Elmúlhat-e kezelés nélkül a méhsüllyedés?
A medencei szervek süllyedése, így főként a méhsüllyedés vagy méh előreesés nem ritka állapot, és főként a szülés után, illetve idős korban tapasztalhatják a nők. A tünetek az enyhétől a súlyosig terjednek, és felvethetik azt a kérdést, hogy vajon elmúlhatnak-e maguktól, visszarendeződhet-e a helyzet kezelés nélkül? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész adta meg a választ.
Mely medencei szerveket érintheti a süllyedés?
A medencei szervek lesüllyedésének mechanizmusát azért érdemes megismerni, mert ebből következik, hogy a megoldás milyen formájú lehet. A megértés segítség lehet azoknak, akik tartanak az invazív kezelésektől és azoknak is, akik úgy vélik, magától is visszaállhat az eredeti állapot.
A medencei szervek lesüllyedése akkor következik be, amikor az itt található izmok és szalagok annyira meggyengülnek, esetleg megsérülnek, hogy már nem képesek teljes mértékben megtartani az érintett szerveket, amelyek ezért megsüllyednek, súlyosabb esetben előreesnek a hüvely irányába. Bár a köznyelvben leginkább a méhsüllyedés kifejezés ismert, nem csak a méhet érintheti ez az állapot.
- Hólyagsérv (cystocele): a hólyag besüllyed a hüvely elülső faláig.
- Hátsó hüvelyfal süllyedés (rectocele): a hátsó fal besüllyed a hüvely elülső faláig.
- Méhsüllyedés vagy méh előreesés: a méh megereszkedik, és akár becsúszik a hüvelybe.
- Hüvelyboltozat prolapszus vagyis előreesés: a hüvely felső része megereszkedik vagy leesik, méheltávolítás után.
- Már a felsorolásból is érezhető, hogy minél később kezeljük az adott szervek süllyedését, annál jelentősebb életminőség romlás következhet be, ami szinte minden tevékenységet befolyásol, valamint növeli az olyan állapotok kialakulásának kockázatát, mint a visszatérő húgyúti fertőzések és az inkontinencia – hangsúlyozza dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Éppen ezért már az első tüneteknél ajánlatos orvoshoz fordulni. Ilyen tünet lehet a medence területén érzett nyomás, a stressz inkontinencia, a székrekedés, a kényelmetlenség vagy fájdalomérzés szexuális érintkezés során, illetve előrehaladott állapotban a hüvelyből előbukkanó, előreeső, látható szervrészlet.
Visszarendeződhet a szervek süllyedése természetesen úton?
Józan doktornő szerint erre a kérdésre nem lehet egyetlen jó választ adni, ugyanis az állapotot számos tényező befolyásolhatja. Többek közt ilyen az előreesés mérete és súlyossága, hiszen enyhe esetben nagyobb az esély a rendeződésre. Ugyancsak fontos tényező az életkor és a hormonális állapot, ugyanis minél idősebb egy nő, annál kevésbé rugalmasak és erősek a szövetek, vagyis kicsi a valószínűsége, hogy természetesen úton javuljon a helyzet. Bizonyos meglévő betegségek is befolyásolhatják a felépülést, illetve az izomerő az, amely a medence területén is rendkívül fontos a helyreállításnál. Szerencsére ez utóbbi egy bizonyos szintig fejleszthető. Erre szolgál a medencefenéki torna vagy intimtorna, illetve ezt a folyamatot támogatja a túlsúly leadása is, hiszen így kevesebb nyomás nehezedik az alhasi szervekre is.
A fentieken túl a hüvelyi elektrostimulációs kezelésekkel lehet megállítható a folyamat, amennyiben pedig súlyosabb esetről van szó, megoldást jelenthet ideiglenesen vagy akár véglegesen a terápiás méhgyűrű (pesszárium), amely a hüvelycsatornába helyezve támasztja a süllyedő méhet. A menopauza kapcsán kialakuló ösztrogénhiány hormonpótlással orvosolható.
Miért lehet az első választás a műtét?
- Bár van választék a nem műtéti kezelési lehetőségek közt is, gyakran mégis már elsőre a műtét lehet javasolt – ismerteti dr. Józan Gyöngyi. – Ennek főleg az az oka, hogy az adott állapotban határozottabb és hosszú távú megoldásra van szükség és látható, hogy a nem műtéti kezelések csak átmeneti, vagy nagyon enyhe eredményt hoznának. A műtéti eljárásoknak is több fajtája jöhet szóba, az állapottól, az érintett szervtől és más tényezőktől függően, de minden esetben a restauráció a cél, és az életminőség jelentős javítása. Ugyanakkor az intimtorna és az egészséges életmód még műtét esetén is fontos segítség és a jó állapot fenntartásának egyik záloga.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés nőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Mindent a páciensért
Profi felszereles, emberkozpontu vizsgalat.