3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.01.03 12:51

A nők egy része úgy vélheti, hogy 40 felett vagy legkésőbb a menopauza környékén feleslegessé válhat a nőgyógyászati szűrés, különösen, ha a termékeny időszak lezárultával nem számíthatnak már várandósságra. Holott a 40-es, 50-es életévekben bizonyos szempontból nagyobb egészségi kockázatokkal kell szembenézniük a nőknek, ezért dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra a négy területre hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Korai daganat felismerés

A nőgyógyászati rákszűrés 40 felett is elengedhetetlen.Mivel számos daganatos megbetegedés kockázata megnő a kor előrehaladtával, a középkorú nőknek rendkívül fontos a rendszeres fizikális és ultrahangos kismedencei vizsgálat és az úgynevezett rákszűrés, elsősorban a petefészek-, méhnyak- és méhtestrák korai jelei után kutatva. Ekkor nyílik alkalom arra is, hogy a páciensek kórtörténét és családi egészségtörténét megismerve, a nőgyógyász felhívhassa a figyelmet az olyan örökölhető daganatos betegségekre, mint a petefészek-, a vastagbél- vagy az emlőrák. Utóbbival kapcsolatban a nőgyógyásznak lehetősége van arra is, hogy a gyanús jelek alapján ultrahangos vizsgálatot vagy mammográfiát javasoljon. (Utóbbihoz kétévente behívót is kapnak a 45 felettiek.) Mindenképpen nőgyógyászati vizsgálaton kell részt venni, ha egy középkorú nő rendellenes (akár a szexuális aktus, akár a menopauza utáni) vérzést, fájdalmat, fogyást, más szokatlan tünetet tapasztal. 

Inkontinencia felismerés és kezelés

A nők jelentős része komolyabb fizikai változásokon megy keresztül a negyvenes éveiben. Elgyengülhetnek a medence izmai, megváltozik a hormonháztartás, ami nem csak kellemetlen és frusztráló lehet, de növeli az inkontinencia kockázatát is.
- A vizelet inkontinencia leggyakoribb formája a stressz inkontinencia, ami azt jelenti, hogy fizikai nyomás, vagyis stressz hatására, például nevetéskor, tüsszentéskor csöppen el, szivárog a vizelet. Ennek hátterében a nők esetében számos tényező jelenik meg rizikóként, mint a terhesség, a szülés, a testsúlygyarapodás, de még a nagyobb behatással járó mozgásformák is – ismerteti dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Nem meglepő tehát, hogy a középkorú nők jelentős része küzd az inkontinenciával, ami miatt azonban nem szégyenkezni kell, hanem már az első jeleknél segítséget kérni. A medencefenéki gyakorlatoktól kezdve, a gyógyszerekig, segédeszközökig, súlyos esetben a műtétig, számos módszere van az állapot rendezésének.

Menopauza tüneteinek csökkentése

Az inkontinencia és a menopauza kezelésében is fontos a nőgyógyász.Miközben a menopauzát akkortól számítják, amikor már egy éve nincs menstruáció, a tünetek évekkel korábban megmutatkozhatnak. A menstruációs ciklusban beálló változások, elsősorban a rendszertelenné váló, majd egyre ritkábban jelentkező menzesz a perimenopauza időszakát jellemzik.  A 40-es, 50-es években jelentkező tünetek valójában nem tekinthetők alapvetően kórosnak, inkább a mértékük és a zavaró jellegük az, amelyek miatt hasznos lehet a hormonpótlás. Sokan viszonylag könnyen élik meg a perimenopauza és a menopauza időszakát is, azonban, ha a hangulatingadozások, az alvászavar, a hőhullámok, a szexuális jellegű problémák, a súlygyarapodás már rontják az életminőséget, érdemes nőgyógyász segítségét kérni ezek csökkentéséhez. 
- A hormonpótlásról mindig összetetten kell dönteni, figyelembe véve a menopauza okozta panaszok súlyosságát, jellegét, az egészségi állapotot, az esetleg meglévő betegségeket és az életmódot, valamint mérlegelni kell a lehetséges kockázatokat is. Mindezek mellett fel kell hívni a páciensek figyelmét arra is, hogy az életmód orvoslásával is sokat tehetnek a kellemetlenségek ellen, akár a hormonpótlás együtt, akár anélkül. A lényeg azonban, hogy a középkorú nőknek is rendkívül fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés, a megelőzés, a korai felismerés, a kezelés és a tanácsadás miatt is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Úr! A következő lenne a kérdésem: A lányom januárban volt 16 éves.15 évesen/pont a születésnapján/ jött meg az első menstruációja. Vagyis az volt az egyetlen mert azóta nem menstruál.Idén tavasszal elmentünk egy gyermeknőgyógyászhoz,ahol minden vizsgálat nélkül közölte a doktornő ,hogy semmi baj majd megjön. De lassan 17 éves lesz.Ez természetes így? Előre is köszönöm válaszát. Czifra Judit
Tisztelt Judit!

Sajnos gondos anamnézisfelvétel és fizikális vizsgálat nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahol kiváló endokrinológus, illetve endokrinológus-nőgyógyász szakorvosok állnak rendelkezésükre, ha úgy döntenek, hogy megtisztelnek bennünket bizalmukkal.
Honlapunkon online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Horváth Anikó
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelem

Figyelmes, szakszerű bánásmód

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész