HPV-fertőzés - milyen veszélyei vannak?
A humán papillomavírusok (röviden: HPV) olyan közvetlen kontaktussal (szexuális úton, anyáról újszülöttre) terjedő vírusok, melyek elsősorban a bőrt és a nyálkahártyákat fertőzik meg, és ezáltal különböző elváltozásokat okoznak, amelyek közül a legismertebbek a közönséges szemölcs és a méhnyakrák.
HPV-fertőzés – tartalom
- Nőgyógyászati Központ – HPV-fertőzés
- HPV-fertőzés előfordulása és terjedése
- HPV-fertőzés veszélye
- HPV-fertőzés talaján kialakuló megbetegedések
- HPV-fertőzés okozta szemölcsök
- HPV-fertőzés okozta genitális szemölcs
- Laryngealis papillomatosis
- HPV-fertőzés talaján kialakuló méhnyakrák
- HPV-fertőzés talaján kialakuló szájüregi daganatok
- HPV-fertőzés talaján kialakuló egyéb rosszindulatú daganatok
- HPV-fertőzés diagnózisa
- HPV-fertőzés megelőzése
Nőgyógyászati Központ szolgáltatásai HPV-fertőzés vagy annak gyanúja esetén:
- Nőgyógyászati szakorvosi vizit
- Nőgyógyászati szűrés (vizit, emlővizsgálat, rákszűrés, kismedencei UH)
- Nőgyógyászati onkológia
- Nőgyógyászati szövettani vizsgálatok
- Labor vizsgálatok
- HPV szűrés
- Nemi betegségszűrés
- Ultrahang diagnosztika (nőgyógyászati és emlő)
HPV-fertőzés előfordulása és terjedése
A HPV vírusok világszerte elterjedtek. A fertőzés átvitele történhet közvetlenül, szexuális úton, illetve a szülés során.
HPV-fertőzés veszélye
A HPV vírusok veszélye abban rejlik, hogy a fertőzött sejtet, vagyis a gazdasejtet, osztódásra ösztönzik. Minél gyorsabban és többet osztódik egy sejt, annál nagyobb az esélye, hogy valamilyen hiba csúszik a folyamatba, amit a sejt nem tud kijavítani, ez pedig daganatos betegségek kialakulásához vezethet. Az alapján, hogy mennyire erős a sejtosztódásra kifejtett hatásuk, beszélhetünk magas (például HPV-16 vagy HPV-18), illetve alacsony kockázatú (például HPV-6 vagy HPV-11) vírusokról. A magas kockázatú HPV típusok erősebb hatással vannak az osztódásra, emiatt jóval nagyobb eséllyel váltanak ki rosszindulatú átalakulást a fertőzött sejtekben, míg az alacsony kockázatú HPV típusok többnyire csak szemölcsöket alakítanak ki. Aszerint is elkülöníthetjük a HPV vírusokat, hogy bőrt vagy a nyálkahártyát fertőzi-e az adott típus. A nyálkahártyát fertőző vírusokat mucosotropnak nevezzük, és legtöbbször a nemi szervek és a végbél környezetében fordulnak elő, de akár a szájüreget és a felső légutakat is érinthetik. A bőrt fertőző HPV vírusokat kután típusoknak nevezzük. Tévhit, hogy daganatos megbetegedést csak nőkben okozhat, mivel a HPV felelős lehet a szájüregi-, gége-, illetve péniszrák kialakulásáért is.
HPV-fertőzése talaján kialakuló megbetegedések
HPV-fertőzés okozta szemölcsök
A szemölcsök (latinul verruca) a laphámsejtek (a bőr és nyálkahártya legfelső rétegének sejtjei) kóros burjánzása által okozott elváltozás, amelyet a HPV okoz. Bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a gyerekeket és a serdülőkorúakat érinti. A fertőzött egyénnel való közvetlen érintkezés révén terjed, de akár önmagát is újrafertőzheti az érintett személy. A szemölcsök általában spontán, leggyakrabban 6-24 hónap alatt elmúlnak. Ezeket az elváltozásokat alacsony kockázatú HPV típusok okozzák, ezért nem várható rosszindulatú átalakulásuk. Érdekesség, hogy az immunrendszerünk a szemölcsök növekedését gátolja, ebből következik, hogy immunhiányos állapotokban jelentősen több és nagyobb méretű elváltozás figyelhető meg.
Megjelenésük és elhelyezkedésük alapján különböző szemölcsfajtákat különíthetünk el, ezeket más-más HPV típusok okoznak. A leggyakoribb forma a közönséges szemölcs (latinul verruca vulgaris), mely bárhol megjelenhet a testen, de leggyakrabban a kézen látjuk. Egyenetlen felszínű, barnás vagy szürkésfehér kisméretű növedék a bőrön. Másik formája a lapos szemölcs (latinul verruca plana), mely az arcon és a kézháton típusos, és ahogy a nevéből következik lapos és sima felszínű. Léteznek még nagyobb méretű, durva felszínű szemölcsök, melyek összeolvadásra hajlamosak. Ezeket amennyiben a tenyéren jelennek meg verruca palmarisnak, ha a talpon verruca plantarisnak nevezzük.
HPV-fertőzés okozta genitális szemölcs
A condyloma acuminatum (más néven genitális szemölcs) gyakorlatilag a nemi szervek szemölcsének tekinthető. Hátterében szintén alacsony kockázatú HPV-fertőzés áll, leggyakrabban a HPV-6 és HPV-11 típusok, és a korábban említett szemölcsöktől csupán elhelyezkedésében különbözik. Jellemzően a női nemi szerveken, a húgycsövön és a végbélnyílás körül fordul elő (illetve férfiakban a péniszen). Az egyenetlen, előemelkedő vagy éppen lapos elváltozások előfordulhatnak önmagukban, de gyakran többszörös formában jelentkeznek. Színük a vörösbarnától a halvány rózsaszínig terjed, méretük a néhány millimétertől a néhány centiméterig. A nemi szervek környékét érintő HPV-fertőzés a természetes úton való szülés során átadható az újszülötteknek.
Kapcsolódó cikkünk
Laryngealis papillomatosis
A gégepapilloma (más néven laphámpapilloma) egy jóindulatú daganat, mely általában a hangszalagokon jelentkezik. Az elváltozás vezető tünete jellemzően a rekedtség, illetve ritkábban, ha trauma hatására kifekélyesedik, vérköpéssel is járhat. A HPV-fertőzés által okozott papillomák gyakrabban jelentkeznek gyermekekben, ilyenkor több papilloma is kialakul a hangszalagon, és ezeket a többszörös elváltozásokat nevezzük papillomatosisnak. Sebészi eltávolítást követően ugyan kiújulnak, azonban pubertáskorban gyakran spontán elmúlnak. A kinövések kialakulásának hátterében általában a HPV-6 és HPV-11 vírusok állnak, így a rosszindulatú átalakulásuk elenyészően ritka. A gyermekkori papillomatosis legvalószínűbb oka, hogy a HPV-fertőzött anya szüléskor átadja gyermekének a fertőzést. Mióta elérhetővé vált a HPV elleni védőoltás, mely védelmet nyújt többek között a HPV-6 és HPV-11 típusokkal szemben is, a papillomatosis kialakulásának megelőzése lehetővé vált.
HPV-fertőzés talaján kialakuló méhnyakrák
A méhnyak (latinul cervix) tumorai leggyakrabban HPV-fertőzés talaján alakulnak ki, ugyanis a HPV vírus különösen fogékony a méhnyakban található speciális régió, a transzformációs zóna laphámsejtjeire. A méhnyakrák szűrés során ennek a régiónak a lesodródott sejtjeit kaparják le, és vizsgálják mikroszkóp alatt. A legtöbb HPV-fertőzés csak néhány hónapig tart, majd gyógyul, azonban kisebb részben tartóssá válik, és ilyenkor előbb rákmegelőző állapotot (latinul precancerosist), majd rákot okozhat. Mind a rákmegelőző állapot, mind a méhnyakrák kialakulásának legfontosabb kockázati tényezője a magas rizikójú HPV vírussal való fertőzöttség, mely az esetek nagy részében a HPV-16 és HPV-18 vírusokat jelenti. Azonban még a magas kockázatú HPV-fertőzés sem vezet biztosan méhnyakrákhoz, ehhez szükséges egyéb faktorok egyidejű fennállása is, mint a szervezet csökkent immunvédekezése, a dohányzás vagy párhuzamos fertőzöttség más szexuális úton terjedő kórokozóval. A méhnyakrák szűréssel lehetőség van már a daganat megelőző állapotban felismerni az elváltozást, de a rákos sejtek is azonosíthatók az eljárással. Azokban az esetekben, amikor a rákmegelőző állapot enyhe fokú, elegendő lehet az elváltozás szorosabb megfigyelése, súlyosabb esetben az érintett régiót eltávolítására is van lehetőség. Általában a méhnyakrák 45 éves kor körül kerül felismerésre, melyet 10-15 évvel megelőzően már fennáll a precancerosus állapot. Tünetei lehetnek:
- a ciklus független (időközi) hüvelyi vérzés,
- a hüvelyi folyás,
- a fájdalmas közösülés
- vagy a fájdalmas vizelés.
A méhnyakrák kezelése jellemzően műtéttel történik, és a daganat előrehaladottságától függően jöhet még szóba kemo- vagy sugárterápia.
HPV-fertőzés talaján kialakuló szájüregi daganatok
A nagy kockázatú HPV-fertőzés szájüregi laphámrák kialakulásához vezethet, mely gyakran érinti a nyelvgyököt, a mandulákat és a garatot. A korai formák alakja szabálytalan, felszíne egyenetlen, szemölcsszerű megvastagodás. Ezt az állapotot megelőzheti a nyálkahártyán piros vagy fehér színű folt. Később az elváltozás növekedésnek indul, akár ki is fekélyesedhet.
HPV-fertőzés talaján kialakuló egyéb rosszindulatú daganatok
A HPV-fertőzés ritkább esetekben okozhatja
- a szeméremtest rosszindulatú daganatát, mely elsősorban a középkorú, dohányzó nőket érinti;
- a hüvely laphámrákját, mely különösen ritka elváltozás;
- gégerákot, melynek leggyakoribb tünete a rekedtség;
- és a pénisz laphámrákját.
Ezeknek a rosszindulatú daganatoknak a hátterében is magas kockázatú törzsek állnak.
HPV-fertőzés diagnózisa
A HPV fertőzés laboratóriumi vizsgálat, PCR segítségével mutatható ki a fertőzött területről származó hámsejtekből. Fontos azonban tudni, hogy önmagában a magas kockázatú HPV-fertőzés kimutatása nem daganatos betegség diagnózisát jelenti, pusztán megnövekedett rizikót jelez. A daganatos elváltozás kimutatásához citológiai mintavételre lehet szükség, ilyenkor az elváltozásból nyert sejteket vizsgálják, vagy biopsziát végezhetnek, amikor egy darabot vesznek ki az elváltozásból, és a nyert szöveteket vizsgálják.
HPV-fertőzés megelőzése
A nemi úton terjedő formák megelőzésében kiemelt jelentősége van a gumióvszer használatának. A HPV-fertőzések következményeit rendszeres nőgyógyászati rákszűréssel lehet megelőzni, mivel a korán, még rákmegelőző állapotban felismert elváltozások hatékonyan kezelhetők. Hazánkban HPV elleni védőoltás is elérhető, az iskoláskorú lányoknak és fiúknak évente szerveznek kampányoltásokat, melyek önkéntesen felvehetőek. Érdemes azonban tudni, hogy felnőttkorban, a szexuális élet megkezdését követően is hasznos lehet beoltatni magunkat. Fontos, hogy az oltásban részesültek számára továbbra is ajánlott évenkénti rákszűrésen részt venni.
Jelentkezzen be nőgyógyászhoz!
Téma szakértője
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász-
Specialitások:
- méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
- daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
- nőgyógyászati daganatsebészet
- mióma kivizsgálása és kezelése
- endometriózis kivizsgálása és kezelése
- nőgyógyászati endoszkópos műtétek
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available