5 tévhit a fogamzásgátló tablettákról

5 tévhit a fogamzásgátló tablettákról

Módosítás:2022.10.29 17:08

A nem kívánt teherbeesés ellen igen sokan nyúlnak fogamzásgátló tablettákhoz, melyek csaknem 100%-os védelmet nyújtanak. Bár már jó ideje forgalomban vannak ezek a készítmények, még így is számos tévhit kering a köztudatban velük kapcsolatban. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a leggyakoribbakat szedte össze.

Túl sok hormont tartalmaznak

A fogamzásgátlóknak ma már igen sok fajtájuk ismert, melyek több, illetve kevesebb hormont tartalmaznak. Vannak ugyanis egy-és több fázisú készítmények, ráadásul olyanokat is piacra dobtak már, melyek csupán progeszteront tartalmaznak (minipill). Tévhit tehát, hogy az összes tabletta magas hormontartalommal bír, ezért ha mást szeretne, úgy orvosával egyeztetve van rá lehetősége.

Szünetet kell hagyni a fogamzásgátló tabletta szedés során

fogamzásgátló tévhitekRégebben sokáig tartotta magát az a nézet, miszerint ha már sok éve alkalmazza az adott készítményt az illető, úgy érdemes olykor kis szünetet tartani, hogy a szervezet „pihenjen”. Azonban ma már ezt a tévhitet próbálják eloszlatni az orvosok, ugyanis nincs bebizonyítva, hogy bármilyen káros hatással jár az, ha valaki nem tart szünetet.

Trombózisom lesz

Bár sokat hallani arról, hogy a fogamzásgátlók miatt szenvedett az illető mélyvénás trombózist, ám akinek nincs rá hajlama, annak nincs mitől félnie. Hogy kiderüljön, hogy kinél áll fenn fokozott trombózishajlam, azt egyszerű vérvétellel meg lehet állapítani (trombofília szűrés). Ha fokozott a trombózis-készség, úgy más fogamzásgátló módszert szükséges választani- figyelmeztet dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Meghízom a tablettáktól

Az egyik legfőbb tévhit az, hogy a fogamzásgátló tablettáktól meg lehet hízni. Pedig számtalan tanulmány bebizonyította már, hogy egyedül a készítménytől nem következhet be változás a testsúlyban. Ha mégis, az vagy az életmódnak tudható be, vagy pedig annak, hogy a magasabb ösztrogéntartalmú szerek vízvisszatartást okozhatnak - ebben az esetben konzultáljon orvosával, és ha lehetséges, térjen át egy másik tablettára!

Szoptatás során nincs szükség fogamzásgátlásra

Általános tévhit, miszerint a szoptatás időszaka alatt nem lehet teherbe esni. Pedig ugyanúgy megtörténhet (főleg, ha már kevesebbet szoptat), éppen ezért ekkor is szükség van fogamzásgátlásra. Azonban a nőgyógyász felhívja a figyelmet arra, hogy nem mindegy, ki mit szed, mivel szoptatás alatt csak gesztagént tartalmazó fogamzásgátló tabletta szedhető, mivel az semmilyen káros hatással nem bír.

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktornő/doktorúr! Trichomonas fertőzés terjedhet kizárólag orális szex útján is? Az interneten talált források erre nem térnek ki, és minden megemlitett fertőzési lehetőség (vizes törölköző, furdovíz) közvetlen érintkezést feltételez a vaginával, ami az orális szexre abszolút nem igaz. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kiss Gemma !

Ez a fertőzés kizárólag orálisan nem terjed.
Megtisztel minket a bizalmával, ha eljön hozzánk egy konzultációra.
Várjuk bejelentkezését.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Tisztelettel:
Dr. Hetényi Gábor.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász