Kismedencei gyulladás nőgyógyászati kezelése, kivizsgálása

Kismedencei gyulladás nőgyógyászati kezelése, kivizsgálása

Szerző: Nőgyógyászati központ Módosítás:2025.01.19 17:36

A kismedencei gyulladás nőgyógyászati szempontból egy kiemelten fontos terület. Habár az okai között más szakterületi, például urológiai problémák is állhatnak, mégis nagymértékben kihat a női reproduktív egészségre. A kismedencei gyulladás miatt rendszertelenné válhatnak a vérzések, nehezített teherbeesés jöhet létre, valamint a szexuális élet és a közösülés is fájdalmassá válhat.

Mit takar a kismedencei gyulladás?
Milyen tünetekkel jelentkezik a kismedencei gyulladás?
Mik lehetnek a kismedencei gyulladás okai?
Mik a kismedencei gyulladás veszélyei?
Milyen módon kezelhető a kismedencei gyulladás?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Nőgyógyászati Központban

Mit takar a kismedencei gyulladás?

A kismedencei gyulladás egy súlyos szövődményekkel járó, elsősorban a szexuálisan aktív hölgyeket érintő állapot. A kismedencei gyulladás valójában egy tünet, aminek hátterében nagyon sokféle betegség húzódhat meg. A változatos okok között mégis leggyakrabban nőgyógyászati betegségeket találunk a háttérben. A nőgyógyászati betegségek nem csupán okai lehetnek a kismedencei gyulladásnak, hanem annak szövődményei is, éppen ezért egy fontos területét képzi ennek a szakágnak. A betegség alatt a laikusok gyakran a petefészek-gyulladást, vagy a felfázást értik, bár a tünetek nem teljesen egyeznek meg. A kismedencei gyulladás gyakorlatilag a kismedencében elhelyezkedő női nemi szervek gyulladását jelenti. Leggyakrabban akkor fordul elő, amikor a szexuális úton terjedő baktériumok a hüvelyből átterjednek a méhre, a petevezetékekre vagy a petefészkekre.

A női nemi szerveket két fő csoportba sorolhatjuk elhelyezkedésük szerint. A felső (vagy belső) női nemi szervek alatt azokat értjük, amik a kismedencében helyezkednek el, amiket nem láthatunk szabad szemmel. Idetartozik a méh, a petevezetékek és a petefészkek. A kismedencei gyulladás elsősorban ezeknek a szerveknek a fertőzése. Alsó női nemi szerveknek nevezhetjük a hüvelyt és a vaginát. Sok esetben rajtuk keresztül fertőződnek a kismedencei szervek, így akár az ő gyulladásukkal is társulhat a kismedencei gyulladás.

A kismedencei gyulladás jelei és tünetei sok esetben alig észrevehetőek. Egyes nők nem tapasztalnak semmilyen tünetet, vagy ha mégis, azok csak enyhék. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy sokáig nem kerül felismerésre a kismedencei gyulladás. Kezeletlenül viszont hegszövet és tályog alakulhat ki a reproduktív traktusban, amelyek maradandó károsodást okozhatnak. A hegszövet átjárhatatlanná teheti például a petevezetéket, megnehezítve ezzel a petesejt haladását. Krónikus kismedencei fájdalom vagy akár meddőség is létrejöhet. Gyakori, hogy a meddőségi kivizsgáláson derül fény a kismedencei gyulladás fennállására.

Kapcsolódó cikkünk

Vegyük komolyan! A méhszájseb a fertőzések melegágya

Vegyük komolyan! A méhszájseb a fertőzések melegágya

Amikor méhszájsebet emlegetünk a köznyelvben, valójában nem egy sebről van szó. A cervicalistio nevű kórkép ugyanis inkább egy hámelváltozás, amely sokszor egyáltalán nem okoz tünetet. Ha azonban alhasi fájdalom, együttlét kapcsán jelentkező ...

Milyen tünetekkel jelentkezik a kismedencei gyulladás?

A kismedencei gyulladás sok esetben kezdetben alig okoz tüneteket, vagy csak enyhe tünetekkel jelentkezik. Megjelenhet például tompa vagy húzó fájdalom a kismedence területén. Az enyhe tünetek akkor jellemzőek, ha lassan jön létre a betegség, krónikus gyulladás formájában. Más esetekben viszont ennél gyorsabb lefolyása is lehet. Nem ritka, hogy a menzeszt követően lépjen fel súlyos fájdalom lázzal is társulva. A kismedencei gyulladás miatt rendszertelenné válhatnak a vérzések, valamint a szexuális élet és a közösülés is fájdalmassá válhat. A kismedencei fájdalom tünetei tehát az alábbiakkal foglalhatóak össze:Kismedencei gyulladás - Nőgyógyászati Központ

Mik lehetnek a kismedencei gyulladás okai?

A kismedencei gyulladás hátterében fertőzések állnak. Elsősorban a szexuális úton, hüvelyen keresztül történő bakteriális fertőzések okozzák, de az elhúzódó húgyúti fertőzések is hozzájárulhatnak. A gonorrhea és a klamídia fertőzések a leggyakoribbak, de más baktériumtípusok is okozhatják. Ezek a baktériumok általában a védekezés nélküli szex során kerülnek a szervezetbe, de más módon is bejuthatnak. Különböző, fertőzött eszközökkel is bejuthatnak, például IUD behelyezésekor vagy bármely olyan orvosi beavatkozás során, amikor eszközöket helyeznek a méhbe. Ilyen eseteket ritkán látunk köszönhetően a méhbe helyezett eszközök alapos tisztításának és sterilizálásának. A méhen belüli eszköz (IUD) behelyezését követő első három hétben van fokozott kockázata a kismedencei gyulladás kialakulásának. A baktériumok akkor is könnyebben jutnak be a reproduktív traktusba, ha a méhnyak által létrehozott normális gát sérül. Ez megtörténhet a menstruáció alatt és a szülés, vetélés vagy abortusz után. A kismedencei gyulladás kockázatát növelhetik még az alábbi tényezők is:

  • Óvszer nélküli szex
  • Gyakori hüvelyzuhany, ami felborítja a jó és a káros baktériumok egyensúlyát a hüvelyben
  • Kismedencei gyulladásos betegség vagy szexuális úton terjedő fertőzés a kórtörténetben
  • Több szexuális partner váltogatása
  • Szexuális kapcsolatban lenni valakivel, akinek egynél több szexuális partnere van

Gyakran alakul ki kismedencei gyulladás a 25 év alatti, szexuálisan aktív korosztályban. Minél hamarabb kezdi valaki a szexuális életet és minél gyakrabban váltogatja a partnereit, annál nagyobb az esélye a kismedencei gyulladás kialakulásának. Ennek oka, hogy így sok esetben találkozik a szervezete potenciális kórokozókkal. A kismedencei gyulladás súlyos szövődményekkel járhat, ezért javasolt a tünetek megjelenése után mielőbb nőgyógyászhoz fordulni!

Mik a kismedencei gyulladás veszélyei?

A kismedencei gyulladás nemcsupán kellemetlenséget és fájdalmat okoz a mindennapokban, hanem hosszútávon is komoly veszélyekkel fenyeget. A lokális gyulladás továbbterjedhet a szervezetben, és máshol is gyulladást idézhet elő. Sok esetben a kismedencei gyulladás nem terjed tovább, hanem helyi tályogot hoz létre. A tályog egy lokális gennygyülemet jelent, amit tok borít. Külső beavatkozás nélkül nem tud ürülni belőle a genny, így meggyógyulni sem. A tályogok leggyakrabban a petevezetékeket és a petefészkeket érintik, de kialakulhatnak a méhben vagy más kismedencei szervekben is. Ha a tályogot nem kezelik, életveszélyes fertőzés alakulhat ki. Nem múló alhasi fájdalomnál tehát gondolni kell a kismedence gyulladására és mielőbb nőgyógyászhoz fordulni segítségért!

A kezeletlen vagy későn kezelt kismedencei gyulladás egyik legnagyobb veszélye, hogy végeredményben akár meddőséghez is vezethet. Ha hosszútávon fennáll a gyulladás, a szervezet hegesedéssel válaszol. Hegszövet keletkezhet például a petevezetékben, ami megnehezíti benne a petesejt a mozgását vagy akár teljesen el is zárhatja azt. Így a petesejt nem tud eljutni a méhbe, hogy megtermékenyítés esetén beágyazódjon és elindulhasson egy új élet fejlődése. Ha csak egyik oldalt érinti a hegesedés, akkor kisebb eséllyel jön létre terhesség, ha viszont mindkettőt, akkor orvosi segítség nélkül lehetetlenné is válhat. Sajnos gyakran látjuk, hogy a krónikus, több éve fennálló kismedencei gyulladás a szövődményei miatt kerül felismerésre, például akkor, amikor kisbabát szeretne a pár. A krónikus gyulladás okozta hegesedés a meddőség mellett további problémákat is okozhat. Összenövések jöhetnek létre a hashártyával is, amik krónikus kismedencei fájdalom szindrómához vezethet. A petevezetékben és más kismedencei szervekben lévő hegesedés fájdalmat okozhat a közösülés és a peteérés során.

A kismedencei gyulladás a méhen kívüli terhesség egyik fő oka. Méhen kívüli terhesség akkor fordulhat elő, ha a petesejt nem a méh endometriumába, hanem valamelyik környező szervbe ágyazódik be. Kismedencei gyulladás esetén elsősorban a petevezetékben szokott létrejönni méhen kívüli terhesség. A hegszövet ugyanis megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt utat találjon a petevezetéken keresztül a méhbe történő beágyazódáshoz. Ehelyett a petesejt a petevezetékben telepszik meg. A méhen kívüli terhesség masszív, életveszélyes vérzést okozhat, és sürgősségi orvosi ellátást igényel!

Milyen módon kezelhető a kismedencei gyulladás?

Ha időben felismerik, kivizsgálják és megkezdik a kismedencei gyulladás kezelését, az többnyire sikeres szokott lenni. Mivel a kismedencei gyulladás hátterében fertőzések, baktériumok állnak így első lépésben antibiotikumokkal kezelik. A partnernek is adhatnak antibiotikumot, hogy megelőzzék az újrafertőzés veszélyét. Emellett azt szokták javasolni, hogy a kúra idejére kerülje a pár a szexuális együttléteket. Sok esetben hosszú távú antibiotikum kúrára lehet szükség, hogy még a rejtett helyen megbúvó kórokozókat is elpusztítsuk. Ez azért fontos, mert a későn megkezdett vagy a sikertelen kezelés tályogok kialakulásához vezethet az ilyen rejtett helyeken. Gyakran alakulnak ki tályogok például a petefészekben vagy a petevezetékben. Tályogok jelenléte esetén már sebészeti beavatkozás is szükséges, hogy eltávolítsák tokjával együtt a gennygyülemet.

A Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászai mind felkészült szakértők a nőgyógyászati betegségek kezelésében és megelőzésében. Központunk a nőgyógyászati problémák endokrinológiai, immunológiai kivizsgálását is biztosítja, és kezeli a nőgyógyászati esetek más betegségekkel társult formáit (például a terhességet cukorbetegséggel, PCO-val vagy vérzékenységgel).

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész