A mióma legyőzhető, és sokat javít az esélyeken, ha időben felismerik

A mióma legyőzhető, és sokat javít az esélyeken, ha időben felismerik

Módosítás:2022.07.13 13:34

A mióma sajnos sokak számára nem ismeretlen betegség. Azonban még mindig csak kevesen tudják, hogy hogyan is kezelhető, hiszen a műtét csak az egyik lehetőség. A leggyakoribb nőket érintő tumorról, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.

Mi a mióma?

A mióma a női szervezet leggyakoribb tumora. Szerencsére éles határokkal rendelkezik, és jóindulatú elváltozás, ám korlátlan növekedésre képes, így igen komoly következményekkel járhat.

A mióma tumora egy simaizom burjánzás, ami a testben mindenhol előfordulhat, ahol ez a szövet van jelen. A méh érintettsége mégis gyakoribb, és a miómának három alapformáját is elkülönítik. Az első a szubszerózus, mely esetben a méh hashártya-borítéka alatt, vagy a méh felszínén jelentkezik. Az intramurális forma esetében a méh falában, míg a szubmukózus formánál a méhnyálkahártya alatt található a tumor. Az első forma esetében az is előfordul, hogy a daganat kikocsonyásodik, vérellátást kap, és leválik a méh faláról, ebben az esetben parazitás miómáról beszélünk.

A 35 év alatti nők esetében 2,5%-ban jelentkezik, míg a kor felett a gyakorisága már eléri a 17-20%-ot. Sok esetben a mióma nem okoz tüneteket, de ha elér egy bizonyos mértet a növekedésben, akkor szokszor már csak műtéttel kezelhető.

A mióma okai

A mióma kialakulásának pontos részletei egyelőre sajnos ismeretlenek, ám a legfontosabb kiváltó ok a jelenlegi ismeretek alapján a hormonális tényezők. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy az egyik legvalószínűbb elmélet alapján a szervezetben az ösztrogén hormon okozza az elváltozást, abban az esetben, ha a sárgatest hormon, vagyis a progeszteron termelése már nem kielégítő, míg az ösztrogén termelése nem csillapodik. Ez a hormon többek között a sejtosztódás serkentéséért felel, és a progeszteron hiányában hatását korlátlanul fejti ki.

Sajnos ez azzal is jár, hogy mióma esetén sokkal gyakoribbak a fokozott sejtosztódással járó betegségek, mint a méhnyálkahártya túltengése (hiperplázia), és annak rákos elfajulása, vagy például az emlők fibrocisztás megbetegedése.

Tünetei

A mióma sokszor teljesen tünetmentesen van jelen a szervezetben, és amíg nem növekszik, illetve nem is okoz gondot, addig igazából csak a szemmel tartása a feladat, amit rendszeres kontrollal el lehet érni. Leggyakoribb tünetei az elhúzódó, rendszertelen, bő, darabos vérzés.

A tünetek között olyan is jelentkezhet, mely már a daganat méretéből adódik. Ekkor vizelési panaszok, székletürítési nehézségek, valamint ismétlődő húgyúti fertőzések jelezhetik a problémát.

Kezelése

Új módszer a miómák gyógyszeres kezelése. Ennek segítségével a szükséges műtét időpontja halasztható, sőt olykor az el is kerülhető. Mióma műtét előtt is célszerű gyógyszeresen megkisebbíteni a miómát, hiszen így csökken a műtéti terhelés és adott esetben megnő a szervmegtartó megoldások valószínűsége.

A rendszeres ellenőrzésnek azért van nagy szerepe, mivel ha időben észreveszik, és a daganatok még kicsik, akkor lehetőség van az izolált eltávolításra, mely esetben a fogamzó képesség megőrizhető. A nagyobb daganatok esetében azonban sajnos a méh eltávolítása, vagy csonkolása a járható út.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy tavaly októberben találtak egy méhszájsebet nálam ami kicsit nagyobb mint 50 forintnagyságúra mondták, először fagyasztás történt, rá egy hónapra bő menstruáció szerű vérzés kezdődött el nálam, amire vérzéscsillapítót írtak fel, de a helyzet nem lett jobb. Majd ezután konizációt végeztek, aminek a szövettan eredménye krónikus gyulladás lett ami hpv okozhatja. A műtét másnapján 40 fok közeli lázam volt, és kellemetlen szagú folyásom, vérzés nem, viszont rá egy héttel ismét visszakellett mennem a kórházba, mivel nagyon erős vérzésem volt. Két ér összehúzó varratot helyeztek be, majd hazaengedtek, és végül kaptam antibiotikumot. Sokadik orvos felkeresése után még kaptam 2 doboz antibiotikumot és a vérzés megszűnt március elsejére. Nem volt semmi problémám, párkapcsolatom nincs, és múlt héten ismét ugyan csak egy napra jelentkezett vérzés. Természetesen ismét ellátogattam orvoshoz aki azt mondta, hogy a seb még mindig megvan igaz csak fél 5 forintos nagyságú.. Kérdezném,hogy mikor fog már elmúlni? Most már örökre hozzá kell szoknom ehhez a vérzéshez? Nagyon elvagyok keseredve, 24 évesen nem tudok a "hétköznapi" problémákkal foglalkozni, és már lelkileg is megvisel eléggé ez az állapot. Köszönöm a segítségét! Üdvözlettel: Bettina
Tisztelt Bettina!

Sajnos fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelésünkön, hogy a szükséges vizsgálatokat és részletes anamnézis felvételt követően válaszolhassunk a felmerülő kérdésekre.
Rendelésünkre online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak