A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

Módosítás:2022.07.13 13:44

Meddőséget és köztes, pecsételő vérzést sok betegség okozhat. Az igazán ijesztő helyzet azonban jellemzően akkor alakul ki, amikor szexuális együttlét után jelentkezik a vérzés, hiszen ilyenkor mechanikai sérülésre is gyanakodnak az emberek. Ha azonban a jelenség rendszeres, akkor nagyobb valószínűséggel polippal állunk szemben, melynek mibenlétéről, a diagnosztizálásról, és a kezelési lehetőségeiről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

Mi az a polip?

Valószínűleg sokan hallottak már orr, esetleg végbélpolipról. A polypusok szerencsére jóindulatú elváltozások, amik csak ritkán tartalmaznak rákos sejteket. Ez nem jelenti azt, hogy gondot ne okoznának.

A leggyakrabban 40 éves kor felett jelentkezik, de ez természetesen nem törvényszerű. A polip kialakulásának okai között a leggyakrabban a hormonális változások, eltérések szerepelnek, de sokszor válthatja ki gyulladásos folyamat is. Sokszor keverik össze a miómával, ám a kettő messze nem ugyanaz. Tény, hogy mindkét elváltozás jóindulatú, és a tüneteik is sok ponton megegyeznek, de míg a mióma a méhizomból és a rostos szövetből fejlődik ki, addig a polip hám eredetű, vagyis a nyálkahártya megvastagodása, kitüremkedése.

Tünetei

Ahogy azt említettük, a polip tünetei sok pontban megegyeznek a miómáéval. A rendszertelen vérzés, vagy az esetleg kialakuló meddőség mindkét esetben fennáll.

A polip megléte azonban egy kicsit módosít a tüneteken. A rendszertelen vérzés mellett jelentkezhet elhúzódó, bő darabos vérzés, kezeletlen esetekben pedig akár meddőség okai is lehetnek. Ha felmerül a gyanúja, hogy valami nem stimmel, érdemes felkeresni nőgyógyászunkkal, főleg, ha még a rákszűrésünk is aktuális. – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

Diagnózis

A tünetek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ultrahang segítségével vizsgálható a nyálkahártya vastagsága illetve láthatóak az esetleges gyanús képletek. Ha felmerül a gyanú méhűri és szövettani vizsgálat javasolható. Régebben ezt altatásban, a köznapi szóhasználatban "kaparással", szaknyelven  abrazio segítségével végeztük.

Ma ez már történhet hiszteroszkóp segítségével is, melyet szintén altatásban szoktunk végezni. Ez a beavatkozás is nagyon sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben, így már nemcsak a diagnosztikában segít, hanem már operatív megoldásokra is lehetőséget ad az eszköz. Nem beszélve a lézer orvosi alkalmazásáról, mely szintén bevethető a képlet eltávolításában. A beavatkozás során egy vékony csőszerű eszközt vezetnek a méhbe, amelyben egy lencserendszer és száloptika mellet gyakran munkacsatorna is van. Így pontosabb képet kapunk a polypus méretéről és  elhelyezkedéséről, sőt az operatív technika segítségével  precízebb, tökéletesebb eltávolításra is mód lehet. Ennek az esetleges kiújulásban tulajdonítunk jelentőséget.

Kezelés

A kezelés tehát minden esetben műtéti, hiszen a szövettani diagnózisnak minden esetben ki kell zárnia a rosszindulatú daganat lehetőségét. Sajnos erre csak a panaszok illetve csak az ultrahangos kép alapján pedig nincs mód.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktornő! Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy julius 13.-án megött a menstruációm és ebben a hónapban már 6 napja késik a naptar szerint. A várt menstruáció napjan görcsölt a hasam és a derekam is fájt és az óta mindennap ég a gyomrom,krémszerű hüvely váladékom van,néha egy picit megszédülök, és ma a mellem is kicsit érzekenyebb... Valószínű hogy ezek csak PMS tünetek és nemsokára megjöhet a menstruációm vagy korai terhességi tunetek? Várom miharabb válaszát. Üdvözlettel: Jákovics Melissza
Tisztelt Melissza!

Amennyiben a menstruáció több mint két hetet késik, akkor érdemes egy terhességi tesztet végezni.
Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelésre kellene bejelentkezni, mert biztosat minden esetben fizikális és ultrahang vizsgálatot követően mondhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak