3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.01.03 12:51

A nők egy része úgy vélheti, hogy 40 felett vagy legkésőbb a menopauza környékén feleslegessé válhat a nőgyógyászati szűrés, különösen, ha a termékeny időszak lezárultával nem számíthatnak már várandósságra. Holott a 40-es, 50-es életévekben bizonyos szempontból nagyobb egészségi kockázatokkal kell szembenézniük a nőknek, ezért dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra a négy területre hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Korai daganat felismerés

A nőgyógyászati rákszűrés 40 felett is elengedhetetlen.Mivel számos daganatos megbetegedés kockázata megnő a kor előrehaladtával, a középkorú nőknek rendkívül fontos a rendszeres fizikális és ultrahangos kismedencei vizsgálat és az úgynevezett rákszűrés, elsősorban a petefészek-, méhnyak- és méhtestrák korai jelei után kutatva. Ekkor nyílik alkalom arra is, hogy a páciensek kórtörténét és családi egészségtörténét megismerve, a nőgyógyász felhívhassa a figyelmet az olyan örökölhető daganatos betegségekre, mint a petefészek-, a vastagbél- vagy az emlőrák. Utóbbival kapcsolatban a nőgyógyásznak lehetősége van arra is, hogy a gyanús jelek alapján ultrahangos vizsgálatot vagy mammográfiát javasoljon. (Utóbbihoz kétévente behívót is kapnak a 45 felettiek.) Mindenképpen nőgyógyászati vizsgálaton kell részt venni, ha egy középkorú nő rendellenes (akár a szexuális aktus, akár a menopauza utáni) vérzést, fájdalmat, fogyást, más szokatlan tünetet tapasztal. 

Inkontinencia felismerés és kezelés

A nők jelentős része komolyabb fizikai változásokon megy keresztül a negyvenes éveiben. Elgyengülhetnek a medence izmai, megváltozik a hormonháztartás, ami nem csak kellemetlen és frusztráló lehet, de növeli az inkontinencia kockázatát is.
- A vizelet inkontinencia leggyakoribb formája a stressz inkontinencia, ami azt jelenti, hogy fizikai nyomás, vagyis stressz hatására, például nevetéskor, tüsszentéskor csöppen el, szivárog a vizelet. Ennek hátterében a nők esetében számos tényező jelenik meg rizikóként, mint a terhesség, a szülés, a testsúlygyarapodás, de még a nagyobb behatással járó mozgásformák is – ismerteti dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Nem meglepő tehát, hogy a középkorú nők jelentős része küzd az inkontinenciával, ami miatt azonban nem szégyenkezni kell, hanem már az első jeleknél segítséget kérni. A medencefenéki gyakorlatoktól kezdve, a gyógyszerekig, segédeszközökig, súlyos esetben a műtétig, számos módszere van az állapot rendezésének.

Menopauza tüneteinek csökkentése

Az inkontinencia és a menopauza kezelésében is fontos a nőgyógyász.Miközben a menopauzát akkortól számítják, amikor már egy éve nincs menstruáció, a tünetek évekkel korábban megmutatkozhatnak. A menstruációs ciklusban beálló változások, elsősorban a rendszertelenné váló, majd egyre ritkábban jelentkező menzesz a perimenopauza időszakát jellemzik.  A 40-es, 50-es években jelentkező tünetek valójában nem tekinthetők alapvetően kórosnak, inkább a mértékük és a zavaró jellegük az, amelyek miatt hasznos lehet a hormonpótlás. Sokan viszonylag könnyen élik meg a perimenopauza és a menopauza időszakát is, azonban, ha a hangulatingadozások, az alvászavar, a hőhullámok, a szexuális jellegű problémák, a súlygyarapodás már rontják az életminőséget, érdemes nőgyógyász segítségét kérni ezek csökkentéséhez. 
- A hormonpótlásról mindig összetetten kell dönteni, figyelembe véve a menopauza okozta panaszok súlyosságát, jellegét, az egészségi állapotot, az esetleg meglévő betegségeket és az életmódot, valamint mérlegelni kell a lehetséges kockázatokat is. Mindezek mellett fel kell hívni a páciensek figyelmét arra is, hogy az életmód orvoslásával is sokat tehetnek a kellemetlenségek ellen, akár a hormonpótlás együtt, akár anélkül. A lényeg azonban, hogy a középkorú nőknek is rendkívül fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés, a megelőzés, a korai felismerés, a kezelés és a tanácsadás miatt is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor úr! 45 éves vagyok, kb. 40-41 éves voltam amikor elkezdődött nálam a klimax. A családunkban anyai ágon mindenkinél korán jelentkezett, így számítottam erre én is, már egy éve hogy nem is menstruálok. Egészen idén nyárig teljesen jól tudtam kezelni a hőhullámaimat, egyéb klimaxal kapcsolatos problémáimat gyógynövényes szerekkel. Nyártól azonban elkezdődött a pokol. Semmilyen szer nem hatott, a hőhullámok egyre elviselhetetlenebbé váltak, szinte folyamatosak voltak éjjel-nappal. Ehhez társult a többi probléma, az ízületi fájdalmak, a csontjaim is szinte már égtek, az idegességtől, feszültségtől is szenvedtem. Az arcom rosaceás lett, így a hőhullámok miatt állandóan ég, fáj, kivörösödik. A nőgyógyászom Ladybon tablettát írt fel, hogy ez majd segít. Sajnos eltelt több, mint egy hónap, a helyzet szinte változatlan, már akkor is szakad rólam a víz, ha nem jönnek a hőhullámok. Már pajzsmirigy vizsgálaton is túl vagyok, ott nincs semmi gond. Szeretném kérdezni, hogy a Ladybon tablettának már kellett volna hatni ennyi idő után, vagy lehet, hogy más gyógyszerre lesz szükségem?
Lilla

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
Tisztelt Hölgyem,

A panaszai nem tipikusak az életkora alapján. A korai menopauza tüneteit mutatja.

Javasolt hormon vizsgálat, megállapítandó valóban hormonális változások okozzák-e a tüneteit. Javasolt csontsűrűség vizsgálat, emlő vizsgálat (mammographia) a nőgyógyászati vizsgálat és ultrahang vizsgálat mellett. Amennyiben az alkalmazott terápia (Ladybon) nem segít, javasolt más hormonpótló készítmények alkalmazása, szükség esetén dózisuk emelése átmenetileg.

Üdvözlettel:
Dr. Margitai Barnabás

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Menstruációs zavarok

Nehézkes problémámmal sok helyen jártam ezelőtt, sikertelenül. Doktornő végre megnyugtató kezelésben részesített.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész