A nőgyógyász tanácsai endometriózissal küzdő nőknek

A nőgyógyász tanácsai endometriózissal küzdő nőknek

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.07.23 09:33

Az endometriózis kezelés nélkül egyre romló, úgynevezett progresszív betegség, amely olyan komoly fájdalommal és további tünetekkel járhat, amelyek jelentősen befolyásolják a mindennapokat. Éppen ezért dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája az érintett nőknek szolgált jó tanácsokkal a fájdalommenedzsmentet és a kezelési lehetőségeket illetően. 


 

Nem mindenkinek ugyanolyanok a tünetei

Az endometriózis okozta fájdalom kezelése elérhető.Az endometriózis egy olyan rendellenesség, amelynél a méh nyálkahártyájához hasonló szövet, az endometrium a méhen kívülre is terjeszkedik, érintve például a petevezetéket, a petefészket, a húgyhólyagot és a végbelet. A méhen belüli szövet minden hónapban leválik a menstruáció során. A méhen kívüli kóros szövet azonban – bár hasonlóan a méhben található nyálkahártyához havonta megvastagodik - nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli. A szervezet különböző pontjain felrakódó ektópiás endometriális szövet, a petefészken ciszták kialakulásához vezethet, a későbbiekben hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek. Ez a folyamat fájdalmas, a tünetek erőssége különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik, a hegek és összenövések pedig krónikus fájdalomhoz és meddőséghez vezethetnek.
- Ugyanakkor nem minden érintettnek vannak erős tünetei, illetve az is előfordulhat, hogy más jellegű panaszok jelentkeznek, mint például a szex közbeni fájdalom, a köztes vérzés, a végtagokba sugárzó fajdalom, a fájdalmas vizelés és/vagy székelés, a hasmenés, a székrekedés vagy akár a krónikus fáradtság – ismerteti dr. Hernádi Balázs 
a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – A legtöbb esetben a legfontosabb kérdés a fájdalom kezelése. Az endometriózis ugyanis nem állítható meg, de lelassítható, így a tünetek enyhíthetők és végső soron műtéti eljárással kombinálva jó eséllyel meg lehet szabadulni a fájdalmaktól. 
 

Ezek a nőgyógyász legfontosabb tanácsai

  • Ha szükséges, alkalmazzuk a fájdalomcsillapítókat!

A kutatók úgy vélik, az endometriózisban szenvedő nők több prosztaglandint (egy hormonszerű anyagot) termelnek, aminek – sok más mellett – az a szerepe, hogy felerősítse a méh összehúzódását a menstruáció alatt, ami segíti a nyálkahártya leválását. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például az iboprofen tartalmúak, akkor a leghatásosabbak, ha a prosztaglandin felszabadulását megelőzően alkalmazzák őket, tehát néhány nappal a menstruáció előtt kezdik szedni. Komolyabb fájdalmaknál azonban már általában csak a vényköteles szerek segítenek.  

  • Próbáljuk ki a hőterápiát!

Egyszerűnek hangzik, de a meleg hatására az erek kitágulnak, megkönnyítve ezzel a véráramlást és az izmok ellazulását. Ezért fájdalom esetén érdemes meleg borogatást, melegítő tapaszt, elektromos melegítőpárnát helyezni az alhasra vagy beleülni egy kád meleg vízbe. 

  • Változtassunk az étrenden!

Kutatások szerint van összefüggés az étrend és az endometriózis közt. Az állati termékekben, vörös húsban, cukorban, tartósítószeres termékekben, transz-zsírokban gazdag táplálék fokozza a gyulladást. Ezért érdemes az étrendet zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra, omega 3-ban gazdag ételekre alapozni, kerülve a túlzott koffein és alkohol bevitelt. Az optimális endometriózis diéta felépítésében dietetikus tud segíteni.  

  • Mozogjunk rendszeresen!

Mozgás közben a szervezet kevesebb ösztrogént termel és fokozza a vérkeringést, ráadásul endorfint szabadít fel az agyban, aminek fájdalomcsillapító hatása van. A magas és az alacsony intenzitású edzéseknek más-más pozitív hatásai ismertek. Míg a magas intenzitású tréningek, mint az aerobik, a futás, a biciklizés enyhítik a tüneteket, az alacsony intenzitású mozgásformák, mint a pilates, a jóga, a thai chi stresszcsökkentő hatásúak, és a medencetájon érezhető fájdalom ellen is jól hathatnak. 

  • Egyeztessünk az orvossal a fájdalommenedzsmentről!

Az endometriózis kezelésében segíthet a hormonterápia és a műtét is.Mivel az endometriózis okozta fájdalom a mindennapokra is erősen rányomja a bélyegét, a páciensek gyakran szenvednek frusztrációtól, hangulatzavaroktól, alvásproblémáktól. Valahogy tehát meg kell törni a fájdalom és a stressz ördögi körét. Ilyenkor a kezelőorvos segítségével és esetleg más szakember, pszichológus, pszichiáter bevonásával ajánlott megismerni a fájdalom- és stressz-menedzsment technikáit, amelyek az antidepresszáns gyógyszerektől a meditációig és az alváshigiénéig terjedhetnek.  

  • Fontoljuk meg a hormonterápiát!

- A hormonterápia segítségével megkönnyíthető vagy akár le is állítható a menstruációs ciklus, ami a fájdalom és a gyulladás csökkenését is eredményezheti. Ezen kívül lassíthatja, megakadályozhatja az endometrium szövet terjedését – ismerteti Hernádi doktor. – Ennél az eljárásnál természetesen számos szempontot figyelembe kell venni, de sok esetben ez lehet a leghatékonyabb segítség. 

  • Beszéljünk a műtéti lehetőségekről!

- A fájdalommenedzsment és a hormonterápia segíthet a fájdalom jelentős csökkentésében, de egyik sem gyógyítja magát az endometriózis következményeit, az összenövéseket vagy a meddőséget, a belek és a húgyutak szűkületeit. Ilyenkor a méhen kívülre terjedt szövetek radikális műtéti eltávolítására szükséges a fertilitás megtartása mellett. Gyermekvállalási szándék nélkül, végső esetben akár a méheltávolítás is megoldás lehet. Ez a műtét véglegesen megszünteti a menstruációt és a teherbe esés lehetőségét, a reproduktív életszakasz lezárultát követően ajánlható, ezért mindenképpen alapos megfontolást igényel – foglalja össze röviden a lehetőségeket dr. Hernádi Balázs. 


Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! November vegen P3-as citológiai + magas kockázatú HPV -t (szám nem volt mellette az orvosi papiron))diagnosztizáltak nálam. Most április elején újabb citologia kontroll eredménye megint P3-as lett.Az orvosom semmi mást nem mondott csak hogy 2 hónap múlva újra kontroll kell. Az ultrahang is szerinte teljesen jó. Előzmeny :Sokat fáj a hasam hónapok óta, a vizeletem többször genny vagy baktérium van. Az urologus orvos többször antibiotikum kúrát írt fel ,majd több vizsgálat után azt mondta inkább atküld nőgyógyászati vizsgálatra is, ott csinálták először a rákszűrést+az ottani orvos azt mondta, hogy van egy kis mehszájsebem, de az én orvosom ilyet nem mondott és semmit nem kaptam! Van okom aggódni? Nem kellene valami más vizsgálat vagy antibiotikumot? Mi okozhat P3-as citológiai eredményt?? 20 éves korom óta minden évben rendszeresen járok szűrésre eddig mindig P 1-es vagy P 2-es eredményeim voltak. Most 35 éves vagyok és már van 2 gyermekem. ( 2 császáros szülés ) Válaszát előre is köszönöm szépen! Tisztelettel : Varga Kitti
Varga Kitti

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Varga Kitti!

Azt javaslom a leleteit hozza magával és jöjjön el egy vizsgálatra.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Tényleg segíteni szeretnének

Tényleg azt éreztem, hogy a recepciótól kezdve a Doktor úron át mindenki segíteni szeretett volna, hogy mielőbb meggyógyulhassak. Ez nagyon jól esett. Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók