáról, de arról is, hogy több terhesség kihordása jelenthet védőtényezőt is. Válaszát előre is köszönöm szépen!
Gombos-Hegyi Réka

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Réka!

40 éves kor felett a teherbeesés esélye spontán kb. 1 %.
Amennyiben teherbe esik, az életkora miatt magas kockázatú várandósként fogjuk kezelni.
Sajnos szinte minden szülészeti eltérésre magasabb a kockázata, de remélem elkerülik ezeket.
Ha az a kérdés nagyon aggasztja, javaslom legyen emlő tumorlabor és emlő UH-vizsgálat, valamint a családban előforduló emlődaganatoknak kérdezzen utána.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Tényleg segíteni szeretnének

Tényleg azt éreztem, hogy a recepciótól kezdve a Doktor úron át mindenki segíteni szeretett volna, hogy mielőbb meggyógyulhassak. Ez nagyon jól esett. Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók