A folyamatosan magas inzulinszint meddőség kialakulásához vezet

A folyamatosan magas inzulinszint meddőség kialakulásához vezet

Módosítás:2020.08.14 09:28

A meddőség problémája sajnos egyre több nőt érint hazánkban is. Az okok között azonban sokszor olyan betegségek szerepelnek, melyeket a megfelelő segítséggel le lehet küzdeni, így pedig a várva – várt gyermekáldás megtörténhet. Az inzulinrezisztencia egyike ezeknek a betegségeknek, ami ráadásul rengeteg nőt érint, és olyan kísérőbetegségekkel is számolni kell a jelenlétében, amik tovább nehezítik a szakemberek és a leendő szülők dolgát. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Az inzulinrezisztencia

A sejtek tápláléka a cukor. Ennek az anyagnak a lebontásával jutnak hozzá a működésükhöz szükséges energiához. Hogy a sejtek képesek is legyenek felvenni a táplálékukat, ehhez inzulinra van szükségük, amit a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található béta sejtek termelnek. A glükóz felvételéhez szükséges anyag a vérrel jut el a sejtekhez, és itt fejti ki a hatását.

A nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiányos életmód hozzájárulnak ahhoz, hogy ezek a sejtek fokozott működésre legyenek fogva. A túl sok glükóz a szervezetben több inzulin jelenlétét követeli meg. A fokozott működés következtében a sejtek lassan elfáradnak, valamint a sejtek inzulinérzékenysége is csökken. Ekkor még nem beszélünk cukorbetegségről, csupán inzulinrezisztenciáról, ám innen már nem kell sok a szervezetnek ahhoz, hogy 2 típusú cukorbetegség alakuljon ki.

Az IR és a teherbe esés

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza elmondta, hogy a cukorbetegség mellett az IR a teherbeesés elmaradásáért is felelős lehet. Ennek oka, hogy a folyamatosan magas inzulinszint hátráltatja a petefészkek petesejt termelését, aminek következtében a menstruációs ciklusok hosszabbodnak, vagy rendszertelenek lesznek, így a gyermekáldás is elmarad.

Ráadásul, mivel a petesejtek nem képesek rendesen kifejlődni, így a tüszőrepedés is elmarad, minek következtében a „besült” petesejtek betokozódnak, és cisztákat képeznek. A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma pedig további akadályokat gördít a megtermékenyülés útjába.

Tünetek

Az inzulinrezisztencia nem jár egyértelmű tünetekkel, így a legjobb védekezés ellene a megelőzés, vagyis az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, és a rendszeres mozgás. Azonban, ha már megvan a baj, akkor a következő jelek árulkodóak lehetnek:

  • Hasi zsír megjelenése
  • Menstruációs zavarok, ritka, elmaradozó, hiányzó vérzés
  • A menstruációs zavarok következtében kialakuló méhnyálkahártya rendellenességek.
  • Fokozott szőrnövekedés
  • Zsíros bőr
  • Hajhullás
  • Meddőség

Az IR és a PCOS jellemzősen egyszerre vannak jelen a szervezetben, így a fent leírt tünetek mindkét betegség meglétét jelezhetik.

Kezelés

Az IR kezelése enyhébb esetben életmódváltással történik, ám szükség lehet a gyógyszeres kezelés megkezdésére is. Természetesen a táplálkozás és a mozgás ebben az esetben is kiemelt jelentőségű.

Mivel a betegség jellemzően nem önmagában jelentkezik, így a kísérő gondokat is kezelni szükséges, amiben mindenképpen szakember útmutatására és segítségére kell bíznunk magunkat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívanok Dr Nő/Úr! Azzal a problémával fordulok önhöz ,hogy pajzsmirigy alulműködésem van és ez okból a havi ciklusom elmarad.Volt már ilyen problémám de kb 4-5 honapra rendszeres volt a ciklusom.A napokban voltam nőgyogyásznál megutrahangoztak és azt mondta ,látja a tüszőt és bármikor teherbe eshetek ha megreped.Valami szinten aggodok ,hogy nem lehet babám a pajzsmirigy gondom miatt.A labor eredményem azt mutatta ki h a TSH értékem az 1.95.Mi okozhatja ha netán valaki meddő?Előre is köszönöm a válaszát!
Kedves Patrícia!

A kérdésére válaszolva megosztom Önnek a honlapunkon található leírást a meddőségről.
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/meddoseg-kezelese

Ennél személyre szabottabb tájékoztatást fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel hiányában sajnos nem adhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.
Amennyiben megtisztel bennünket bizalmával, kérnénk, hogy a korábbi vizsgálatok eredményeit hozza el magával a konzultációs időpontra.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak