Krónikus fáradtságtól a fejfájásig - ezek az endometriózis ritkább tünetei
Az endometriózisról legtöbben az erős, görcsös fájdalmas állapotra asszociálnak, holott ez a betegség egészen különös, sokszor nem nőgyógyászati jellegű tüneteket is produkálhat. Ezekről a panaszokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája.
Más ellátást igényelnek az idősebb kismamák?
Ma már nem kapjuk fel a fejünket, ha egy nő bőven 40 éves kora felett szül, azonban érdemes tudni, hogy az orvosi protokollban 35 éves kor felett lehet idősebb anyai életkorról beszélni. Mire készülhet az a hölgy, aki érettebben vállalkozik a várandósságra, és mi mindent érdemes megtenni az anya és a magzat egészségéért? Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adta meg a válaszokat a legfontosabb kérdésekre.
A teljes inkontinencia ritka, a stressz inkontinencia gyakori
Ritka eset, hogy valaki egyáltalán nem tudja kontrollálni a vizeletürítő rendszerét, azt viszont a 30 fölötti nők közel 30%-a megtapasztalja, hogy fizikai nyomás hatására, tehát például tüsszentéskor elcsöppen a vizelet – ez utóbbit hívjuk stressz inkontinenciának. De miért fontos pontosan tudni, milyen típusú inkontinenciával küzd valaki, és milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek a diagnózishoz? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész adott választ az alapvető kérdésekre.
Viszkető seb a szeméremtesten? Daganatra is utalhat
Jellemzően 50-60 éves kor felett fordulhat elő, hogy egy nő sebnek vagy csomónak tűnő képletet fedez fel a szeméremtesten (vulva), amire gyakran a viszketés hívja fel a figyelmet. Ahhoz azonban, hogy kiderüljön, valódi daganatról, rákmegelőző állapotról vagy másról van-e szó, feltétlenül szükséges a nőgyógyászati vizsgálat. A felismerés és a kezelés jelentéségére dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája hívta fel a figyelmet.
Mikortól lehet szüksége egy tinédzsernek fogamzásgátlásra?
Tinédzserek szüleinek nem feltétlenül könnyű azzal szembesülni, hogy a lányuk fogamzóképes korba lépett, és mivel nemi életet is él, mindenképpen fontos dönteni a fogamzásgátlásról. Dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa a különböző lehetőségek előnyeire, hátrányaira és elsősorban a tudatosság szerepére hívta fel a figyelmet.
A petefészek ciszta vérzési rendellenességet, erős görcsöket is okozhat
A petefészek ciszta bármikor kialakulhat, leggyakrabban a termékeny életszakaszban, és bár esetenként menstruációs problémát és fájdalmat okozhat, az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája arról beszélt, hogy minden esetben szükséges-e a ciszták eltávolítása, illetve, hogy milyen betegségek tünete lehet a ciszták jelenléte.
Szabálytalan menstruációs ciklus? Étkezési zavar és hormonális ok is okozhatja
Szabálytalan menstruációról akkor lehet beszélni, ha a ciklus rövidebb vagy hosszabb az átlagosnál. De vajon miért jelenthet ez gondot és milyen esetleges egészségi problémák okozhatják? Mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet szabályozni a menzeszt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész válaszolt a legfontosabb kérdésekre.
Fájdalomcsillapítóktól a méheltávolításig: kezelési lehetőségek endometriózisban
Az endometriózis több ok miatt igényelhet kezelést, hiszen mind a fájdalomcsillapítás, mind a termékenység növelése cél lehet, sokszor egyidejűleg. De vajon milyen előnyei és hátrányai lehetnek az egyes eljárásoknak, segíthetnek-e az alternatív terápiák, szükséges-e minden esetben a kezelés? Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája a legfontosabb kérdésekre adott választ.
Középkorú és nő? Nagy az inkontinencia kockázata, de van segítség
Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy amerikai adatok szerint a 30-60 év közti nők közel 30%-a, a férfiaknak 1,5-5%-a tapasztalja. Már ezekből az adatokból is látszik, hogy a női nem önmagában is rizikófaktora az inkontinenciának. De vajon mi minden növelheti még ennek az igen kínos állapotnak a kockázatát? Mit lehet tenni a megelőzésért, vagy később a kezelésért? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész járta körül a témát.
Korai klimax miatt kínzó tünetekkel küzd? Van segítség!
A korai klimax a 40 éves kor előtt bekövetkező hormonális változás, amely gyakorlatilag ugyanolyan tünetekkel és következményekkel járhat, mint a normál időben, 50-55 éves kor közt bekövetkező menopauza. De vajon mi okozhatja az idő előtti változásokat és mit lehet tenni a kellemetlenségek ellen? Erről a témáról beszélt dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, endokrinológus