A bő menstruációs vérzés betegségre utalhat

A bő menstruációs vérzés betegségre utalhat

Módosítás:2023.02.22 14:44

A nők menstruációs vérzésének mértéke igen változatos képet mutat, így vannak, akiknél kevesebb és vannak, akiknél több vér távozik. Amennyiben úgy gondolja, a normálisnál több egészségügyi betétet kell használnia, akkor meglehet, hogy valamilyen betegség húzódik a hátterében. A problémáról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász, endokrinológusát kérdeztük.

Mennyi a „normális” mennyiség?

Azt, hogy mennyi vér távozik menstruáció során, az egyénenként eltérő lehet, ám általában mindenkinél azonos mennyiség figyelhető meg havonta. Éppen ezért komoly jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál valaki bővebb vérzést tapasztal, főleg, amennyiben óránként új betétre, illetve tamponra van szükség, valamint ha vérrögök jelennek meg. Az erős menstruáció (menorrhagia) legnagyobb veszélye a vérszegénység, mely komoly hatással lehet a mindennapokra, ugyanis az illető ekkor fáradékony és csökken a koncentráló képessége.  Hogy pontosan mi állhat a probléma hátterében, az egy alapos nőgyógyászati vizsgálat során derülhet ki, így a panasz fennállása esetén érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, hiszen a szövődmény megjelenése mellett, igen kellemetlen és önbizalom romboló hatása is lehet - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász, endokrinológusa.

Leggyakoribb nőgyógyászati okaibő menstruációs vérzés betegséget is jelezhet

Mióma: a mióma a méh izomzatából/kötőszövetéből álló jóindulatú daganat, mely leginkább a 35-40 év feletti nők esetében fordul elő. Leggyakoribb tünete az erős és fájdalmas menstruációs vérzés, de van, hogy meddőségi, illetve mélyvénás trombózis kivizsgálása során derül fény a problémára. Oka elsősorban a női nemi hormonok egyensúlyának eltolódása (ösztrogéndominancia), melynek következtében a tüszőrepedés elmarad, de egyes elméletek szerint a genetika és a helytelen életmód is felelőssé tehetők érte. A diagnózisa egyszerű ultrahangos vizsgálattal felállítható, és kezelése általában progeszteron tartalmú, illetve vérzéscsillapító szerekkel történik, súlyosabb esetben azonban műtéti beavatkozás lehet indokolt.

Méhen belüli fogamzásgátló: sok esetben a problémát a felhelyezett fogamzásgátló eszközök okozzák. Ezek normál esetben is hosszabb és bővebb vérzést eredményeznek, de egyeseknél ez a mellékhatás sokkal erősebben jelentkezik.

Hormonális zavarok: a túlságosan bő vérzést oka lehet hormonális zavar is, hiszen a menstruációs vér mennyiségét, és ürülésének idejét is ilyen anyagok befolyásolják. A hormonprobléma hátterében állhat pajzsmirigy gond, de akár PCOS, vagy inzulinrezisztencia is.

A méhnyálkahártya túlzott megvastagodása: ebben az esetben az ösztrogén hormon a felelős a problémáért. A túlságosan vastag réteg leválása bővebb menstruációval is jár.

Méhdaganat, ciszta, polip: a méhen belüli jó, vagy rosszindulatú képletek is okozhatnak menstruációs zavarokat, így akár a bő vérzésért is felelősek lehetnek.

Mit tehetünk ellene?

A túlságosan bő vérzés komoly problémákat is okozhat, illetve hátterében is állhatnak olyan betegségek, melyek sürgős kezelést igényelnek, így mielőbb orvoshoz kell fordulni a problémával. A kivizsgáláshoz a szakember vért vesz, valamint képalkotó berendezéseket is használ. Ha ezekkel nem derül fény a probléma gyökerére, akkor a méhtükrözés is szükséges lehet.

A probléma kezelése a háttérben meghúzódó betegségtől függően igen széles skálán változik. az egyszerű és gyors beavatkozásoktól kezdve (mint a belső fogamzásgátló eltávolítása), a gyógyszeres kezelésen keresztül egészen a műtéti beavatkozásokig szinte minden előfordulhat.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot. Én egy 26 éves 5 gyermekes fiatal anyuka vagyok. Már nagyon sok dr -nál jártam de nem találtak semmit. Az a helyzet hogy az elmult fél évben folyamatosan vérzek. Ezt ugy kell elképzelni hogy 6 vgy 6 nap kivételével hol erösebben hol csk pár csepp de egész honapban van valamijen formában. Azt már tudjuk hogy nagyon vérszegény vagyok sokat szédűlök nagyon fáradékony is vagyok a fejem is napi szinten fáj nagyon sűrűn kapok el minden féle influenza tűnetű betegségeket. Szoval maga mit gondol mi lehet az oka.Válaszát elöre is köszönöm
Tisztelt Eszter!

Sajnálom, de fizikális vizsgálat és részletes anamnézis hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Ön írta, hogy sok szakembernél járt már, de ahhoz, hogy véleményt mondhassunk a személyes találkozás elengedhetetlen.
Amennyiben bizalmat szavaz nekünk, készséggel látjuk rendelőnkben.
Online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni hozzánk.
Kérnénk, hogy ha eljön rendelésünkre a korábbi leleteit hozza el magával, hogy minél teljesebb képet kaphassunk az előzményekről.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak