Méhsüllyedés, ezek az intő jelek
A méhsüllyedés során a medencefenék szalagjai elgyengülnek, ezáltal pedig a méh süllyedni kezd a hüvely felé. Manapság egyre több menopauza után lévő nőt kezelnek ezen jelenséggel, melynek kiváltó okai közt szerepel a korábbi várandósság is. Dr. Józan Gyöngyi, nőgyógyász-sebész felhívja a figyelmet a rendszeres, évi nőgyógyászati vizsgálat fontosságára, hiszen a méhsüllyedés egy egyszerű vizit során már egyértelműen meghatározható a nőgyógyász szemével.
A méhsüllyedés kiváltó okai között olyan tünetek szerepelnek, mint az elhízás, a kismedencei területet érintő nagyműtét, a hüvelyi úton történő szülés, a várandósság, idősebb korban pedig a kismedencei izmok gyengülése.
A méhsüllyedés kezdetben tünetmentes állapot, kezelés nélkül azonban fokozatosan jelentkeznek a kellemetlen tünetek. A méhsüllyedés általános tünetei:
- alhasi fájdalom
- medencei nyomás
- fájdalmas együttlét
- hüvelyi folyás
- húgyúti fertőzés
- inkontinencia
- székrekedés
- kitüremkedő méh
Kapcsolódó cikkünk
Alhasi fájdalom
Kapcsolódó cikkünk
Az alhasi fájdalom az egyik leggyakoribb nőgyógyászati tünet, amely a legtöbb betegség esetén is érezhető. Ennek számos oka lehet, de jelen esetben a has alsó részén, a medence és a derék magasságában jelentkező fájdalom jelenléte veti fel a méhsüllyedés gyanúját.
Medencei nyomás
A medencei nyomás fogalma nem más, mint a süllyedő méh által keltett nyomó érzés a medencében és a hüvelyben. Ez a nyomás többnyire a hüvely felső részén érezhető, olyan, mintha belülről egyszerűen megnőne a nyomás a medencében, elnehezülne a teljes medence.
Fájdalmas együttlét
A szeretkezés közben jelentkező fájdalom oka lehet a méhsüllyedés, hiszen ilyenkor a méh fokozottan érzékeny. A méhsüllyedés során a hüvely egyre lejjebbi régióiba helyeződik a méh, így pedig az együttlét során könnyebben megfájdulhat, hiszen közvetlen nyomásnak van kitéve.
Hüvelyi folyás
A hüvelyi folyás sok esetben teljesen normális jelenség, ám a váladék színe már utalhat betegségre, elváltozásra. A hüvelyi folyás elsődleges szerepe, hogy a hüvelyváladékkal folyamatosan nedvesen tartsa a hüvelyt, egészséges egyensúlyt teremtsen. Méhsüllyedés esetén gyakran szokatlan színű és állagú hüvelyi folyást tapasztalhat, amely mindezek mellett még nagyobb mennyiségű is.
Húgyúti fertőzés
A női nem számára a húgyúti fertőzések sajnos nem számítanak ritka jelenségnek. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy a férfiakhoz képest jelentősen rövidebb a húgycső hossza, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot. Abban az esetben, ha a méh mélyebbre süllyed a hüvelyben, könnyedén irritálhatja a húgyhólyagot, többször alakul ki húgyúti fertőzés, mint például a felfázás vagy a húgycsőgyulladás.
A húgyúti fertőzések jellemző tünetei:
- Gyakori vizelés
- Égető vizelés
- Zavaros vizelet
- Véres vizelet
- Erős szagú vizelet
Inkontinencia
A méhsüllyedés okozta vizelet-inkontinencia az akaratlan vizeletvesztést jelenti, melyben becslések szerint a nők 40-60%-a érintett. A kisebb-nagyobb vizeletvesztést, gyakori vizelési inger és hirtelen fellépő vizeletürítési érzés kísérheti.
Székrekedés
A méhsüllyedés egyik meghatározó következménye, hogy a fokozódó nyomás következtében a környező szervek, például a belek is érintetté válnak a betegségben. A belek, a rájuk nehezedő nyomás hatására nem tudnak megfelelően működni, ezáltal pedig könnyebben megreked bennük a széklet, székrekedés alakul ki.
Kitüremkedő méh
A méhsüllyedés legsúlyosabb és a legegyértelműbb tünete a méh kitüremkedése. Ebben az állapotban a méh annyira lesüllyedt, hogy a hüvelyből kitüremkedik, látható és tapinthatóvá válik. A nőgyógyász ekkor már csupán mielőbbi műtéti kezelést javasol, hiszen a kitüremkedő méh számos fertőzési kockázatot is magában rejt.
Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)