Meddőség - ilyen testi elváltozásokat fedezhet fel a nőgyógyász
Sok nő fordul nőgyógyászhoz azért, hogy kiderülhessen, mi lehet a várt teherbeesés elmaradásának oka. Ilyenkor általában egy hosszabb kivizsgálási folyamat indul el, amely kapcsán természetesen megvizsgálják a testi elváltozások lehetőségét is. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész azokról a fizikai okokról beszélt, amelyek gyakran felfedezhetők a meddőség hátterében.
Terhesség és szülés 40 év felett - mire lehet készülni?
Azoknak a nőknek, akik 40 éves kor felett szeretnének (első) gyermeket vállalni, ma már nem kell rettegve gondolniuk a lehetséges kockázatokra, a kiemelt gondosság azonban szükséges – mind a páciens, mind az orvosok részéről. Milyen esélyekkel lehet számolni a fogantatásnál, mely rizikófaktorokat kell figyelembe venni a terhesség és a szülés kapcsán? Dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa válaszolt a kérdésekre.
Inkontinencia és méhsüllyedés esetén is megoldás lehet a pesszárium
A méh- és hüvelysüllyedés egyike a leggyakoribb nőgyógyászati kórképeknek, ahogyan az inkontinencia is rengeteg nőt (és férfit) érint. Bár a süllyedéses kórképeknél viszonylag gyorsan felmerül a műtét lehetősége, mindkét esetben érdemes nőgyógyásszal konzultálni a pesszárium felhelyezéséről, mint megoldási opcióról. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész ennek feltételeiről, használhatóságáról beszélt.
A sürgősségi fogamzásgátlók nem helyettesítik a tervezett védekezést
A nem megfelelő, esetleg teljesen hiányzó védekezés, elszakadt gumióvszer vagy elfelejtett fogamzásgátló tabletta esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amely azonban dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa szerint a kevésbé rossz megoldás. Milyen esetekben lehet mégis ez a megfelelő megoldás és mikor érdemes tartós fogamzásgátló módszerre váltani? Íme, a válaszok a legfontosabb kérdésekre.
Csak egy-két napig tart a menstruáció? Ilyen okai lehetnek
A menstruáció hossza személyenként változhat, néhány naptól akár hét napig is tarthat, a kis változások teljesen normálisak. Azonban, ha rendszeresen nagyon rövid ideig, akár csak egy-két napig tart a menzesz, annak okát mindenképpen érdemes kideríteni. A diagnosztizálás jelentőségére dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, endokrinológus hívta fel a figyelmet.
Rendellenes vérzés a méhtestrák fő tünete
A méhtestrák azon, e tekintetben szerencsésebbnek mondható daganattípusok közé tartozik, amelyet feltűnő tünetei miatt jellemzően korán sikerül diagnosztizálni. Az egyik legtipikusabb tünet a rendellenes vérzés, amelyet minden esetben érdemes kivizsgáltatni. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája a méhtestrák rizikófaktoraira, diagnosztizálásának és kezelésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A petefészekrák sokáig tünetmentes – de akár a szorulás is utalhat rá
A petefészek daganat sokszor csak későn okoz tüneteket, amelyek legtöbbször nem is kifejezetten specifikusak. Ennek ellenére az elmúlt évtizedekben némileg csökkent az ilyen tumorok száma és javultak a túlélési mutatók is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája a betegségről, az okokról, a rizikót csökkentő tényezőkről és a rendszeres szűrés jelentőségéről beszélt.
PCOS - jelentősen nőhet a fogamzás esélye!
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a terméketlenség leggyakoribb okai közé tartozik. Ugyanakkor a szükséges orvosi kezelés mellett az életmód célzott változtatása is javítja a teherbeesés esélyét. A komplex és kitartást igénylő terápia jelentőségéről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, endokrinológus beszélt.
Honnan tudhatom, hogy genitális herpeszem van?
A genitális herpesz sok embernél nem okoz fájdalmat, és semmilyen, esetleg csak enyhe tünetekkel jár. Ez azt is jelentheti, hogy észrevétlen marad, és a herpesz vírus hordozói nem is tudván, hogy fertőzöttek, továbbadják azt. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos a felismerés és kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet, különös tekintettel a kismamákra.
Húzó jellegű fájdalom a kismedencénél? Méhsüllyedés is okozhatja
Sokáig akár fel sem tűnik, de egy idő után az érintett nők egy része húzó jellegű fájdalmat érezhet a kismedence területén, amit derékfájás is kísérhet. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra hívta fel a figyelmet, hogy az esetleges méhsüllyedés kivizsgálásával nem ajánlott megvárni az olyan tüneteket, mint a vizelettartási képtelenség, a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.