Az anya pajzsmirigy alulműködése megnöveli a babánál az autizmus kockázatát is

Az anya pajzsmirigy alulműködése megnöveli a babánál az autizmus kockázatát is

Módosítás:2020.08.14 09:49

A pajzsmirigy alulműködése igen nagy problémákat okozhat a várandósság alatt, hiszen teherbeesési nehézségeket, vetélést, fejlődési rendellenességeket és idegrendszeri problémákat okozhat a magzatnál, ráadásul friss kutatások szerint az autizmus esélyét is megnöveli a betegség. Hogy miként lehet felismerni a problémát és mi rá a gyógyír, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

Ezért veszélyes a pajzsmirigy alulműködés

Pajzsmirigy alulműködésről, vagyis hypothyreosis-ról akkor beszélünk, amikor a vérben lévő TSH szintje megnő, ami a pajzsmirigy hormonok csökkenését jelzi. Mivel az egész szervezet működését befolyásolja, így igen változatos tüneteket produkál, melyek leginkább a megváltozott anyagcserének tudhatóak be. Azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy terhesség során nem csak az anya, de a magzat egészségére is negatív hatást gyakorol az alacsony T3, T4 szint. (Már amennyibe teherbe tud esni a nő, ugyanis a betegség akadályozza a normál peteérést, tüszőrepedést és beágyazódást). Ennek oka, hogy a magzat a 16. terhességi hétig az anya pajzsmirigy hormonellátottságára van utalva, ezért ha nála nincs elegendő hormon, úgy a babánál is hiány lesz. Ez idegrendszeri károsodást, vetélést, halvaszületést, placenta-leválást okozhat, tehát a problémát mindenképpen kezelni szükséges! Fontos továbbá a várandósság során a pajzsmirigy szintjének folyamatos monitorozása, hiszen a növekvő magzat fokozottabb hormonellátottságot igényel.

A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb tünetei

  • indokolatlan hízás
  • alacsony vérnyomás
  • fáradékonyság
  • depresszió
  • menstruációs problémák

Óvja gyermekét és kezeltesse a problémát

Van a pajzsmirigy alulműködésnek egy olyan gyakori formája (szubklinikai) mely tünetszegény, így gyakran csak klinikai vizsgálatok alkalmával derül fény jelenlétére. Éppen ezért már a családtervezés időszakában érdemes ellenőriztetni a TSH és T4 szintet, ugyanis friss tanulmányok szerint az anyai szubklinikus pajzsmirigy alulműködése összefüggésben áll a babánál az autizmusra utaló jelek meglétével.

Egy kutatásban 180 kismamától vettek vérmintát és megfigyelték, hogy nagyobb valószínűséggel lett autista gyermekük, ha TSH szintjük magasabb, T4 értékük pedig alacsonyabb volt a referencia tartománynál.

A tudósok azonban hangsúlyozzák, hogy a témában további vizsgálatok szükségesek, ám mivel igen gyakori probléma a nők –és a férfiak- körében a pajzsmirigy alulműködés, fontos, hogy mielőbb fény derüljön a zavarra, hogy mielőbb el lehessen kezdeni a megfelelő kezelést. A hormonális rendszerrel is foglalkozó nőgyógyászok a veszélyek miatt a szerv működésére külön figyelmet fordítanak, és a terhesgondozás során folyamatosan ellenőrzik a hormonok szintjét.

Már a teherbeesés előtt vizsgáltassa ki magát

Mivel a pajzsmirigy alulműködés komoly problémákat okozhat mind a családtervezés időszakában, mind a terhesség során, így érdemes még a próbálkozás előtt kivizsgáltatnia magát a leendő kismamának, hogy még a pozitív teszt előtt kiderüljön a zavar- javasolja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, aki hozzátette, normál esetben teherbeesés után csak a várandósság elején kell ellenőrizni a TSH-t, a terhesgondozás során csak a kóros esetekben szükséges.

Amennyiben a vérvétel után bebizonyosodik az alulműködés, úgy legtöbbször a gyógyszeres kezelés gyors javulás hozhat. Az orvos által felirt készítményt a várandósság alatt is alkalmazni szükséges, ráadásul a terhesség előrehaladtával dózisát növelni kell! Ezáltal az anya és a baba is megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormonhoz jut hozzá, aminek következtében a hypothyreosis okozta veszélyek megszűnnek, így az anyuka egészséges gyermeknek adhat életet.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Elnézést kérek, hogy itt írok Önnek, de szeretném megkérdezni az Ön véleményét. Jelenleg állapotos vagyok, ultrahang megállapítás szerint 10 hetes, védőnőm szerint 12 hetes. Ezért 2017 augusztus 15-én elmertem menni a genetikai uh-ra, viszont ott azt állapították meg, hogy egyértelműen hydrocephal a magzat a crl pedig :44 mm. 3 hete voltam előtte uh-n akkor a crl :14mm volt és 7 hetes. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy esetleg ha tényleg csak 10 hetes vagyok, akkor nem mutathatott fals eredményt át ultrahang? Mert ugyan konzultálnom kell a Deoec genetikával is, de ahogy kértem az időpontot furcsán érdekesnek találta a hölgy, hogy ilyet eleve 12 hetesen megállapítottak. És én is mindenbe próbálok kapaszkodni, hogy ez nem lehetséges :( Nagyon szépen köszönöm a válaszát Tisztelettel : Fekete Ádámné Anita
Tisztelt Hölgyem!

Sajnos fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel nélkül nem diagnosztizálhatunk. Ahhoz, hogy a kérdésére válaszolni tudjak mindenképpen szükség lenne egy személyes találkozásra, hogy az ultrahang vizsgálatot elvégezhessük.
Amennyiben megtisztel bennünket bizalmával, készséggel látjuk rendelőnkben.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak