A nőgyógyász tanácsai endometriózissal küzdő nőknek
Az endometriózis kezelés nélkül egyre romló, úgynevezett progresszív betegség, amely olyan komoly fájdalommal és további tünetekkel járhat, amelyek jelentősen befolyásolják a mindennapokat. Éppen ezért dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája az érintett nőknek szolgált jó tanácsokkal a fájdalommenedzsmentet és a kezelési lehetőségeket illetően.
Nem mindenkinek ugyanolyanok a tünetei
Az endometriózis egy olyan rendellenesség, amelynél a méh nyálkahártyájához hasonló szövet, az endometrium a méhen kívülre is terjeszkedik, érintve például a petevezetéket, a petefészket, a húgyhólyagot és a végbelet. A méhen belüli szövet minden hónapban leválik a menstruáció során. A méhen kívüli kóros szövet azonban – bár hasonlóan a méhben található nyálkahártyához havonta megvastagodik - nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli. A szervezet különböző pontjain felrakódó ektópiás endometriális szövet, a petefészken ciszták kialakulásához vezethet, a későbbiekben hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek. Ez a folyamat fájdalmas, a tünetek erőssége különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik, a hegek és összenövések pedig krónikus fájdalomhoz és meddőséghez vezethetnek.
- Ugyanakkor nem minden érintettnek vannak erős tünetei, illetve az is előfordulhat, hogy más jellegű panaszok jelentkeznek, mint például a szex közbeni fájdalom, a köztes vérzés, a végtagokba sugárzó fajdalom, a fájdalmas vizelés és/vagy székelés, a hasmenés, a székrekedés vagy akár a krónikus fáradtság – ismerteti dr. Hernádi Balázs a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. – A legtöbb esetben a legfontosabb kérdés a fájdalom kezelése. Az endometriózis ugyanis nem állítható meg, de lelassítható, így a tünetek enyhíthetők és végső soron műtéti eljárással kombinálva jó eséllyel meg lehet szabadulni a fájdalmaktól.
Ezek a nőgyógyász legfontosabb tanácsai
- Ha szükséges, alkalmazzuk a fájdalomcsillapítókat!
A kutatók úgy vélik, az endometriózisban szenvedő nők több prosztaglandint (egy hormonszerű anyagot) termelnek, aminek – sok más mellett – az a szerepe, hogy felerősítse a méh összehúzódását a menstruáció alatt, ami segíti a nyálkahártya leválását. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például az iboprofen tartalmúak, akkor a leghatásosabbak, ha a prosztaglandin felszabadulását megelőzően alkalmazzák őket, tehát néhány nappal a menstruáció előtt kezdik szedni. Komolyabb fájdalmaknál azonban már általában csak a vényköteles szerek segítenek.
- Próbáljuk ki a hőterápiát!
Egyszerűnek hangzik, de a meleg hatására az erek kitágulnak, megkönnyítve ezzel a véráramlást és az izmok ellazulását. Ezért fájdalom esetén érdemes meleg borogatást, melegítő tapaszt, elektromos melegítőpárnát helyezni az alhasra vagy beleülni egy kád meleg vízbe.
- Változtassunk az étrenden!
Kutatások szerint van összefüggés az étrend és az endometriózis közt. Az állati termékekben, vörös húsban, cukorban, tartósítószeres termékekben, transz-zsírokban gazdag táplálék fokozza a gyulladást. Ezért érdemes az étrendet zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra, omega 3-ban gazdag ételekre alapozni, kerülve a túlzott koffein és alkohol bevitelt. Az optimális endometriózis diéta felépítésében dietetikus tud segíteni.
- Mozogjunk rendszeresen!
Mozgás közben a szervezet kevesebb ösztrogént termel és fokozza a vérkeringést, ráadásul endorfint szabadít fel az agyban, aminek fájdalomcsillapító hatása van. A magas és az alacsony intenzitású edzéseknek más-más pozitív hatásai ismertek. Míg a magas intenzitású tréningek, mint az aerobik, a futás, a biciklizés enyhítik a tüneteket, az alacsony intenzitású mozgásformák, mint a pilates, a jóga, a thai chi stresszcsökkentő hatásúak, és a medencetájon érezhető fájdalom ellen is jól hathatnak.
- Egyeztessünk az orvossal a fájdalommenedzsmentről!
Mivel az endometriózis okozta fájdalom a mindennapokra is erősen rányomja a bélyegét, a páciensek gyakran szenvednek frusztrációtól, hangulatzavaroktól, alvásproblémáktól. Valahogy tehát meg kell törni a fájdalom és a stressz ördögi körét. Ilyenkor a kezelőorvos segítségével és esetleg más szakember, pszichológus, pszichiáter bevonásával ajánlott megismerni a fájdalom- és stressz-menedzsment technikáit, amelyek az antidepresszáns gyógyszerektől a meditációig és az alváshigiénéig terjedhetnek.
- Fontoljuk meg a hormonterápiát!
- A hormonterápia segítségével megkönnyíthető vagy akár le is állítható a menstruációs ciklus, ami a fájdalom és a gyulladás csökkenését is eredményezheti. Ezen kívül lassíthatja, megakadályozhatja az endometrium szövet terjedését – ismerteti Hernádi doktor. – Ennél az eljárásnál természetesen számos szempontot figyelembe kell venni, de sok esetben ez lehet a leghatékonyabb segítség.
- Beszéljünk a műtéti lehetőségekről!
- A fájdalommenedzsment és a hormonterápia segíthet a fájdalom jelentős csökkentésében, de egyik sem gyógyítja magát az endometriózis következményeit, az összenövéseket vagy a meddőséget, a belek és a húgyutak szűkületeit. Ilyenkor a méhen kívülre terjedt szövetek radikális műtéti eltávolítására szükséges a fertilitás megtartása mellett. Gyermekvállalási szándék nélkül, végső esetben akár a méheltávolítás is megoldás lehet. Ez a műtét véglegesen megszünteti a menstruációt és a teherbe esés lehetőségét, a reproduktív életszakasz lezárultát követően ajánlható, ezért mindenképpen alapos megfontolást igényel – foglalja össze röviden a lehetőségeket dr. Hernádi Balázs.
Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)
Bejelentkezés nőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Figyelmes
Dr. Herendi Balázs doktor munkájával maximálisan meg voltam vele elégedve. Kitűnő szakember, kedves, figyelmes.