Az endometriózis a szexuális együttlétet is fájdalmassá teheti
A szex közbeni fájdalom gyakori tünete lehet az endometriózisnak, amely emellett számtalan módon befolyásolja az érintett nők életét. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája röviden összefoglalta, mi okozhatja a mélyen jelentkező vagy éppen szúró jellegű fájdalmat, mit lehet tenni ellene és általában milyen kezelési lehetőségek jönnek szóba.
Milyen jellegű a szex közbeni fájdalom endometriózis esetén?
Az endometriózis azért okozhat fájdalmat az intim együttlét során, mert a behatolás és a mozgások meghúzhatják, megnyújthatják az endometrium, vagyis a méh nyálkahártya szövetét, különösen, ha az a hüvely vagy a méh alsó részére terjeszkedett ki. A helyzetet tovább ronthatja, hogy az endometriózis kezeléseként alkalmazott hormonális terápiák, valamint a méheltávolítás hüvelyszárazságot okozhat, ami fokozza a fájdalmat. Természetesen nem minden érintett tapasztal szex közbeni fájdalmat, de akik mégis, azok többnyire hirtelen jelentkező, szúró jellegű érzésről, az alhasban megjelenő, mélyebb fájdalomról számolnak be, amely enyhétől a súlyosig változhat. Az is személyenként különbözhet, hogy pontosan mikor jelenik meg a fájdalom: a behatolás okozza azt, az aktus közben vagy inkább utána érezhető a kellemetlenség.
Tanácsok a fájdalom ellen
- A leggyakorlatiasabb tanács, hogy az endometriózissal élő nők kísérletezzék ki, melyek azok a helyzetek, pozíciók, amelyeknél nem, vagy kevésbé jelentkezik a fájdalom – javasolja Hernádi doktor. – Ehhez természetesen a partner bevonása is szükséges, akivel fontos őszintén beszélni a betegségről, annak tüneteiről. Együtt érdemes olyan pozíciókat kipróbálni, mint például amelyben a nő van felül, így szabályozni tudja a behatolás mélységét és sebességét. A beszámolók szerint a hagyományos misszionárius póz a legtöbb esetben fájdalmas. Ugyancsak megfigyelések alapján a síkosító használata még akkor is segíthet, ha nincs jelen hüvelyszárazság, a meleg fürdő pedig az aktus előtt és után ellazíthatja az izmokat, csökkentheti a fájdalmas érzést. Nagyon erős kellemetlenség esetén érdemes az intim együttlét más formáival kísérletezni. Ugyancsak ajánlatos lehet szexuálpszichológust felkeresni a problémával, ugyanis az endometriózisnál a psziché is erősen érintett, így a lelki oldalról érkező támogatás sokat segíthet a testi tüneteken is.
Milyen lehetőségek vannak a tünetek csökkentésére, az endometriózis kezelésére?
Az endometriózis egy összetett, szerteágazó tüneteket okozó és sokszor nehezen diagnosztizálható betegség, amelyet kezelni sem mindig könnyű. Ezért is fontos, hogy a páciens szégyenkezés nélkül számoljon be a tüneteiről, hiszen csak így kaphat segítséget. Endometriózisnál mindenkinél személyre szabott kezelési tervet kell felállítani, amely azonban nem csak az orvosi eljárások lehetőségeit foglalja magában, de az életmódra vonatkozó javaslatokat is. Hernádi doktor szerint ugyanúgy fontos az úgynevezett gyulladáscsökkentő étrend bevezetése, mint a rendszeres mozgás és stresszkezelés. Emellett természetesen az orvos kezében is van számos olyan hatékony eszköz, amely csökkenti a tüneteket, illetve akár teljes megoldást is eredményezhet.
- Komoly panaszoknál érdemes megfontolni a hormonterápiát, amellyel megkönnyíthető vagy akár le is állítható a menstruációs ciklus, ami a fájdalom és a gyulladás csökkenését is eredményezheti. Ezen kívül lassíthatja, megakadályozhatja az endometrium szövet terjedését – mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. - Előfordulhat azonban, hogy bár a fájdalommenedzsment és a hormonterápia segít a fájdalom jelentős csökkentésében, de ez nem elégséges az endometriózis következményeinek, az összenövéseknek, a meddőségnek, a belek és a húgyutak szűkületeinek megoldásában. Ilyenkor a méhen kívülre terjedt szövetek radikális műtéti eltávolítására lehet szükség, a termékenység megtartása mellett. Végső esetben, ha a páciens már nem szeretne gyereket, akár a méheltávolítás is megoldás lehet.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés nőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Segítőkész
Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!